Małżeństwo / Rodzina

W gabinecie Architekta (Przysłów 24,3-4)

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Małżeństwo to jeden z najwspanialszych pomysłów naszego Stwórcy. Według Biblii relacja małżeńska została ustanowiona jeszcze zanim na świat wkroczyło zło. Tym samym reprezentuje doskonały Boży plan dla relacji międzyludzkich.

Szukasz rady, jak budować harmonijne małżeństwo? Nie ma lepszego miejsca, gdzie można zyskać potrzebną do tego mądrość, niż w gabinecie Architekta więzi małżeńskiej!

Gdy mężczyźni się wycofują...

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 

Kelly Arabie

Jasiu, gdzie jesteś? Nie mogę cię znaleźć... No dalej, wychodź już... Zabawa skończona!

Kto z nas nie pamięta dziecięcej gry w chowanego? To, co sprawiało radość w podstawówce, nie śmieszy jednak w realiach relacji małżeńskich i rodzinnych. Dlaczego w naszym społeczeństwie mężowie/ojcowie nie stają często na wysokości zadania i nie wypełniają z zaangażowaniem swojej roli głowy rodziny? Dlaczego uciekają do swoich "jaskiń", ster spraw rodzinnych oddając w ręce przeciążonych kobiet?

No właśnie, co mamy robić my, kobiety, gdy nasi mężczyźni się wycofują?

Z powrotem w domu

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Jestem w środku długiego transoceanicznego lotu. Za mną kilka tygodni podróży służbowej. Wracam do domu.

Jestem zmęczony. To był dobrze wykorzystany czas, choć wyczerpujący. Cieszę się, że mogłem odwiedzić nowe miejsca i poznać nowych ludzi, ale jeszcze bardziej, że wracam do domu. Nic tak nie pomaga uzmysłowić sobie, jaką wartość ma dla mnie dom, rodzina - jak kilka dni spędzonych z dala od najbliższych.

Miłość jest "gruboskórna" (1 Koryntian 13,5)

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Opisując w 13 rozdziale 1 Listu do Koryntian cechy chrześcijańskiej miłości, Apostoł Paweł używa między innymi następujących dwóch przeczeń - nie unosi się gniewem (ang. "nie daje się sprowokować") i nie pamięta złego (ang. "nie prowadzi rejestru wyrządzonych krzywd"). Innymi słowy, miłość AGAPE nie jest przewrażliwiona na swoim punkcie. W kontekście relacji otwiera przestrzeń dla łaski. Pozwala drugiej osobie popełniać błędy. Wybacza.

Chroń swoje małżeństwo

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Bryce Klabunde

Nie miałam pojęcia, że to zajdzie tak daleko. To był po prostu dobry kolega z pracy... Ze łzami w oczach kobieta opowiadała historię swojego romansu. Sprawa wyszła na jaw i teraz ona i jej mąż siedzieli w gabinecie swojego duszpasterza, z desperacją próbując znaleźć środek na uzdrowienie rozpadającego się małżeństwa.

Łaska w małżeństwie (Efezjan 5,33)

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Niech więc każdy miłuje swoją żonę, tak jak siebie samego, a każda żona niech okazuje szacunek mężowi. (Efezjan 5,33)

W małżeństwach, które żyją w atmosferze Bożej łaski, mężowie nie próbują przejmować kontroli i ograniczać swoich żon, a one nie czują się prowokowane do tego, aby oddawać "pięknym za nadobne". W takich rodzinach po prostu żyje się lepiej.

Rocznice

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

W tym roku obchodzimy z żoną 59 rocznicę naszego ślubu. Nie, to nie błąd w druku. Ponad pół wieku razem! Pamiętam, jak patrzyłem na pary, które świętowały 25 lat pożycia małżeńskiego jak na staruszków stojących o krok od grobu. A tu proszę, Cynthia i ja zdmuchujemy 59 świeczkę na naszym torcie. Jak ten czas pędzi!

Małżeństwo to Boży wynalazek (Rodzaju 2,19)

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

2 rozdział Księgi Rodzaju to kunsztowna opowieść o stworzeniu pierwszych ludzi. Gdy uważnie przyjrzymy się symbolom i metaforom w niej zawartym, odkryjemy, że małżeństwo jest pomysłem samego Boga. W boskim projekcie relacja małżeńska to bliska, nierozerwalna, intymna więź dwojga ludzi - mężczyzny i kobiety. Jest to zarazem fundament, na którym zbudowana jest najmniejsza komórka społeczna - rodzina. Według Biblii więc małżeństwo jest tak stare jak sama ludzkość. Jego genezy i istoty należy szukać u zarania dziejów, w ogrodzie Eden, jako integralnej części procesu tworzenia świata i człowieka.

Jak sobie poradzić z bólem po stracie ukochanej osoby?

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

Insight for Living - Pełnia Życia

Pytanie: Dwa miesiące temu moja żona zginęła w wypadku samochodowym. Cierpienie, przez które przechodzę, jest nie do zniesienia. Moi przyjaciele starali się mi pomóc, wiele osób dzwoniło z zapewnieniem o modlitwie. Ostatnio jednak telefon umilkł (rozumiem, wszyscy są zajęci swoimi sprawami). Z całych sił staram się skupić na potrzebach moich dzieci, które teraz sam wychowuję. Jednak kiedy przychodzi wieczór, nie potrafię nie myśleć o tym, jak bardzo brakuje mi mojej żony. Nie potrafię sobie z tym poradzić, rodzi się we mnie bunt. Szczególnie bolesny jest dla mnie widok szczęśliwych par małżeńskich na ulicy czy w kościele. Jak sobie z tym wszystkim poradzić?

Gdzie podziała się wierność?

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Od czasu do czasu mam okazję usługiwać grupie wysoko postawionych oficerów naszej armii. Spotkania te to zawsze ubogacające doświadczenie. W jakim sensie? Ci mężczyźni to oddani chrześcijanie, którzy motywują się wzajemnie do wzorowej postawy i do wierności Bożym zasadom w swoim specyficznym środowisku pracy. Nie jest to łatwe i nierzadko spotyka się to z dezaprobatą przełożonych. Ale oni nie poddają się presji, by iść na kompromis.

W czasie jednej z naszych rozmów wypłynął temat wierności Bożym zasadom w dziedzinie seksualności. Niejako naturalnie dyskusja zeszła następnie na głębszy poziom, dotykając zagadnienia ukształtowanego, wypróbowanego charakteru.

Twój dom może być miejscem świętym

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Barb Peil

Słowo święty znaczy "wydzielony do szczególnych celów". To tak jak na przykład ze specjalną zastawą stołową, którą stawiasz tylko na świątecznym stole albo z haftowanym obrusem przeznaczonym na szczególne okazje. Twój dom też może być święty. Może stać się miejscem, w którym coraz lepiej poznaje się prawdę o Bogu i Jego Słowie.

Powiesz: Mój dom? Święty? Tak!

W jaki sposób? To stopniowy proces, a wszystko...

Trzy rady dla twojej rodziny

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Im dłużej chodzę po tym świecie, tym lepiej widzę, jak łatwo umykają nam wszystkie te duże i małe, radosne, niepowtarzalne zdarzenia, których sprawcami są nasze dzieci. Mówię to z doświadczenia, jako rodzic czwórki dorosłych dzieci. A będąc dziadkiem (dziesięcioro wnucząt!), tylko utwierdzam się w tym przekonaniu.

Niezależnie od napiętego kalendarza i rozlicznych odpowiedzialności musimy nauczyć się wychwytywać te szczególne momenty, cieszyć się nimi, "smakować" je i... utrwalać w naszej pamięci.

Czas dla dziecka

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Michael J. Svigel

Poczytasz mi książeczkę?

Pobawimy się razem klockami Lego?

Pomożesz mi pokolorować ten rysunek?

Pójdziemy teraz na plac zabaw?

Nasze dzieci zalewają nas tego typu prośbami przez cały dzień. Jeśli jesteś rodzicem, wiesz, o czym mówię. Dziecięca kreatywność w tym względzie zdaje się nie mieć granic.

Dla ojców (Efezjan 6,4)

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Rzadko polecam książki, ale chcę zrobić wyjątek dla pozycji Męskie pokusy, autorstwa Toma Eisenmana. Nie twierdzę, że zgadzam sie z autorem w 100%, jednak z pewnością jest to publikacja, która da sporo do myślenia każdemu czytelnikowi płci męskiej. Doceniam szczerość i praktyczność, z jaką Eisenman pisze o problemach mężów i ojców rodzin. Nie owijając w bawełnę, dotyka spraw naprawdę kluczowych, często wstydliwych i bolesnych, nie wywołując jednak przy tym w czytającym narastającego poczucia winy. W książce znaleźć można naprawdę niebanalne i prowokujące wnioski na temat walki facetów z własnymi słabościami.

Poznaj swoje dziecko

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Wychowuj chłopca odpowiednio do drogi, którą ma iść, a nie zejdzie z niej nawet w starości.

(Przysłów 22,6; Biblia Warszawska)

Mówiąc o wychowywaniu dzieci i budowaniu silnej rodziny, której znakiem rozpoznawczym będzie harmonia i radość, zawsze podkreślam, że zasadniczym zadaniem rodzica jest jak najlepiej poznać swoje dziecko. To chyba najważniejsza rada, jakiej mogę udzielić wam, drodzy rodzice, w kwestii wychowywania waszych pociech.

Zdejmij rękawice

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Derrick G. Jeter

Taaaaato!! Głos córki dotarł do moich uszu i postawił mój system nerwowy w stan pogotowia. Co się tam znowu dzieje? - zastanawiałem się w myślach, idąc schodami na piętro. Jak tylko wynurzyłem się z klatki schodowej, obległo mnie dwoje rozkrzyczanych gagatków, czyli mój syn i moja córka we własnej osobie. Rozpoczął się pojedynek na słowa.

Obdarowani

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Colleen Swindoll Thompson

Nikt by nie powiedział, że ten niepozorny chłopiec może coś w życiu osiągnąć. Koledzy wyśmiewali się z niego, ponieważ miał problem z jąkaniem się. Jego starszy brat i siostra brylowali w szkole, on - był raczej w ich cieniu. Tak, i jemu Bóg udzielił wielu talentów, ale ogromna trudność, z jaką się wysławiał, wpędzała go w potworne kompleksy i blokowała jego rozwój.

W imieniu najmłodszych

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Barb Peil

RECENZJA KSIĄŻKI: Wess Stafford, Dean Merrill, Zbyt małe, by zignorować: Dlaczego dzieci są ważne, wyd. POJEDNANIE, Lublin 2007

Lektura książki Wessa Stafforda Zbyt małe, by zignorować to wstrząsające doświadczenie. Jest to publikacja mająca na celu pokazanie rozmiaru globalnego problemu, jakim jest (przybierająca najróżniejsze formy) przemoc wobec dzieci. A zarazem osobista historia autora, który jako młody chłopak doświadczył niewyobrażalnej krzywdy emocjonalnej i fizycznej.

Dziadkowie

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Czyż Bóg nie jest dobry? Pokolenie za pokoleniem dostarcza ludzkości świeżą dawkę rodzinnego ciepła i bezinteresownej troski pod postacią... naszych babć i dziadków.

W razie gdyby wszyscy stali się zbyt zajęci, by razem z tobą zatrzymać się i zachwycić pięknem kwiatów albo pracowitością mrówek, dziadkowie niezawodnie staną u twego boku.

Czego uczę się od moich nastolatków

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Colleen Swindoll Thompson

Nastolatki to unikalny gatunek. Potrafią wpisać na komórce 400 słów na sekundę, ale nie są w stanie wypowiadać się pełnymi zdaniami. Pamiętają 800 adresów mailowych, ale walczą ze sklerozą, gdy idzie o obowiązki domowe. Starcza im energii na całonocne rozmowy z przyjaciółmi, ale padają ze zmęczenia po 2 minutach odkurzania salonu.

Więcej artykułów…

Strona 1 z 2

pierwsza
poprzednia
1

Wyróżniony artykuł

  • O co chodzi w modlitwie?

    Charles R. Swindoll

    Słowem wstępu zaznaczę tylko, że to co czytasz, prawdopodobnie nie będzie jedną z wielu typowych religijnych wypowiedzi na temat modlitwy. Przepraszam, ale takie formy mi po prostu "nie leżą".

    Albo nie. Nie przepraszam.

    Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide