Apostoł miłości

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Derrick G. Jeter

Jako młodzieniec był człowiekiem o ciętym języku i porywczym charakterze. Jan, jeden z dwunastu uczniów Chrystusa - bo o nim mowa - nie grzeszył zbytnio wrażliwością i wyczuciem. Przy jednej okazji zaproponował Jezusowi, że "ściągnie ogień z nieba", by ukarać upartych Samarytan (zob. Łukasz 9,54). Co za tupet! Stać obok Króla Niebios i sugerować, że się samemu skłoni niebo do podjęcia agresywnych działań. Można by to uznać za komiczne, gdyby nie było tak głupie...

Jezus zareagował surowo: Nie wiesz, jakiego jesteś ducha, zganił swojego nadpobudliwego ucznia, gdyż Syn Człowieczy nie przyszedł, by niszczyć życie, ale by je ratować. Nic dziwnego, że Jezus nazwał Jana przy innej okazji Synem Gromu (zob. Marek 3,17). Z pewnością Jan był człowiekiem pełnym pasji i entuzjazmu, z którego jednak w każdej chwili mógł eksplodować gniew.

błyskawicaKto by uwierzył, że nieokrzesana osobowość Jana dozna tak radykalnej transformacji? A jednak, minęły trzy lata spędzone u boku Chrystusa, a potem około sześćdziesiąt lat służby w Jego imieniu, w których był świadkiem śmierci i zmartwychwstania swojego Mistrza, wylania Ducha Świętego, gwałtownego rozwoju Kościoła, męczeństwa wielu swoich przyjaciół, samemu będąc prześladowanym i przechodząc przez wiele przeciwności, i... Syn Gromu przestał był wcieleniem porywczości.

Z kart Janowej ewangelii i listów jego autorstwa bije spokój, pokora i życzliwość. Bardziej niż którykolwiek inny autor Nowego Testamentu apostoł Jan jest kojarzony z tematem miłości. Wątek ten przewija się przez wszystkie jego pisma. Miłość Chrystusa zawładnęła jego umysłem. To w jego ewangelii znajdujemy owe cudowne słowa: Bóg tak ukochał świat... (Jan 3,16). Tylko u Jana znajdujemy opis dialogu Jezusa z Szymonem Piotrem: Szymonie, czy kochasz mnie? (Jan 21,15-17). Z kolei pierwszy z listów tego apostoła wyróżnia się niezwykłym ciepłem i czułością, z jaką odnosi się do adresatów, kiedy raz po raz zwraca się do nich słowami "umiłowani", "drodzy", a nawet "drogie dzieci".

Owszem, stary apostoł wciąż umiał, gdy trzeba, zabrzmieć ostrzejszym tonem (por. 3 Jan 9-11), ale nie były to już nagłe wybuchy złości i irytacji. Miłość Boża całkowicie rozproszyła "burzowe chmury" w jego duszy i wypełniła jego serce światłem.

Jeśli miłość mogła przemienić charakter Syna Gromu, co może uczynić z twoim życiem?

Wzięte z: Derrick G. Jeter, "The Believer's Badge," Lekcja 5, w: Living Right in a Wrong World Learn Online. Copyright 2009 Charles R. Swindoll, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone.

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Wyróżniony artykuł

 • Narodzenie Chrystusa: szeroka perspektywa

  Charles R. Swindoll

  Jeśli masz choćby najogólniejszą wiedzę na temat narodzin Jezusa Chrystusa, to najlepiej... o wszystkim zapomnij i rozpocznij wszystko od nowa!

  Przez wieki historia narodzenia Jezusa została tak bardzo upiększona i ubarwiona, że przypomina raczej romans made in Hollywood. Powtarza się tę wyidealizowaną bożonarodzeniową opowieść co roku, utrwalając w naszych umysłach sentymentalne sceny rodem z sielanki.

  A jak było naprawdę?

  Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide