Bramy Hadesu (Mateusz 16,18)

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Derrick G. Jeter

Ze wszystkich greckich bogów ten był chyba najobrzydliwszy. Miał tułów i twarz mężczyzny, lecz cały był owłosiony, o kozich nogach, ogonie, brodzie i rogach. Opiekun lasów i pól, patron pasterzy, grecki bożek Pan, był uważany - na przekór swojej urodzie - za postać wesołą, rezolutną i przyjazną ludziom. Przemierzał zbocza gór i doliny rzek, grając na swojej nieodłącznej fletni.

To właśnie temu bogu zadedykowano świątynię wzniesioną przez władców z dynastii Ptolemeuszów w pobliżu miasta Cezarea Filipowa. U podnóża wzgórza świątynnego, na dnie skalnego urwiska, znajdowała się długa jaskinia, która - jak wierzono - była drogą do zaświatów, "bramą Hadesu". Czciciele Pana zrzucali przed wejście do groty kozie rogi, wierząc, że zaskarbi im to przychylność bóstwa.

Pewnego upalnego dnia, około roku 32 naszej ery, w pobliże świętej jaskini dotarł ze swoimi uczniami Jezus z Nazaretu. Tam właśnie wypowiedział swoje pamiętne słowa: Na tej skale zbuduję mój Kościół, a bramy piekła (dosłownie: 'bramy Hadesu') nie przemogą go. (Mateusz 16,18)

kościół na skalePoczątki były skromne. Zaczęło się od grupki outsiderów, którzy zaryzykowali i postawili wszystko na Rabbiego z Nazaretu. Potem było religijne trzęsienie ziemi w Jerozolimie i wkrótce w stolicy judaizmu powstała pierwsza wspólnota wyznawców Jezusa, która jednak niemal natychmiast stanęła w obliczu zaciekłych prześladowań ze strony żydowskich przywódców.

Lecz słowa Jezusa okazały się prawdą. Kościół przetrwał i dziś, dwadzieścia wieków później, sięga swoim wpływem najodleglejszych krańców ziemi. Piekło próbowało zdławić tę duchową rewolucję, ale na próżno. Konflikty, podziały, wojny religijne groziły całkowitą kompromitacją pierwotnej idei, ale Kościół Chrystusa przetrwał, by świadczyć o boskim autorytecie swojego Założyciela, by być światłem świata i solą ziemi, by głosić wszystkim ludziom dobrą nowinę o wiecznej nadziei, której na imię: JEZUS.

Za: Derrick G. Jeter, "Discovering the Gates of Hades", w: The Church Awakening: An Urgent Call for Renewal Bible Companion (Plano, Tex.: IFL Publishing House, 2010), s. 9. Copyright 2010 Insight for Living. Wszelkie prawa zastrzeżone.

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Wyróżniony artykuł

 • Narodzenie Chrystusa: szeroka perspektywa

  Charles R. Swindoll

  Jeśli masz choćby najogólniejszą wiedzę na temat narodzin Jezusa Chrystusa, to najlepiej... o wszystkim zapomnij i rozpocznij wszystko od nowa!

  Przez wieki historia narodzenia Jezusa została tak bardzo upiększona i ubarwiona, że przypomina raczej romans made in Hollywood. Powtarza się tę wyidealizowaną bożonarodzeniową opowieść co roku, utrwalając w naszych umysłach sentymentalne sceny rodem z sielanki.

  A jak było naprawdę?

  Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide