Siła i godność (Estery 2,9)

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Estera była osobą pełną wdzięku i elegancji. W 2 rozdziale Księgi Estery napisane jest, że "dziewczyna pozyskała sobie życzliwość" króla (werset 9). Czyż nie brzmi to pięknie?

Choć została przyłączona do haremu i uczestniczyła w jego aktywnościach niechętnie, Estera nie wykazywała postawy pełnej pretensji i rozgoryczenia. Jestem przekonany, że dostrzegała "Bożą rękę" w sytuacji, w jakiej się znalazła. Cóż za różnica pomiędzy nią a pozostałymi kobietami w haremie! Jej cechy charakteru oraz usposobienie nie mogły pozostać niezauważone. Opinia o niej przykuwała uwagę wszystkich służących na królewskim dworze.

sia i godnoEstera wykazywała także niezwykłą powściągliwość i opanowanie. Nikomu nie powiedziała, że jest Żydówką. Dlaczego? Bo właśnie to nakazał jej kuzyn Mordechaj. Nic nie było w stanie nakłonić ją do złamania zawartego z nim przymierza.

Bóg podarował każdej kobiecie pewną dozę tajemnicy. (To jest coś, czego szczerze mówiąc mężczyźni nie posiadają. Cechuje nas duża przewidywalność.) A zdolność Estery do poskramiania samej siebie czyniła ją jeszcze bardziej wyjątkową. Chodzi mi szczególnie o powściągliwość werbalną. Wiedziała znacznie więcej niż to, co mówiła. Umiała zachować tajemnicę.

Powściągliwość w mowie jest nieczęsto spotykaną cechą w obecnych czasach. Dzięki krzyczącym nagłówkom gazet, obnażającym kulisy tabloidom, łamiącym wszelkie tabu telewizyjnym show... nic nie jest już powściągliwe. Kiedy ostatnio ktoś w telewizyjnym programie się zarumienił? Wydał się onieśmielony?

Pamiętaj, że skromność i powściągliwość zawsze działają na twoją korzyść. Ucz się poskramiać sam siebie. Zwracaj uwagę na słowa, które wypowiadasz. Czy są one godne królewskiej córki/królewskiego syna? Bądź osobą, której inni nie będą bali się powierzać swoje tajemnice... która będzie wzbudzała zaufanie i szacunek.

Idź odważnie przez życie z godnością Bożego dziecka.

Na podstawie: Charles R. Swindoll, "Strength and Dignity", w: Great Days with the Great Lives (Nashville: W Publishing Group, 1995), s. 195. Copyright 1995 Charles R. Swindoll, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone.  

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Wyróżniony artykuł

 • Narodzenie Chrystusa: szeroka perspektywa

  Charles R. Swindoll

  Jeśli masz choćby najogólniejszą wiedzę na temat narodzin Jezusa Chrystusa, to najlepiej... o wszystkim zapomnij i rozpocznij wszystko od nowa!

  Przez wieki historia narodzenia Jezusa została tak bardzo upiększona i ubarwiona, że przypomina raczej romans made in Hollywood. Powtarza się tę wyidealizowaną bożonarodzeniową opowieść co roku, utrwalając w naszych umysłach sentymentalne sceny rodem z sielanki.

  A jak było naprawdę?

  Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide