Wiara w pracy

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Ponad jedną trzecią swojego dorosłego życia spędzimy w pracy. Dźwięk budzika o siódmej rano, korki o ósmej trzydzieści, sterta problemów do rozwiązania o dziewiątej trzydzieści, kawa o jedenastej, konflikt o czternastej, wymęczony powrót do domu o osiemnastej. A jutro - dokładnie ten sam scenariusz. Brzmi znajomo?

biuroCzy to możliwe, by twoja więź z Bogiem pogłębiała się (a nie zanikała) w czasie, gdy jesteś w pracy? Jak radzić sobie z pokusą, by dzielić życie na sacrum i profanum - w którym to podziale wiara praktykowana jest tylko prywatnie i/lub tylko w niedzielne poranki?

Skoro tak duży procent naszego życia spędzamy "za biurkiem", warto zrobić wszystko, by tę przestrzeń otworzyć na Boga i Jego delikatną obecność. Pytanie brzmi: jak?

 

Wiara na żywo

Jak postrzegają cię twoi współpracownicy?

Czy zdarza się, że:

 • Słysząc o problemach, z którymi się zmagają, zapewniasz ich o swojej modlitwie?
 • Wspominasz o swoim zaangażowaniu we wspólnocie/parafii/zborze?
 • W trudnych sytuacjach zachowujesz dziwną pogodę ducha - i twoi koledzy to dostrzegają?

 

Nie istnieje jeden wzór, według którego wszyscy musielibyśmy wcielać wiarę w życie w miejscu naszej pracy. Każdy z nas ma swój styl. Nie chodzi o ilość słów, nagabywanie, prawienie kazań. Raczej o postawę pełną życzliwości i łaski. Jak radził Apostoł Piotr: Zawsze bądźcie gotowi udzielić odpowiedzi tym, którzy pragnęliby wyjaśnień co do ożywiającej was nadziei. Czyńcie to jednak z całą skromnością, łagodnie, z zachowaniem pełnego spokoju sumienia. (1 Piotr 3,15-16, Biblia Warszawsko-Praska)

 

Konflikty i intrygi

Jak sobie radzisz z nieporozumieniami i konfliktami?

Czy masz czasem wrażenie, że:

 • Nie ma tygodnia, w którym obyłoby się bez słownych utarczek, zawistnych podejrzeń, fałszywych plotek, skomplikowanych intryg?
 • Relacje w twojej pracy są niezwykle powierzchowne - każdy myśli tylko o sobie?
 • Jako osoba mało "agresywna" stajesz się często wygodnym kozłem ofiarnym?

 

Choć nie jest to łatwe, to właśnie w środku konfliktów masz doskonałą okazję, by "ćwiczyć" swoją wiarę i przekuwać ją w czyn. Kiedy jesteś świadkiem (lub ofiarą) zakulisowych gier, nie pozostaje często nic innego niż ufać, że Bóg ma nad wszystkim kontrolę. Każdego dnia proś Go o siłę i cierpliwość. Przekraczając o poranku próg twojego zakładu pracy, pamiętaj o wskazaniu z Listu do Efezjan 4,31-32: Niech zniknie spośród was duch wszelkiego zgorzknienia, irytacji, gniewu, zgiełku, zniewag wzajemnych i wszelkiej złości. Bądźcie zaś jedni dla drugich dobrzy i miłosierni, przebaczajcie sobie nawzajem, ponieważ i Bóg przebaczył wam wszystko w Chrystusie.

 

Bój w umyśle

Jak sobie radzisz z poczuciem wypalenia, stresem, zmęczeniem, zniechęceniem?

Czy w twojej głowie pojawiają się czasem myśli typu:

 • Co ja tutaj w ogóle robię?
 • Dobrze, że nie daję po sobie poznać, jak bardzo się tym wszystkim stresuję...
 • Zbyt wiele się ode mnie oczekuje. Nie wyrabiam...
 • W całej tej gonitwie Bóg wydaje się odległy i obojętny...

 

Setki lat temu młoda kobieta imieniem Estera, świeżo upieczona małżonka władcy Persji, znalazła się w miejscu ogromnej odpowiedzialności, a co za tym idzie - presji i niepewności. Lekcja, jaką miała się nauczyć, brzmiała: Kto wie, czy nie właśnie po to - by ratować swój naród - Bóg postawił cię w tym miejscu? (Księga Estery 4,14) U Boga nie ma przypadków. On już dawno temu wiedział, że będziesz pracować w tym właśnie miejscu i przygotował różne okoliczności, w których możesz uczyć się Mu ufać i współpracować z Nim. Czy wierzysz w to? (Zajrzyj także do: Księga Przysłów 3,5-6)

 

Idąc jutro do pracy, pamiętaj, że Bóg będzie blisko ciebie - w środku konfliktów, wyzwań, zawirowań, nowych możliwości. On chce być twoim Panem i Pomocnikiem właśnie tam, w niełatwej rzeczywistości "normalnego" życia.

 

Za: Charles R. Swindoll, "Faith in the Workplace", Insights (May 2000): s. 1-2. Copyright 2000, Charles R. Swindoll, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone.

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Wyróżniony artykuł

 • Jak zacząć czytać Biblię?

  Insight for Living - Pełnia Życia

  Pytanie: Jestem osobą wierzącą od niedawna i chciałbym dowiedzieć się więcej na temat Biblii. Posiadam stary egzemplarz, należący kiedyś do mojej babci, ale trudno jest mi zrozumieć język, jakim jest napisana. Od czego powinienem zacząć? Jak ją czytać?

  Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide