Małżeństwo / Rodzina

Depresja w czasie świąt

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

Jak wielu z nas, mówiąc o depresji, czuje skrępowanie? Czy potrafimy zrozumieć zmagania tych, którzy są na nią szczególnie podatni?

Zacznę od stwierdzenia, że w życiu rodziców wychowujących niepełnosprawne lub chore dzieci jest to bardzo częsty i realny problem. Codzienne zmagania są niezwykle obciążające. Bardzo łatwo ulec negatywnym emocjom. Depresja czai się tuż za rogiem. I naprawdę nie jest łatwo o niej mówić!

Sandwich generation

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Colleen Swindoll Thompson

Dzień w biurze był dość spokojny, ale to były tylko pozory. W jej głowie roiło się od pytań i rozterek. Potwierdzona przez lekarza diagnoza dolegliwości jej ojca stanowiła odpowiedź na jedno z pytań, tworzyła natomiast kolejne. Przyszłość rysowała się w ciemnych barwach.

W następnych miesiącach nie działo się nic nadzwyczajnego. Wewnętrzny ból utrzymywał się, poczucie izolacji wzrastało, a radość z życia malała.

To, co spotkało tę wyimaginowaną osobę, nie jest fikcją dla wielu ludzi wokół nas - to rzeczywistość. Być może spotkało to ciebie lub kogoś z twoich bliskich przyjaciół. Choroba Alzheimera.

Radzenie sobie z niepełnosprawnością brata/siostry

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Colleen Swindoll Thompson

Najczęstsze wyzwania stojące przed rodzeństwem niepełnosprawnego dziecka

Rodzeństwo niepełnosprawnego dziecka musi stawić czoła wielu wyzwaniom. Rodzice nie zawsze wiedzą, w jaki sposób mogą wspierać swoje (zdrowe) dzieci w tych zmaganiach.

Jak można pomóc takiej rodzinie?

Gdy dzieje się niewyobrażalna krzywda

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll, Dave Carder

Wykorzystanie seksualne jest niezwykle trudnym i destrukcyjnym doświadczeniem. W zdecydowanej większości przypadków, dziecko nie tylko zna osobiście oprawcę, ale także mu ufa. To z tego powodu dzieci zwykle nikomu o tym nie mówią. W innych sytuacjach, milczą, gdyż są po prostu zbyt małe, aby zrozumieć czy wyrazić słowami to, co ich spotkało. Zdarza się także, iż są przekupywane bądź zastraszane przez gwałciciela. Obawiają się, że nikt im nie uwierzy, gdy opowiedzą całą historię.

Jak pomóc osobie, która została wykorzystana seksualnie?

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Molestowanie seksualne może być tematem, który dotyczy cię bardziej, niż mógłbyś przypuszczać. Nawet jeśli osobiście nie byłeś nigdy ofiarą wykorzystania, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wśród twojego rodzeństwa lub przyjaciół znajduje się osoba, która doświadczyła tego okrucieństwa. Nikt nie spodziewa się odkryć, że ktokolwiek, a w szczególności kochana przez nas osoba, była w przeszłości ofiarą molestowania.

Jak byś zareagował na wiadomość, że twój krewny lub przyjaciel padł ofiarą wykorzystania seksualnego?

W obronie niewinności

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Kościół XXI wieku musi obudzić się z moralnego uśpienia. W całej tej erze "oświecenia" wpojono w nas potrzebę bezkrytycznej tolerancji. Staliśmy się zbyt sentymentalni w głoszeniu Słowa Bożego. Przyzwyczailiśmy się do ignorowania grzechu, zamiast z nim bezkompromisowo walczyć. Uwierzyliśmy w pogląd, jakoby Bóg akceptował każdy (nawet najbardziej zwyrodniały) styl życia.

Proste pomysły, jak pomóc rodzinom w potrzebie

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Colleen Swindoll Thompson

Gdy rodziny mierzą się z problemami typu...

opieka nad niepełnosprawnym dzieckiem...

zmaganie z ciężką chorobą współmałżonka...

brak czasu/możliwości na odpowiednie zajęcie się członkiem rodziny...

...wiele zwykłych, codziennych czynności zaczyna sprawiać niewiarygodną trudność. Jako ich przyjaciele, sąsiedzi, członkowie wspólnoty chrześcijańskiej powinniśmy poświęcić czas i wyciągnąć do nich pomocną dłoń.

Oto kilka przykładowych pomysłów:

W jaki sposób pomagać dzieciom trwać w wierze?

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Istnieje pewne zjawisko, które nęka rodziny od wielu lat. O czym mówię? To stary problem kryzysu wiary w drugim pokoleniu wierzących. Na szczęście, istnieją w tym względzie krzepiące wyjątki. Ciągle jednak, częściej niż rzadziej, problem ten dotyka wielu chrześcijańskich rodzin.

Za każdym razem, gdy ma miejsce taka sytuacja, łamie serca kochających Boga ojców i matek.

Gdy mężczyźni się wycofują...

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 

Kelly Arabie

Jasiu, gdzie jesteś? Nie mogę cię znaleźć... No dalej, wychodź już... Zabawa skończona!

Kto z nas nie pamięta dziecięcej gry w chowanego? To, co sprawiało radość w podstawówce, nie śmieszy jednak w realiach relacji małżeńskich i rodzinnych. Dlaczego w naszym społeczeństwie mężowie/ojcowie nie stają często na wysokości zadania i nie wypełniają z zaangażowaniem swojej roli głowy rodziny? Dlaczego uciekają do swoich "jaskiń", ster spraw rodzinnych oddając w ręce przeciążonych kobiet?

No właśnie, co mamy robić my, kobiety, gdy nasi mężczyźni się wycofują?

W gabinecie Architekta (Przysłów 24,3-4)

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Małżeństwo to jeden z najwspanialszych pomysłów naszego Stwórcy. Według Biblii relacja małżeńska została ustanowiona jeszcze zanim na świat wkroczyło zło. Tym samym reprezentuje doskonały Boży plan dla relacji międzyludzkich.

Szukasz rady, jak budować harmonijne małżeństwo? Nie ma lepszego miejsca, gdzie można zyskać potrzebną do tego mądrość, niż w gabinecie Architekta więzi małżeńskiej!

Z powrotem w domu

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Jestem w środku długiego transoceanicznego lotu. Za mną kilka tygodni podróży służbowej. Wracam do domu.

Jestem zmęczony. To był dobrze wykorzystany czas, choć wyczerpujący. Cieszę się, że mogłem odwiedzić nowe miejsca i poznać nowych ludzi, ale jeszcze bardziej, że wracam do domu. Nic tak nie pomaga uzmysłowić sobie, jaką wartość ma dla mnie dom, rodzina - jak kilka dni spędzonych z dala od najbliższych.

Miłość jest "gruboskórna" (1 Koryntian 13,5)

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Opisując w 13 rozdziale 1 Listu do Koryntian cechy chrześcijańskiej miłości, Apostoł Paweł używa między innymi następujących dwóch przeczeń - nie unosi się gniewem (ang. "nie daje się sprowokować") i nie pamięta złego (ang. "nie prowadzi rejestru wyrządzonych krzywd"). Innymi słowy, miłość AGAPE nie jest przewrażliwiona na swoim punkcie. W kontekście relacji otwiera przestrzeń dla łaski. Pozwala drugiej osobie popełniać błędy. Wybacza.

Chroń swoje małżeństwo

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Bryce Klabunde

Nie miałam pojęcia, że to zajdzie tak daleko. To był po prostu dobry kolega z pracy... Ze łzami w oczach kobieta opowiadała historię swojego romansu. Sprawa wyszła na jaw i teraz ona i jej mąż siedzieli w gabinecie swojego duszpasterza, z desperacją próbując znaleźć środek na uzdrowienie rozpadającego się małżeństwa.

Łaska w małżeństwie (Efezjan 5,33)

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Niech więc każdy miłuje swoją żonę, tak jak siebie samego, a każda żona niech okazuje szacunek mężowi. (Efezjan 5,33)

W małżeństwach, które żyją w atmosferze Bożej łaski, mężowie nie próbują przejmować kontroli i ograniczać swoich żon, a one nie czują się prowokowane do tego, aby oddawać "pięknym za nadobne". W takich rodzinach po prostu żyje się lepiej.

Rocznice

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

W tym roku obchodzimy z żoną 59 rocznicę naszego ślubu. Nie, to nie błąd w druku. Ponad pół wieku razem! Pamiętam, jak patrzyłem na pary, które świętowały 25 lat pożycia małżeńskiego jak na staruszków stojących o krok od grobu. A tu proszę, Cynthia i ja zdmuchujemy 59 świeczkę na naszym torcie. Jak ten czas pędzi!

Małżeństwo to Boży wynalazek (Rodzaju 2,19)

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

2 rozdział Księgi Rodzaju to kunsztowna opowieść o stworzeniu pierwszych ludzi. Gdy uważnie przyjrzymy się symbolom i metaforom w niej zawartym, odkryjemy, że małżeństwo jest pomysłem samego Boga. W boskim projekcie relacja małżeńska to bliska, nierozerwalna, intymna więź dwojga ludzi - mężczyzny i kobiety. Jest to zarazem fundament, na którym zbudowana jest najmniejsza komórka społeczna - rodzina. Według Biblii więc małżeństwo jest tak stare jak sama ludzkość. Jego genezy i istoty należy szukać u zarania dziejów, w ogrodzie Eden, jako integralnej części procesu tworzenia świata i człowieka.

Jak sobie poradzić z bólem po stracie ukochanej osoby?

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

Insight for Living - Pełnia Życia

Pytanie: Dwa miesiące temu moja żona zginęła w wypadku samochodowym. Cierpienie, przez które przechodzę, jest nie do zniesienia. Moi przyjaciele starali się mi pomóc, wiele osób dzwoniło z zapewnieniem o modlitwie. Ostatnio jednak telefon umilkł (rozumiem, wszyscy są zajęci swoimi sprawami). Z całych sił staram się skupić na potrzebach moich dzieci, które teraz sam wychowuję. Jednak kiedy przychodzi wieczór, nie potrafię nie myśleć o tym, jak bardzo brakuje mi mojej żony. Nie potrafię sobie z tym poradzić, rodzi się we mnie bunt. Szczególnie bolesny jest dla mnie widok szczęśliwych par małżeńskich na ulicy czy w kościele. Jak sobie z tym wszystkim poradzić?

Gdzie podziała się wierność?

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Od czasu do czasu mam okazję usługiwać grupie wysoko postawionych oficerów naszej armii. Spotkania te to zawsze ubogacające doświadczenie. W jakim sensie? Ci mężczyźni to oddani chrześcijanie, którzy motywują się wzajemnie do wzorowej postawy i do wierności Bożym zasadom w swoim specyficznym środowisku pracy. Nie jest to łatwe i nierzadko spotyka się to z dezaprobatą przełożonych. Ale oni nie poddają się presji, by iść na kompromis.

W czasie jednej z naszych rozmów wypłynął temat wierności Bożym zasadom w dziedzinie seksualności. Niejako naturalnie dyskusja zeszła następnie na głębszy poziom, dotykając zagadnienia ukształtowanego, wypróbowanego charakteru.

Twój dom może być miejscem świętym

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Barb Peil

Słowo święty znaczy "wydzielony do szczególnych celów". To tak jak na przykład ze specjalną zastawą stołową, którą stawiasz tylko na świątecznym stole albo z haftowanym obrusem przeznaczonym na szczególne okazje. Twój dom też może być święty. Może stać się miejscem, w którym coraz lepiej poznaje się prawdę o Bogu i Jego Słowie.

Powiesz: Mój dom? Święty? Tak!

W jaki sposób? To stopniowy proces, a wszystko...

Trzy rady dla twojej rodziny

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Im dłużej chodzę po tym świecie, tym lepiej widzę, jak łatwo umykają nam wszystkie te duże i małe, radosne, niepowtarzalne zdarzenia, których sprawcami są nasze dzieci. Mówię to z doświadczenia, jako rodzic czwórki dorosłych dzieci. A będąc dziadkiem (dziesięcioro wnucząt!), tylko utwierdzam się w tym przekonaniu.

Niezależnie od napiętego kalendarza i rozlicznych odpowiedzialności musimy nauczyć się wychwytywać te szczególne momenty, cieszyć się nimi, "smakować" je i... utrwalać w naszej pamięci.

Więcej artykułów…

Strona 1 z 2

pierwsza
poprzednia
1

Wyróżniony artykuł

  • Jak zacząć czytać Biblię?

    Insight for Living - Pełnia Życia

    Pytanie: Jestem osobą wierzącą od niedawna i chciałbym dowiedzieć się więcej na temat Biblii. Posiadam stary egzemplarz, należący kiedyś do mojej babci, ale trudno jest mi zrozumieć język, jakim jest napisana. Od czego powinienem zacząć? Jak ją czytać?

    Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide