Siła i godność (Estery 2,9)

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Estera była osobą pełną wdzięku i elegancji. W 2 rozdziale Księgi Estery napisane jest, że "dziewczyna pozyskała sobie życzliwość" króla (werset 9). Czyż nie brzmi to pięknie?

Choć została przyłączona do haremu i uczestniczyła w jego aktywnościach niechętnie, Estera nie wykazywała postawy pełnej pretensji i rozgoryczenia. Jestem przekonany, że dostrzegała "Bożą rękę" w sytuacji, w jakiej się znalazła. Cóż za różnica pomiędzy nią a pozostałymi kobietami w haremie! Jej cechy charakteru oraz usposobienie nie mogły pozostać niezauważone. Opinia o niej przykuwała uwagę wszystkich służących na królewskim dworze.

sia i godnoEstera wykazywała także niezwykłą powściągliwość i opanowanie. Nikomu nie powiedziała, że jest Żydówką. Dlaczego? Bo właśnie to nakazał jej kuzyn Mordechaj. Nic nie było w stanie nakłonić ją do złamania zawartego z nim przymierza.

Bóg podarował każdej kobiecie pewną dozę tajemnicy. (To jest coś, czego szczerze mówiąc mężczyźni nie posiadają. Cechuje nas duża przewidywalność.) A zdolność Estery do poskramiania samej siebie czyniła ją jeszcze bardziej wyjątkową. Chodzi mi szczególnie o powściągliwość werbalną. Wiedziała znacznie więcej niż to, co mówiła. Umiała zachować tajemnicę.

Powściągliwość w mowie jest nieczęsto spotykaną cechą w obecnych czasach. Dzięki krzyczącym nagłówkom gazet, obnażającym kulisy tabloidom, łamiącym wszelkie tabu telewizyjnym show... nic nie jest już powściągliwe. Kiedy ostatnio ktoś w telewizyjnym programie się zarumienił? Wydał się onieśmielony?

Pamiętaj, że skromność i powściągliwość zawsze działają na twoją korzyść. Ucz się poskramiać sam siebie. Zwracaj uwagę na słowa, które wypowiadasz. Czy są one godne królewskiej córki/królewskiego syna? Bądź osobą, której inni nie będą bali się powierzać swoje tajemnice... która będzie wzbudzała zaufanie i szacunek.

Idź odważnie przez życie z godnością Bożego dziecka.

Na podstawie: Charles R. Swindoll, "Strength and Dignity", w: Great Days with the Great Lives (Nashville: W Publishing Group, 1995), s. 195. Copyright 1995 Charles R. Swindoll, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone.  

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Wyróżniony artykuł

  • Jak zacząć czytać Biblię?

    Insight for Living - Pełnia Życia

    Pytanie: Jestem osobą wierzącą od niedawna i chciałbym dowiedzieć się więcej na temat Biblii. Posiadam stary egzemplarz, należący kiedyś do mojej babci, ale trudno jest mi zrozumieć język, jakim jest napisana. Od czego powinienem zacząć? Jak ją czytać?

    Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide