Studiowanie Księgi Apokalipsy (Objawienia)

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Dlaczego warto studiować Księgę Apokalipsy (Objawienia) Świętego Jana?

Po pierwsze, nieomylne Słowo Boże jest wiarygodną "mapą", "przewodnikiem" po ludzkim życiu. Bez względu na to jak trudno jest zrozumieć wizje przedstawione w Księdze Apokalipsy (które łatwo mogą czytelnika przytłaczać), nie zapominaj, że jest to część Słowa Bożego. Dlatego jej czytanie, słuchanie oraz praktykowanie jej nauki jest po prostu błogosławieństwem. Jeśli zrozumiesz przynajmniej główne założenia i przesłanie tej księgi, szczegóły nie powinny cię zniechęcać.

Po drugie, suwerenny plan Boga przemienia nasz strach w nadzieję. Ludzie na całym świecie, kierując się w życiu przesądami, strachem przed nieznanym czy obawą o przyszłość, żyją w przemożnym przekonaniu, że cały świat wymknął się spod kontroli. Wojny, głód, choroby, katastrofy naturalne, wszystkie te tragedie wydają się dowodzić, że panuje wszechogarniający chaos. Księga Objawienia pokazuje jednak, że Pan Bóg działa zgodnie ze swoim suwerennym planem, że pewnego dnia zło zostanie zniszczone i w końcu Bóg zwycięży! Znajomość tej podstawowej prawdy wypiera strach, zastępując go nadzieją i ufnością. 

Po trzecie, Syn Boży jest godzien czci. Wielu z nas ufa różnym ludziom, systemom czy nawet przedmiotom materialnym. Księga Objawienia mówi nam, że tylko Ten Jeden jest godzien naszej pełnej, niepodzielnej wiary - wcielony Syn Boży, Pan Jezus Chrystus. On jest obiektem naszej czci, Jemu okazujemy posłuszeństwo, On też jest źródłem naszego błogosławieństwa, zarówno teraz jak i w przyszłości.

Za: Charles R. Swindoll, Apokalipsa. Odsłona zakończenia, Scena 1: Scena niebiańska (Plano, TX: IFL Wydawnictwo, 2006), s. 4. Copyright 2006 Charles R. Swindoll, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone na całym świecie.

Księga Apokalipsy mnie przerasta. Nawet nie wiem, od czego zacząć?

Księga Apokalipsy stanowi zwieńczenie Bożego objawionego Słowa. Dlatego ważne jest, aby studiować ją z pokorą. Należy dążyć do zrównoważonej i powściągliwej interpretacji oraz poszukiwać praktycznego stosowania jej niezmiennej prawdy. Zanim rozpoczniesz studium, które być może zaprowadzi cię do odmiennych wniosków od tych, które znasz z popularnej literatury czy filmu, musisz zastosować się do kilku praktycznych rad, które cię uchronią od popadnięcia w skrajności.

apokalipsaPo pierwsze, bądź przygotowany na niezwykłą treść. Księga Objawienia różni się od innych ksiąg w Biblii. Takie księgi jak proroctwa Ezechiela, Zachariasza czy Daniela, zawierają podobne symbole i wizje, jednak nie można ich równać z tym, co znajdziesz w Księdze Objawienia. Ta księga przytłacza stylem języka i symboliką. Mogą one łatwo dezorientować czytelnika. Jednak nie martw się tym! Gdy natkniesz się na rzeczy, które na pierwszy rzut oka nie mają sensu, to pamiętaj - jesteś w dobrym towarzystwie.

Po drugie, musisz zapanować nas swoją wyobraźnią. Apokalipsa jest księgą, w której znajdziesz wiele niezrozumiałych symboli. Niektórzy ludzie chcą za wszelką cenę zinterpretować każdy szczegół w tej księdze - to nie jest właściwe podejście. Buduj na tym, co można klarownie zinterpretować w danym urywku albo w całej Księdze Objawienia, czy nawet w innych księgach Biblii (ważne są takie porównania). Jeśli ci się nie powiedzie, musisz zadowolić się tym, że nie masz jasnego zrozumienia lub że nie znalazłeś jasnego wytłumaczenia symbolu. Nie wolno dowolnie interpretować obrazowego (figuratywnego) języka, którym Duch Święty natchnął Słowo Boże (2 Piotr 1,20). Biblia interpretuje samą siebie na drodze porównań różnych jej fragmentów. Biorąc pod uwagę tę metodę interpretacji, nawet obrazowy język należy traktować dosłownie. Oznacza to, że jeśli dotrzesz do właściwego znaczenia obrazów, ich sens próbuj zrozumieć dosłownie. W przeciwnym razie cały cel literatury apokaliptycznej pozostaje oderwany od codziennej praktyki.

Po trzecie, najlepiej stosować proste metody badania Biblii: obserwację ("o czym mowa?"), interpretację ("co to znaczy?"), porównanie ("jak się to odnosi do innych miejsc?") i zastosowanie ("jak to działa w życiu?"). Jeśli chodzi o Księgę Apokalipsy, czasem będziesz musiał powściągnąć swoją ciekawość i zadowolić się jedynie tym, "o czym mowa?" Niektóre elementy wizji nawet sam Jan nie był wstanie zrozumieć (Ojb. 7,13.14). Wiele razy będziesz w stanie zrozumieć znaczenie urywka w oparciu o kontekst albo w porównaniu z innymi fragmentami Pisma Świętego, czy w oparciu o interpretację samej Księgi Objawienia. Gdy uchwycimy właściwe znaczenie urywka, możemy zastosować jego prawdę do własnej sytuacji życiowej. Czasem będzie ono konkretne i osobiste, innym razem bardzo "teologiczne" i ogólne. Tak czy inaczej, musisz się przygotować na zmiany w życiu, a nie ograniczać się tylko do zrozumienia sensu urywka.

Za: Charles R. Swindoll, Apokalipsa. Odsłona zakończenia, Scena 1: Scena niebiańska (Plano, TX, Wydawnictwo IFL, 2006), s. 10-11. Copyright 2006 Charles R. Swindoll, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone na całym świecie.

 

Jak więc mam reagować na przesłanie Księgi Apokalipsy i na inne proroctwa?

Gdy już uda ci się uchwycić sens proroczej prawdy, to okaże się, że całkiem inaczej patrzysz na całe swoje życie. Gdy Jan znalazł się w sali tronowej Boga, nie dbał o kolejny posiłek, czy o niedokończone sprawy w Kościele w Efezie. Przestało go obchodzić to, przez jakie prześladowania i uciski będzie musiał przechodzić. W takim momencie przestajesz się martwić o to, czy przypadkiem nie zostawiłeś włączonego tostera, czy masz atrakcyjne portfolio, czy twoje dzieci kiedykolwiek powrócą do Pana. Zrozumienie proroctwa prowadzi do trzech ponadczasowych prawd, które pomogą ci spojrzeć na własne życie w perspektywie wieczności.

Po pierwsze, nie ignoruj tego, co niesie przyszłość. Nadchodzi to, co nieuniknione (Apokalipsa 4,1). Jeśli Bóg ma plan dotyczący czasów ostatecznych, to znaczy, że także kontroluje wszystkie zdarzenia, które do tego prowadzą. Ten, który jest Alfą i Omegą (Początkiem i Końcem), ma pełną władzę nad wszystkim, co się dzieje we wszechświecie. Jeśli zlekceważysz Jego plan dla twojego życia, doprowadzisz się do frustracji i rozczarowań.

Po drugie, nie upraszczaj swoich wyobrażeń Nieba. Każdy obraz Nieba, jaki znasz, nawet w małym stopniu nie oddaje pełni jego wspaniałości i piękna. Jan w swojej wizji Nieba - pomimo całej bogatej symboliki - pozostawia nas jedynie z krótkimi (choć dosadnymi) obrazami tego, co nas tam czeka. To z pewnością nie jest pełen obraz niebiańskiej rzeczywistości.

Po trzecie, nie koncentruj się na sobie. Jak łatwo złapać "gorączkę czasów ostatecznych", wszędzie doszukując się "trąb", "pieczęci" i "czar". Jesteśmy często jak małe dzieci, które jeszcze nie pojęły znaczenia tego wszystkiego, co nas otacza. Ojciec czy matka pokazują nam coś wyjątkowego, a my z fascynacją gapimy się w palec! Księga Apokalipsy kieruje naszą uwagę na Boga. Jeśli powodowani własnymi interesami, preferencjami i pragnieniami skupimy się na samej Księdze Objawienia, umknie nam jej najważniejszy cel: chwała należna Bogu zarówno tu, na ziemi, jak i w niebie.

Za: Charles R. Swindoll, Apokalipsa. Odsłona zakończenia, Scena 1: Scena niebiańska (Plano, TX: IFL Publishing House, 2006), s. 127-8. Copyright 2006 Charles R. Swindoll, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone na całym świecie.

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Wyróżniony artykuł

 • Narodzenie Chrystusa: szeroka perspektywa

  Charles R. Swindoll

  Jeśli masz choćby najogólniejszą wiedzę na temat narodzin Jezusa Chrystusa, to najlepiej... o wszystkim zapomnij i rozpocznij wszystko od nowa!

  Przez wieki historia narodzenia Jezusa została tak bardzo upiększona i ubarwiona, że przypomina raczej romans made in Hollywood. Powtarza się tę wyidealizowaną bożonarodzeniową opowieść co roku, utrwalając w naszych umysłach sentymentalne sceny rodem z sielanki.

  A jak było naprawdę?

  Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide