Ciało: dobre czy złe? (Rzymian 7,18)

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Michael J. Svigel

Greckie słowo sarx (ciało), ma wiele znaczeń. Czasem pozytywne, czasem nie. W sensie pozytywnym może oznaczać: ciało fizyczne (por. Dzieje Apostolskie 2,31), ludzkość (Jan 1,14) albo żywą istotę (1 Piotr 1,24). Fizyczne "ciało" - stworzone przez Boga - ma oczywiście znaczenie jak najbardziej pozytywne. Apostoł Paweł jednak dość często posługuje się tym słowem w negatywnym znaczeniu, gdy w sensie "technicznym" opisuje grzeszne skłonności ułomnej ludzkiej natury.

ciałoSłowo to przybiera negatywne znaczenie wtedy, gdy oznacza brak możliwości - w oparciu o jego własne siły (Rzymian 7,18) - wykazania się posłuszeństwem Bogu. Słownik Teologiczny Kittla podaje taką definicję: "Sarx jest tym wszystkim, co przybiera ludzką i świecką naturę. Jeśli człowiek ufa tak właśnie pojmowanemu sarx, skazuje się na jego potęgę, która zawsze stoi w opozycji do Ducha."

Uleganie ciału (sarx) nie jest przypadkiem losu, lecz obwinia człowieka. Jest życiem zorientowanym na "ciało", jest służbą "ciału" i koncentrowaniem na nim swoich myśli".1

1Gerhard Kittel, Gerhard Friedrich and Geoffrey W. Bromiley, eds., Theological Dictionary of the New Testament, abridged ed. (Grand Rapids: Eerdmans, 1992), s. 1005.

Za: Michael J. Svigel, "Flesh: Good or Bad, Let's Talk about Our Walk", cz. 2, w: Supernatural Living in a Secular World. Copyright 2009 Charles R. Swindoll, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone.

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Wyróżniony artykuł

 • Narodzenie Chrystusa: szeroka perspektywa

  Charles R. Swindoll

  Jeśli masz choćby najogólniejszą wiedzę na temat narodzin Jezusa Chrystusa, to najlepiej... o wszystkim zapomnij i rozpocznij wszystko od nowa!

  Przez wieki historia narodzenia Jezusa została tak bardzo upiększona i ubarwiona, że przypomina raczej romans made in Hollywood. Powtarza się tę wyidealizowaną bożonarodzeniową opowieść co roku, utrwalając w naszych umysłach sentymentalne sceny rodem z sielanki.

  A jak było naprawdę?

  Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide