Ciało: dobre czy złe? (Rzymian 7,18)

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Michael J. Svigel

Greckie słowo sarx (ciało), ma wiele znaczeń. Czasem pozytywne, czasem nie. W sensie pozytywnym może oznaczać: ciało fizyczne (por. Dzieje Apostolskie 2,31), ludzkość (Jan 1,14) albo żywą istotę (1 Piotr 1,24). Fizyczne "ciało" - stworzone przez Boga - ma oczywiście znaczenie jak najbardziej pozytywne. Apostoł Paweł jednak dość często posługuje się tym słowem w negatywnym znaczeniu, gdy w sensie "technicznym" opisuje grzeszne skłonności ułomnej ludzkiej natury.

ciałoSłowo to przybiera negatywne znaczenie wtedy, gdy oznacza brak możliwości - w oparciu o jego własne siły (Rzymian 7,18) - wykazania się posłuszeństwem Bogu. Słownik Teologiczny Kittla podaje taką definicję: "Sarx jest tym wszystkim, co przybiera ludzką i świecką naturę. Jeśli człowiek ufa tak właśnie pojmowanemu sarx, skazuje się na jego potęgę, która zawsze stoi w opozycji do Ducha."

Uleganie ciału (sarx) nie jest przypadkiem losu, lecz obwinia człowieka. Jest życiem zorientowanym na "ciało", jest służbą "ciału" i koncentrowaniem na nim swoich myśli".1

1Gerhard Kittel, Gerhard Friedrich and Geoffrey W. Bromiley, eds., Theological Dictionary of the New Testament, abridged ed. (Grand Rapids: Eerdmans, 1992), s. 1005.

Za: Michael J. Svigel, "Flesh: Good or Bad, Let's Talk about Our Walk", cz. 2, w: Supernatural Living in a Secular World. Copyright 2009 Charles R. Swindoll, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone.

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Wyróżniony artykuł

  • Jak zacząć czytać Biblię?

    Insight for Living - Pełnia Życia

    Pytanie: Jestem osobą wierzącą od niedawna i chciałbym dowiedzieć się więcej na temat Biblii. Posiadam stary egzemplarz, należący kiedyś do mojej babci, ale trudno jest mi zrozumieć język, jakim jest napisana. Od czego powinienem zacząć? Jak ją czytać?

    Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide