Rachab - kobieta wiary (Jozuego 2)

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Derrick G. Jeter

Rachab posiadała reputację, której nie chciałaby żadna kobieta. Była prostytutką. Jednak była ona również osobą, której odwaga i wiara w Boga przewyższały to, co o niej mówiono. To właśnie z tego powodu jej życie zostało wplecione w rodowód Mesjasza.

Według relacji biblijnej, Rachab posiadała dom wbudowany w zewnętrzne mury miasta Jerycho. Kiedy dwaj żydowscy szpiedzy przybyli do miasta, ukryła ich pod swoim dachem. Był to akt niebywałej odwagi. Mieszkańcy Jerycha byli przerażeni, gdyż słyszeli o cudach, które Bóg uczynił dla ludu Izraela po ich ucieczce z Egiptu. Gdy władze miasta dowiedziały się o niechcianych przybyszach, kobieta ta ryzykowała własne życie, by ukryć ich tożsamość i ochronić przed pewną śmiercią.

Rachab uwierzyła bowiem w Boga, którego wyznawali szpiedzy: "Pan, Bóg wasz, jest Bogiem wysoko na niebie i nisko na ziemi." (Joz 2,11) Mając świadomość tego, że Izraelici wkrótce zdobędą miasto, poprosiła szpiegów, by zachowali ją i jej rodzinę przy życiu. Szpiedzy przystali na jej prośbę, pod warunkiem, jeśli zachowa wszystko w sekrecie, zgromadzi całą rodzinę w swoim domu oraz wywiesi szkarłatną wstęgę z okna w momencie ataku. Miało to posłużyć za znak dla armii izraelskiej, by oszczędzili jej dom.

Później, gdy Jozue z całą armią zaatakowali miasto, przetrwała tylko Rachab i jej najbliżsi.

rachabTo właśnie ta odwaga sprawiła, iż Rachab, kobieta o złej reputacji, została wpisana na listę ludzi wiary, znajdującej się w Liście do Hebrajczyków. Jest ona wraz z Sarą, żoną Abrahama, jedyną kobietą wśród wymienionych postaci. (Hbr 11,31)

Apostoł Jakub użył przykładu Rachab, by zobrazować, jak żywa wiara przekształca nasz charakter. (Jk 2,25)

Ostatecznie, nie została zapamiętana wyłącznie jako nierządnica z Jerycha, lecz jako żona Salmona, matka Booza, jednego z przodków Jezusa Chrystusa. (Mt 1,5-16)

Jeśli posiadasz przeszłość, z której nie jesteś dumny, nie rozpaczaj ani się nie poddawaj. Boża łaska jest wystarczająca, by przemienić złą reputację w coś pełnowartościowego. Wszystko, czego potrzebujesz, to wiara w Jezusa Chrystusa, który może przemienić życie człowieka i "współdziałać we wszystkim dla naszego dobra". (Rz 8,28)

Gdy ktoś wypomina ci twoją przeszłość, zareaguj z godnością i powiedz:

"Nie jestem tym, kim kiedyś byłem. Jestem nowym stworzeniem, gdyż Ten, który umarł za mnie, dał mi nową tożsamość - syna (córki) jedynego Boga."

Na podstawie: Derrick G. Jeter, Rahab: Demonstrating Courageous Faith, w: The Wise and the Wild: 30 Devotions on Women of the Bible (Plano, Tex.: IFL Publishing House, 2010). Copyright 2010 Insight for Living. Wszelkie prawa zastrzeżone.

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Wyróżniony artykuł

 • Narodzenie Chrystusa: szeroka perspektywa

  Charles R. Swindoll

  Jeśli masz choćby najogólniejszą wiedzę na temat narodzin Jezusa Chrystusa, to najlepiej... o wszystkim zapomnij i rozpocznij wszystko od nowa!

  Przez wieki historia narodzenia Jezusa została tak bardzo upiększona i ubarwiona, że przypomina raczej romans made in Hollywood. Powtarza się tę wyidealizowaną bożonarodzeniową opowieść co roku, utrwalając w naszych umysłach sentymentalne sceny rodem z sielanki.

  A jak było naprawdę?

  Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide