Radzenie sobie z "bagnem zniechęcenia"

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Liczy się charakter

Radzenie sobie z "bagnem zniechęcenia"

1 Królewska 19

 Istota sprawy

Złamiesz łuk, jeśli będzie stale napięty. Tak mawiali starożytni Grecy i z pewnością dobrze ilustruje to życiowe doświadczenia Eliasza, wielkiego męża Bożego ze Starego Testamentu. Eliasz, człowiek wielkiej wiary i odwagi, wiernie służył Bogu Jahwe pośród powszechnego upadku religijnego i moralnego. Jednak w 19 rozdziale 1 Księgi Królewskiej spotykamy go, jak zmaga się z głębokim rozczarowaniem i przygnębieniem. Jak do tego doszło? I co zrobił Bóg, by wyciągnąć swojego proroka z "bagna zniechęcenia"? Historia Eliasza może być dla nas wskazówką, jak radzić sobie z symptomami depresji i wypalenia oraz jak pomagać osobom, które zmagają się z narastającym poczuciem beznadziei.

 


 Odkrywanie drogi

1. Bierny mężczyzna (1 Królewska 19,1)

Król Ahab biegnie do swojej żony, by zrobiła coś z problematycznym prorokiem.


2. Agresywna kobieta (1 Królewska 19,2)

Izebel przysięga, że zabije Eliasza w akcie zemsty za śmierć proroków Baala.


3. Pokonany prorok (1 Królewska 19,3-4)

Eliasz wpada w panikę, ucieka na pustynię, wylewa przed Bogiem swoje rozgoryczenie i prosi, by "zabrał jego życie".


4. Wierny Bóg (1 Królewska 19,5-21)

Bóg objawia się Eliaszowi, pokrzepia go, odnawia jego siły i obiecuje posłać towarzysza służby.

 


 Rozpoczynając podróż

  • W jaki sposób Bóg pokrzepiał cię w trudnych sytuacjach życiowych?
  • Z czym zmagasz się obecnie? Jakiej pomocy potrzebujesz? Jak możesz doświadczyć Bożej pociechy i pokrzepienia?
  • W jaki sposób pomagasz innym przechodzić przez zniechęcenie i wypalenie?
FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Original outline copyright © 1985, 1991 & Message Mates copyright © 2011 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright © IFL-Polska 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide