Czytając Stary Testament z Pawłem (Rzymian 3,10-18)

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

John Adair

W 3 rozdziale Listu do Rzymian Apostoł Paweł umieścił najdłuższy łańcuch cytatów ze Starego Testamentu, jaki możemy odnaleźć w całym zbiorze ksiąg Nowego Testamentu. Przypatrzmy się lepiej temu akapitowi.

Paweł rozpoczyna werset 10 od sformułowania jak jest napisane, co jest u niego typowym wprowadzeniem do cytatu ze Starego Testamentu. To, co następuje potem, musi jednak zadziwić nawet najbardziej uważnego czytelnika Biblii.Apostoł Paweł

Apostoł Narodów scalił w jeden cytat urywki z co najmniej sześciu różnych fragmentów Starego Testamentu. (Możesz sprawdzić w przypisach w swojej Biblii, jakie to fragmenty.) Jako były rabbi, Paweł znał całe akapity Pisma na pamięć. Nie było dla niego problemem przytoczyć "od ręki" cytaty na dowolny temat.

Co jednak zaskakujące, przyglądając się bliżej tym cytatom, odkrywamy, że Paweł tylko w bardzo małym stopniu przejmował się ich pierwotnym kontekstem historycznym czy konstrukcją gramatyczną (do czego my współcześnie przywiązujemy dużą wagę). Dla niego najistotniejszy był kontekst teologiczny tych fragmentów. Wyciągał z tekstu Pisma myśli i obrazy, w których pobrzmiewała owa tak dla Pawła ważna prawda wiary - "totalna deprawacja" człowieka, całkowity upadek moralny ludzkości.

Czy to znaczy, że nie warto wkładać wysiłku w zrozumienie gramatyki i kontekstu tekstów biblijnych? Oczywiście, że nie!

Od Pawła możemy nauczyć się przede wszystkim tego, jak czytać Biblię w jej szerokiej perspektywie. Jak odkrywać kluczowe prawdy wiary, przewijające się przez Pismo niczym złota nić. Jak łączyć wydźwięk pojedynczych wersetów i całych ksiąg z centralnymi punktami ewangelicznego przesłania.

Jednym z takich punktów jest właśnie prawda o moralnym upadku człowieka.

Za: John Adair, "Reading the Old Testament with Paul," Lesson Eight, w: Insights on Romans Learn Online. Copyright 2010 Charles R. Swindoll, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone.

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Wyróżniony artykuł

 • Narodzenie Chrystusa: szeroka perspektywa

  Charles R. Swindoll

  Jeśli masz choćby najogólniejszą wiedzę na temat narodzin Jezusa Chrystusa, to najlepiej... o wszystkim zapomnij i rozpocznij wszystko od nowa!

  Przez wieki historia narodzenia Jezusa została tak bardzo upiększona i ubarwiona, że przypomina raczej romans made in Hollywood. Powtarza się tę wyidealizowaną bożonarodzeniową opowieść co roku, utrwalając w naszych umysłach sentymentalne sceny rodem z sielanki.

  A jak było naprawdę?

  Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide