Wiara w pracy

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Ponad jedną trzecią swojego dorosłego życia spędzimy w pracy. Dźwięk budzika o siódmej rano, korki o ósmej trzydzieści, sterta problemów do rozwiązania o dziewiątej trzydzieści, kawa o jedenastej, konflikt o czternastej, wymęczony powrót do domu o osiemnastej. A jutro - dokładnie ten sam scenariusz. Brzmi znajomo?

biuroCzy to możliwe, by twoja więź z Bogiem pogłębiała się (a nie zanikała) w czasie, gdy jesteś w pracy? Jak radzić sobie z pokusą, by dzielić życie na sacrum i profanum - w którym to podziale wiara praktykowana jest tylko prywatnie i/lub tylko w niedzielne poranki?

Skoro tak duży procent naszego życia spędzamy "za biurkiem", warto zrobić wszystko, by tę przestrzeń otworzyć na Boga i Jego delikatną obecność. Pytanie brzmi: jak?

 

Wiara na żywo

Jak postrzegają cię twoi współpracownicy?

Czy zdarza się, że:

 • Słysząc o problemach, z którymi się zmagają, zapewniasz ich o swojej modlitwie?
 • Wspominasz o swoim zaangażowaniu we wspólnocie/parafii/zborze?
 • W trudnych sytuacjach zachowujesz dziwną pogodę ducha - i twoi koledzy to dostrzegają?

 

Nie istnieje jeden wzór, według którego wszyscy musielibyśmy wcielać wiarę w życie w miejscu naszej pracy. Każdy z nas ma swój styl. Nie chodzi o ilość słów, nagabywanie, prawienie kazań. Raczej o postawę pełną życzliwości i łaski. Jak radził Apostoł Piotr: Zawsze bądźcie gotowi udzielić odpowiedzi tym, którzy pragnęliby wyjaśnień co do ożywiającej was nadziei. Czyńcie to jednak z całą skromnością, łagodnie, z zachowaniem pełnego spokoju sumienia. (1 Piotr 3,15-16, Biblia Warszawsko-Praska)

 

Konflikty i intrygi

Jak sobie radzisz z nieporozumieniami i konfliktami?

Czy masz czasem wrażenie, że:

 • Nie ma tygodnia, w którym obyłoby się bez słownych utarczek, zawistnych podejrzeń, fałszywych plotek, skomplikowanych intryg?
 • Relacje w twojej pracy są niezwykle powierzchowne - każdy myśli tylko o sobie?
 • Jako osoba mało "agresywna" stajesz się często wygodnym kozłem ofiarnym?

 

Choć nie jest to łatwe, to właśnie w środku konfliktów masz doskonałą okazję, by "ćwiczyć" swoją wiarę i przekuwać ją w czyn. Kiedy jesteś świadkiem (lub ofiarą) zakulisowych gier, nie pozostaje często nic innego niż ufać, że Bóg ma nad wszystkim kontrolę. Każdego dnia proś Go o siłę i cierpliwość. Przekraczając o poranku próg twojego zakładu pracy, pamiętaj o wskazaniu z Listu do Efezjan 4,31-32: Niech zniknie spośród was duch wszelkiego zgorzknienia, irytacji, gniewu, zgiełku, zniewag wzajemnych i wszelkiej złości. Bądźcie zaś jedni dla drugich dobrzy i miłosierni, przebaczajcie sobie nawzajem, ponieważ i Bóg przebaczył wam wszystko w Chrystusie.

 

Bój w umyśle

Jak sobie radzisz z poczuciem wypalenia, stresem, zmęczeniem, zniechęceniem?

Czy w twojej głowie pojawiają się czasem myśli typu:

 • Co ja tutaj w ogóle robię?
 • Dobrze, że nie daję po sobie poznać, jak bardzo się tym wszystkim stresuję...
 • Zbyt wiele się ode mnie oczekuje. Nie wyrabiam...
 • W całej tej gonitwie Bóg wydaje się odległy i obojętny...

 

Setki lat temu młoda kobieta imieniem Estera, świeżo upieczona małżonka władcy Persji, znalazła się w miejscu ogromnej odpowiedzialności, a co za tym idzie - presji i niepewności. Lekcja, jaką miała się nauczyć, brzmiała: Kto wie, czy nie właśnie po to - by ratować swój naród - Bóg postawił cię w tym miejscu? (Księga Estery 4,14) U Boga nie ma przypadków. On już dawno temu wiedział, że będziesz pracować w tym właśnie miejscu i przygotował różne okoliczności, w których możesz uczyć się Mu ufać i współpracować z Nim. Czy wierzysz w to? (Zajrzyj także do: Księga Przysłów 3,5-6)

 

Idąc jutro do pracy, pamiętaj, że Bóg będzie blisko ciebie - w środku konfliktów, wyzwań, zawirowań, nowych możliwości. On chce być twoim Panem i Pomocnikiem właśnie tam, w niełatwej rzeczywistości "normalnego" życia.

 

Za: Charles R. Swindoll, "Faith in the Workplace", Insights (May 2000): s. 1-2. Copyright 2000, Charles R. Swindoll, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone.

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Wyróżniony artykuł

 • Wiara w pracy

  Charles R. Swindoll

  Ponad jedną trzecią swojego dorosłego życia spędzimy w pracy. Dźwięk budzika o siódmej rano, korki o ósmej trzydzieści, sterta problemów do rozwiązania o dziewiątej trzydzieści, kawa o jedenastej, konflikt o czternastej, wymęczony powrót do domu o osiemnastej. A jutro - dokładnie ten sam scenariusz. Brzmi znajomo?

  Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide