Ponowne przyjęcie uciekiniera

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Liczy się charakter

Ponowne przyjęcie uciekiniera

List do Filemona

 Istota sprawy

List do Filemona to najkrótszy i najbardziej osobisty list Apostoła Pawła. Aby uchwycić jego znaczenie, potrzebujemy zrozumieć, jaki był status niewolnika w starożytnym Rzymie. W tamtych czasach niewolnik był własnością swojego pana, który mógł dowolnie rozporządzać jego życiem. Za najmniejsze przewinienie groziły surowe kary. Próba ucieczka najczęściej karana była śmiercią. Filemon był chrześcijaninem, przyjacielem Pawła, a zarazem bogatym obywatelem rzymskim i właścicielem wielu niewolników. Paweł pisze do niego w sprawie Onezyma, byłego niewolnika Filemona. Onezym uciekł od swojego pana i zbiegł do Rzymu, gdzie spotkał Pawła i - pod jego wpływem - stał się chrześcijaninem. Apostoł zwraca się do Filemona, by przyjął z powrotem skruszonego zbiega, udzielając mu przebaczenia w duchu chrześcijańskiej miłości.

 


 Odkrywanie drogi

1. Wstęp (Filemon 1-3)

Paweł, więzień w Rzymie, pisze do swojego bliskiego przyjaciela Filemona.

 

2. Słowa uznania i zapewnienie o modlitwie (Filemon 4-7)

Wiara i miłość Filemona były dla Pawła wielką zachętą. Apostoł modli się o głębsze poznanie Boga i praktyczne owoce tej wiary.

 

3. Wstawiennictwo za zbiegłym niewolnikiem (Filemon 8-17)

Paweł prosi Filemona, by przyjął z powrotem zbiegłego niewolnika Onezyma - traktując go jako brata w Chrystusie i przebaczając przeszłe winy.

 

4. Wzajemny dług (Filemon 18-22)

Filemon i Paweł mieli wobec siebie nawzajem pewne "zobowiązania" - do czego nawiązuje Apostoł w końcówce swojego listu.

 


 Rozpoczynając podróż

  • Jakie są analogie pomiędzy relacją Paweł - Filemon - Onezym a relacją Chrystus - Bóg Ojciec - grzesznicy tacy jak ty i ja?
  • W jakich sytuacjach (wobec jakich osób) potrzebujesz okazywać wyrozumiałość, łaskę i przebaczenie?
    • Skąd czerpać motywację i siłę, by to robić?
FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Original outline copyright © 1985, 1991 & Message Mates copyright © 2011 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright © IFL-Polska 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide