Poznaj bohaterów Biblii

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Barb Peil

Pismo Święte pełne jest fascynujących historii.

Żył w ziemi Us człowiek imieniem Hiob... (Hiob 1,1) W podobny sposób rozpoczyna się narracja wielu biblijnych opowiadań. My, ich współcześni odbiorcy, jesteśmy zabierani w pełną niespodzianek podróż do innego świata. Ustami natchnionych pisarzy Bóg przenosi nas setki lat w czasie, by na przykładzie konkretnych osób uczyć nas ważnych lekcji wiary. Stajemy twarzą w twarz z odmienną kulturą, mentalnością, poziomem życia, zwyczajami - po to, by odkryć, jak zaskakująco znajome są zmagania, które towarzyszą bohaterom owych starożytnych opowieści.

Poznając tych ludzi, przyglądając się bacznie ich życiu, będziemy w stanie przekroczyć barierę dwuwymiarowej przestrzeni kart Biblii i zacząć widzieć, słyszeć, odczuwać, słowem - rozumieć ich świat. Zasmakujemy ich strachu, udzieli się nam ich radość, pojmiemy ich dylematy, przejdziemy z nimi przez wzloty i upadki. Ci pradawni święci o śmiesznych imionach na nowo dla nas ożyją. Opowiedzą o niezwykłym działaniu Boga - w życiu zwyczajnych, ułomnych ludzi. Staną się dla nas wzorem zaufania Bogu i zaproszą, by pójść w ich ślady (zob. Hebrajczyków 11).

***

Pytanie brzmi: Jak to robić? Jak się zanurzyć w świat biblijnych opowiadań? Jak poznać bohaterów Biblii?

Daniel w jaskini lwówPo pierwsze, spróbuj zbadać każdy znamy nam fakt na temat geograficznego, politycznego i religijnego środowiska, w którym funkcjonowali.

Po drugie, przyjrzyj się uważnie każdemu fragmentowi Pisma Świętego, w którym dana postać się pojawia, by poznać unikalną osobowość tej osoby, jej działania, wypowiedzi, emocje, przemyślenia, relacje, zmagania.

Oto kilka pytań, które mogą nam w tym pomóc:

W jakich miejscach przebywał twój bohater?

Józef został sprzedany w niewolę w miejscowości Dotan. Jego bracia dopiero co przenieśli się tam ze swoimi stadami (wcześniej przebywali w okolicach Szechem). Komentarz biblijny podpowie nam, że wokół Dotan znajdowało się wiele otwartych studni (do jednej z nich wrzucono Józefa) i że osada ta znajdowała się na szlaku karawanowym (nie trzeba było długo czekać na rządnych "towaru" kupców).

Używaj atlasów biblijnych, by lokalizować miasta i regiony, w których dzieje się akcja opowiadania.

W jakiej epoce żył i działał?

Zrozumiemy lepiej, dlaczego Jonasz nie chciał iść do Niniwy, kiedy dowiemy się, że działo się to w czasie, gdy Asyria stała u szczytu swojej potęgi politycznej i militarnej, terroryzując okoliczne państewka i narody.

W jakiej kulturze (zwyczaje, wierzenia, wartości) funkcjonował?

Kiedy Żydzi znaleźli się na wygnaniu w Babilonii, musieli zmierzyć się z wrogim, uprzedzonym do nich otoczeniem, znajdując się pod stałą groźbą prześladowania - podobnie jak to miało miejsce (setki lat później) w hitlerowskich Niemczech.

Jakim cechami się odznaczał?

Co wiemy o jego wyglądzie fizycznym?

Jakie jego wypowiedzi, przemyślenia znajdujemy w Biblii?

O czym świadczą jego decyzje i działania?

Jak wypowiadają się o nim ludzie, z którymi się styka?

Jak wyglądają jego interakcje z innymi ludźmi?

Czy są inne miejsca w Piśmie Świętym, gdzie jest wzmiankowany?

Z jakimi wyzwaniami się zmagał?

Czy stoi w obliczu presji, by porzucić swoje przekonania - tak jak Daniel albo Estera?

Czy zmaga się z rozłamem w rodzinie - jak Izaak lub Abigail?

Czy walczy ze strachem, niewiarą lub nieposłuszeństwem - jak Piotr albo Jonasz?

Czy jest ofiarą wrogości i nienawiści otoczenia - jak Szczepan lub Dawid?

Czy zmaga się, by ufać Bogu pośród trudów codziennego życia - jak Marta albo Noemi?

Zapisuj swoje obserwacje i przemyślenia. Zaglądaj do komentarzy, przewodników biblijnych i innych pozycji książkowych na temat tła kulturowego Biblii.

***

Jeśli dobrze zapoznasz się z twoim bohaterem i światem, w którym żył, dostrzeżesz wyraźniej, w jak wielu sprawach jego doświadczenia przypominają twoje własne. Odkryjesz uniwersalne zasady i wartości, które mają zastosowanie i dzisiaj.

Historie te przecież nie spisano jedynie w celach informacyjnych. Każda biblijna narracja przekazuje nam coś ważnego o BOGU, o Jego działaniu w ludziach i przez ludzi. Bóg jest prawdziwym bohaterem każdego ludzkiego życia.

Nie wyłączając twojego.

Na podstawie: Barb Peil, "How to Study a Bible Character: Discovering the Characters in the Greatest Story Ever", Insights (Kwiecień 1997): s. 3.

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Wyróżniony artykuł

  • Jak zacząć czytać Biblię?

    Insight for Living - Pełnia Życia

    Pytanie: Jestem osobą wierzącą od niedawna i chciałbym dowiedzieć się więcej na temat Biblii. Posiadam stary egzemplarz, należący kiedyś do mojej babci, ale trudno jest mi zrozumieć język, jakim jest napisana. Od czego powinienem zacząć? Jak ją czytać?

    Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide