Nadzieja większa od upadku

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Gdy wczytujemy się w historie bohaterów Biblii, widzimy, że ich życie nie było pozbawione porażek.

Weźmy na przykład Apostoła Piotra. Zapewne znasz choć pobieżnie jego historię. Piotr doświadczył w swoim życiu zarówno wzlotów, jak i upadków. Zaczęło się od pełnej ekscytacji decyzji, by pójść za Jezusem, a skończyło na tchórzliwym wyparciu się znajomości z Mistrzem. Nie raz, nie dwa, lecz trzy razy. Gdy tylko Piotr zdał sobie sprawę z tego, co właśnie zrobił, jak mówi Biblia, "wyszedł na zewnątrz i gorzko zapłakał". (Łk 22,62)

Czy doświadczyłeś w swoim życiu porażki, która była tak dotkliwa, że nawet dziś trudno jest ci o tym mówić? Pamiętaj słowa Elisabeth Boom: "Nie ma dołu tak głębokiego, z którego Bóg nie mógłby cię wyciągnąć". Bez względu na to, jak bolesny, głęboki czy tragiczny był twój upadek, On jest gotów, by się z tobą spotkać i podać ci rękę.

Tak też stało się w życiu Piotra.

Zajrzyjmy do 22 rozdziału Ewangelii Łukasza. Udzieliwszy ostrzeżenia o nadchodzącej próbie, Jezus zwrócił się do Piotra ze słowami: Prosiłem za tobą, żeby nie ustała twoja wiara. (Łk 22,31) A następnie przekazał mu polecenie: "Ty ze swej strony, utwierdzaj braci." (22,32)

Co oznaczały te słowa? Zapowiadały upadek, jaki miał wkrótce miejsce w życiu apostoła. Jezus doskonale znał Piotra. Był świadomy tego, że zawiedzie. Jednak modlił się za niego, bo nie przestał go kochać nawet w chwili największej słabości.nadzieja wiksza od upadku

W jaki sposób Jezus udowodnił, że go kocha? Fragment z Ewangelii Marka 16,6-7 odpowiada na to pytanie. Po zmartwychwstaniu Jezusa, anioł powiedział do stojących przy grobie kobiet:

Nie bójcie się! Szukacie Jezusa z Nazaretu, ukrzyżowanego; powstał, nie ma Go tu. Oto miejsce, gdzie Go złożyli. Lecz idźcie, powiedzcie Jego uczniom i Piotrowi: Idzie przed wami do Galilei, tam Go ujrzycie, jak wam powiedział.

Czyż to nie wspaniałe? "Nie zapomnijcie o Piotrze!" Piotr myślał zapewne, że jest ostatnim człowiekiem, z którym Jezus chciałby rozmawiać. Czy nie uczy nas to czegoś ważnego o Bożej łasce?

Pomiędzy upadkiem a ponownym spotkaniem z Jezusem Piotr z pewnością walczył z ogromnymi wyrzutami sumienia. Tak bardzo chciał cofnąć czas i naprawić swój błąd, ale nie był przecież w stanie.

W tym trudnym procesie Piotr usłyszał słowa Jezusa "Piotrze, przebaczam ci. Użyj tego doświadczenia, by umacniać innych wierzących."

I to właśnie dzięki takim doświadczeniom Piotr mógł później napisać następujące słowa do pierwszych chrześcijan:

Łaska wam i pokój niech będą udzielone obficie! Niech będzie błogosławiony Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa. On w swoim wielkim miłosierdziu przez powstanie z martwych Jezusa Chrystusa na nowo zrodził nas do żywej nadziei. (1 P 1,2-3)

Dlaczego tak wiele znaczyło to dla Piotra? Ponieważ po zmartwychwstaniu Jezusa, Piotr został znów wezwany po imieniu i, dzięki Bożemu miłosierdziu, dotarły do niego słowa: "Powiedzcie mu, że żyję i czekam na niego."

Pierwszy list Apostoła Piotra jest listem przepełnionym nadzieją. Napisał go człowiek, który doświadczył jej niezwykłej mocy. Człowiek, który dzięki przebaczeniu i miłosierdziu swojego Mistrza, został filarem wczesnego Kościoła.

Nadzieja, o której tu mowa jest dostępna także i dla ciebie.

Jeżeli upadłeś, a twoją głowę zaprzątają myśli pełne żalu i zwątpienia, pamiętaj: Istnieje nadzieja przewyższająca nasze niepowodzenia. Boża miłość do ciebie nie ustała ani na sekundę. Dziś jest nowy dzień, a w nim - rozlana obficie łaska i miłosierdzie.

Jeżeli oddałeś życie Bogu, jesteś zrodzony do życia w nadziei, poprzez zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. (1 P 1,3)

Czyż Boża łaska nie jest cudowna? Nasze niepowodzenia nie trwają wiecznie. Bóg jest Bogiem przebaczenia i nadziei. Twoją porażkę może obrócić ku dobremu, dla swojej chwały.

Na podstawie: Charles R. Swindoll, "Hope beyond Failure," w: Insights (Sierpień 2002): s. 1-2. Copyright 2002 Charles R. Swindoll, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone.

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Wyróżniony artykuł

  • Jak zacząć czytać Biblię?

    Insight for Living - Pełnia Życia

    Pytanie: Jestem osobą wierzącą od niedawna i chciałbym dowiedzieć się więcej na temat Biblii. Posiadam stary egzemplarz, należący kiedyś do mojej babci, ale trudno jest mi zrozumieć język, jakim jest napisana. Od czego powinienem zacząć? Jak ją czytać?

    Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide