Czy Jezus był żonaty?

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

Michael J. Svigel

Spór o stan cywilny Jezusa toczy się od dziesięcioleci. Co jakiś czas pojawia się nowy kontrowersyjny film lub książka popularnonaukowa sugerujące fakt posiadania przez Chrystusa żony (Ostatnie kuszenie Chrystusa; Święty Graal, Święta Krew; Kod Leonarda da Vinci). W dyskusji tej często przywołuje się argument "pełni człowieczeństwa" Jezusa. Brzmi on następująco: jeśli w tamtych czasach praktycznie wszyscy żydowscy mężczyźni posiadali żony, dlaczego Rabbi z Nazaretu miałby być wyjątkiem?

Prawda jest jednak taka, że żaden spośród wiarygodnych dokumentów wczesnochrześcijańskich nie wspomina o tym, by Jezus miał żonę.

manuskryptPoszukiwacze sensacji przytaczają jako dowód fragment gnostyckiej Ewangelii Filipa (data powstania: prawdopodobnie ok. III w. po Chr.). W książce Kod Leonarda da Vinci pada sugestia, jakoby użyte w tej ewangelii słowo "towarzysz" (na oznaczenie relacji Jezusa i Marii Magdaleny) oznaczało w języku aramejskim małżonka. Jednak tekst Ewangelii Filipa, jaki przetrwał do czasów dzisiejszych, spisano w języku koptyjskim i jest to tłumaczenie z pierwotnej wersji w języku greckim. W obu tych językach słowo "towarzysz" nie oznacza małżonka, ale przyjaciela.

Wniosek: nie mamy żadnych świadectw jednoznacznie stwierdzających, że Jezus kiedykolwiek poślubił Marię Magdalenę. Milczenie najwcześniejszych i najbardziej wiarygodnych źródeł jest wymowne. Mgliste aluzje w późniejszych (gnostyckich) relacjach nie są w stanie zmienić tego obrazu.

Niedawne rewelacje na temat odkrycia "nowej" ewangelii (tzw. Ewangelia żony Jezusa, odkrycie z 2012 roku) okazały się burzą w szklance wody. Po poddaniu papirusu gruntownym badaniom stwierdzono, że dokument ten nie jest autentyczny. Smutne jest to, że media rozdmuchały sprawę, nie czekając nawet na ostateczny werdykt uczonych.1

Nawet gdyby Ewangelia żony Jezusa nie była fałszerstwem, nie zmieniłoby to faktu, że jest to relacja wpisująca się (albo raczej: próbująca się wpisać) w nurt myśli gnostyckiej. Mówimy tu o III-IV w. po Chr., a więc o okresie o 200-300 lat późniejszym od momentu powstania czterech kanonicznych ewangelii. Obraz Jezusa w gnostycyzmie ma się nijak do historycznej postaci Chrystusa.

Warto zauważyć, że twierdzenie o tym, że Jezus był żonaty, znajdziemy także w teologii mormonizmu. Podobnie jak w przypadku gnostyków i ich współczesnych zwolenników, na poparcie tego twierdzenia Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich (mormoni) nie podaje żadnych wiarygodnych źródeł historycznych.

Co w takim razie z argumentem, jakoby każdy szanowany rabbi w czasach Chrystusa musiał mieć żonę? I w tym przypadku rzeczywistość historyczna jest bardziej złożona. Na przykład działająca aktywnie w I wieku po Chr. żydowska sekta esseńczyków gorąco propagowała zalety celibatu. Również apostoł Paweł był zdania, że pozostanie w stanie wolnym jest pożądaną opcją dla tych, którzy chcą poświęcić się służbie Bogu.

Musimy też pamiętać, że Jezus w znacznym stopniu odbiegał od obrazu typowego żydowskiego nauczyciela. Za swoje liczne odstępstwa od świętej tradycji był wielokrotnie krytykowany i wyklinany przez religijny establishment. Dokładne wpasowywanie się w ramy myślenia żydowskich elit z pewnością nie było celem Jego misji.

Nie, Jezus nigdy nie był żonaty. O oblubienicy Chrystusa możemy mówić jedynie w duchowym sensie. Jego wybranką jesteśmy my, Kościół, wspólnota wszystkich jego naśladowców na przestrzeni wieków. Za swoją Eklezję (Kościół) Jezus cierpiał, umarł i powstał z martwych. Zrobił to, ponieważ chce, byśmy spędzili wieczność w Jego obecności.

1 Jerry Patengale, How the 'Jesus' Wife Hoax' Fell Apart, The Wall Street Journal, May 1, 2014. Dostęp: 9 maja 2014.

Na postawie: Michael J. Svigel, The Way of Truth in a World of Fiction: Beyond The Da Vinci Code Workbook (Plano, Tex.: Insight for Living Publishing, 2006): s. 144-145. Copyright 2006 Charles R. Swindoll, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone.

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Wyróżniony artykuł

 • Narodzenie Chrystusa: szeroka perspektywa

  Charles R. Swindoll

  Jeśli masz choćby najogólniejszą wiedzę na temat narodzin Jezusa Chrystusa, to najlepiej... o wszystkim zapomnij i rozpocznij wszystko od nowa!

  Przez wieki historia narodzenia Jezusa została tak bardzo upiększona i ubarwiona, że przypomina raczej romans made in Hollywood. Powtarza się tę wyidealizowaną bożonarodzeniową opowieść co roku, utrwalając w naszych umysłach sentymentalne sceny rodem z sielanki.

  A jak było naprawdę?

  Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide