Myśl roztropnie (1 Koryntian 2,12-16)

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Przeczytaj: 1 List do Koryntian 2,12-16

Jest takie perskie przysłowie, które brzmi bardziej jak łamaniec językowy niż mądra rada. Mój nauczyciel retoryki z liceum kazał nam się go nauczyć z przyczyn oczywistych:

Kto nie wie i nie wie, że nie wie, jest głupcem; unikaj go.

Kto nie wie i wie, że nie wie, jest dzieckiem; naucz go.

Kto wie i nie wie, że wie, śpi; obudź go.

Kto wie i wie, że wie, jest mądry; naśladuj go.

Wszystkie cztery kategorie ludzi można spotkać w każdym akademiku, w każdej firmie, we wszystkich dzielnicach miasta, w każdym kościele. Nie mają wizytówek ani nie przedstawiają się: "Cześć, mam na imię Piotr, jestem głupcem". (Prawdopodobnie ostatnią rzeczą, jaką chciałby, żebyś o nim odkrył, będzie to, że "nie wie, że nie wie".)

Zatem jak mamy wiedzieć, kogo unikać, kogo uczyć, kogo obudzić i kogo naśladować? Odpowiedzią jest roztropność. Umiejętność i dokładnej oceny charakteru. Zdolność do wykrywania prawdy, żeby zobaczyć to, co ukryte i właściwie ocenić sytuację. Umiejętność czytania między wierszami tego, co widoczne.

Czy jest to zaleta? Odpowiedz sobie sam. Gdy Bóg zapytał Salomona o jedno dowolne życzenie, król odpowiedział: Racz więc dać Twemu słudze serce pełne rozsądku do sądzenia Twego ludu i rozróżniania dobra od zła, bo któż zdoła sądzić ten lud Twój tak liczny? (1 Królewska 3,9) A kto dziś nie słyszał o mądrości Salomona?

Apostoł Paweł pisał, że roztropność to cecha, która towarzyszy prawdziwej duchowości (1 Koryntian 2,14-16). Autor Listu do Hebrajczyków nazwał ją znakiem dojrzałości (Hebrajczyków 5,14).

Roztropność daje właściwą orientację na mapie moralności, jest widoczną granicą między dobrem a złem. Działa jako arbiter w życiu i potrafi rozróżnić między pozorowanym a prawdziwym faulem. Jest dokładna jak patolog szukający wirusów pod mikroskopem. Roztropność wybiera bardzo starannie, z kim pójdzie na randkę. Nie flirtuje z pozerami, nie tańczy z oszustami, nie ogląda się za podróbkami.

Jeśli się nad tym zastanowić, to roztropność woli relaks z Biblią w domu niż włóczenie się po mieście z podejrzanym towarzystwem. Bo to właśnie z Biblii można się nauczyć odróżniać głupców od dzieci i śpiących od mądrych.

Zanim zaprotestujesz, mówiąc: "To nie brzmi jak przykazanie miłości!", lepiej przyjrzyj się radzie apostoła Jana. Pamiętasz Jana? To ten, który najbardziej kochał Jezusa. Napisał on: Umiłowani, nie dowierzajcie każdemu duchowi, ale badajcie duchy, czy są z Boga, gdyż wielu fałszywych proroków pojawiło się na świecie. (1 Jana 4,1).

Mówiąc dzisiejszym językiem: Nie wierz wszystkiemu, co słyszysz. Nie dawaj się tak łatwo przekonać. Bądź wybiórczy, rozważny i roztropny!

Na podstawie: Charles R. Swindoll, Come Before Winter and Share My Hope; Copyright 1985, 1988, 1994 Charles R. Swindoll, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone. Użyto za zgodą.

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Wyróżniony artykuł

 • Narodzenie Chrystusa: szeroka perspektywa

  Charles R. Swindoll

  Jeśli masz choćby najogólniejszą wiedzę na temat narodzin Jezusa Chrystusa, to najlepiej... o wszystkim zapomnij i rozpocznij wszystko od nowa!

  Przez wieki historia narodzenia Jezusa została tak bardzo upiększona i ubarwiona, że przypomina raczej romans made in Hollywood. Powtarza się tę wyidealizowaną bożonarodzeniową opowieść co roku, utrwalając w naszych umysłach sentymentalne sceny rodem z sielanki.

  A jak było naprawdę?

  Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide