Poznaj bohaterów Biblii

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Barb Peil

Pismo Święte pełne jest fascynujących historii.

Żył w ziemi Us człowiek imieniem Hiob... (Hiob 1,1) W podobny sposób rozpoczyna się narracja wielu biblijnych opowiadań. My, ich współcześni odbiorcy, jesteśmy zabierani w pełną niespodzianek podróż do innego świata. Ustami natchnionych pisarzy Bóg przenosi nas setki lat w czasie, by na przykładzie konkretnych osób uczyć nas ważnych lekcji wiary. Stajemy twarzą w twarz z odmienną kulturą, mentalnością, poziomem życia, zwyczajami - po to, by odkryć, jak zaskakująco znajome są zmagania, które towarzyszą bohaterom owych starożytnych opowieści.

Poznając tych ludzi, przyglądając się bacznie ich życiu, będziemy w stanie przekroczyć barierę dwuwymiarowej przestrzeni kart Biblii i zacząć widzieć, słyszeć, odczuwać, słowem - rozumieć ich świat. Zasmakujemy ich strachu, udzieli się nam ich radość, pojmiemy ich dylematy, przejdziemy z nimi przez wzloty i upadki. Ci pradawni święci o śmiesznych imionach na nowo dla nas ożyją. Opowiedzą o niezwykłym działaniu Boga - w życiu zwyczajnych, ułomnych ludzi. Staną się dla nas wzorem zaufania Bogu i zaproszą, by pójść w ich ślady (zob. Hebrajczyków 11).

***

Pytanie brzmi: Jak to robić? Jak się zanurzyć w świat biblijnych opowiadań? Jak poznać bohaterów Biblii?

Daniel w jaskini lwówPo pierwsze, spróbuj zbadać każdy znamy nam fakt na temat geograficznego, politycznego i religijnego środowiska, w którym funkcjonowali.

Po drugie, przyjrzyj się uważnie każdemu fragmentowi Pisma Świętego, w którym dana postać się pojawia, by poznać unikalną osobowość tej osoby, jej działania, wypowiedzi, emocje, przemyślenia, relacje, zmagania.

Oto kilka pytań, które mogą nam w tym pomóc:

W jakich miejscach przebywał twój bohater?

Józef został sprzedany w niewolę w miejscowości Dotan. Jego bracia dopiero co przenieśli się tam ze swoimi stadami (wcześniej przebywali w okolicach Szechem). Komentarz biblijny podpowie nam, że wokół Dotan znajdowało się wiele otwartych studni (do jednej z nich wrzucono Józefa) i że osada ta znajdowała się na szlaku karawanowym (nie trzeba było długo czekać na rządnych "towaru" kupców).

Używaj atlasów biblijnych, by lokalizować miasta i regiony, w których dzieje się akcja opowiadania.

W jakiej epoce żył i działał?

Zrozumiemy lepiej, dlaczego Jonasz nie chciał iść do Niniwy, kiedy dowiemy się, że działo się to w czasie, gdy Asyria stała u szczytu swojej potęgi politycznej i militarnej, terroryzując okoliczne państewka i narody.

W jakiej kulturze (zwyczaje, wierzenia, wartości) funkcjonował?

Kiedy Żydzi znaleźli się na wygnaniu w Babilonii, musieli zmierzyć się z wrogim, uprzedzonym do nich otoczeniem, znajdując się pod stałą groźbą prześladowania - podobnie jak to miało miejsce (setki lat później) w hitlerowskich Niemczech.

Jakim cechami się odznaczał?

Co wiemy o jego wyglądzie fizycznym?

Jakie jego wypowiedzi, przemyślenia znajdujemy w Biblii?

O czym świadczą jego decyzje i działania?

Jak wypowiadają się o nim ludzie, z którymi się styka?

Jak wyglądają jego interakcje z innymi ludźmi?

Czy są inne miejsca w Piśmie Świętym, gdzie jest wzmiankowany?

Z jakimi wyzwaniami się zmagał?

Czy stoi w obliczu presji, by porzucić swoje przekonania - tak jak Daniel albo Estera?

Czy zmaga się z rozłamem w rodzinie - jak Izaak lub Abigail?

Czy walczy ze strachem, niewiarą lub nieposłuszeństwem - jak Piotr albo Jonasz?

Czy jest ofiarą wrogości i nienawiści otoczenia - jak Szczepan lub Dawid?

Czy zmaga się, by ufać Bogu pośród trudów codziennego życia - jak Marta albo Noemi?

Zapisuj swoje obserwacje i przemyślenia. Zaglądaj do komentarzy, przewodników biblijnych i innych pozycji książkowych na temat tła kulturowego Biblii.

***

Jeśli dobrze zapoznasz się z twoim bohaterem i światem, w którym żył, dostrzeżesz wyraźniej, w jak wielu sprawach jego doświadczenia przypominają twoje własne. Odkryjesz uniwersalne zasady i wartości, które mają zastosowanie i dzisiaj.

Historie te przecież nie spisano jedynie w celach informacyjnych. Każda biblijna narracja przekazuje nam coś ważnego o BOGU, o Jego działaniu w ludziach i przez ludzi. Bóg jest prawdziwym bohaterem każdego ludzkiego życia.

Nie wyłączając twojego.

Na podstawie: Barb Peil, "How to Study a Bible Character: Discovering the Characters in the Greatest Story Ever", Insights (Kwiecień 1997): s. 3.

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Wyróżniony artykuł

 • Narodzenie Chrystusa: szeroka perspektywa

  Charles R. Swindoll

  Jeśli masz choćby najogólniejszą wiedzę na temat narodzin Jezusa Chrystusa, to najlepiej... o wszystkim zapomnij i rozpocznij wszystko od nowa!

  Przez wieki historia narodzenia Jezusa została tak bardzo upiększona i ubarwiona, że przypomina raczej romans made in Hollywood. Powtarza się tę wyidealizowaną bożonarodzeniową opowieść co roku, utrwalając w naszych umysłach sentymentalne sceny rodem z sielanki.

  A jak było naprawdę?

  Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide