Oprzeć się pokusie

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Józef: Człowiek wiary i przebaczenia

Oprzeć się pokusie

Rodzaju 39,1-20

 Istota sprawy

Świat, w którym żyjemy, niewiele daje nam zachęty, by opierać się pokusom. Jeśli już, słyszymy raczej głosy: "Możesz sobie na to pozwolić. Każdy ma prawo do odrobiny przyjemności." Twierdzi się, że pokusy można się pozbyć tylko poprzez... uleganie jej.

Tak często jednak okazuje się, że nęcący owoc pożądania w środku okazuje się zepsuty. Zamiast zaspokoić wewnętrzny głód, uleganie pokusie jedynie go pogłębia. Życie pod dyktando własnych zachcianek i żądz nie prowadzi do spełnienia.

Tylko jak, w takim razie, oprzeć się pokusie?

Przykład Józefa pokazuje, że jest to możliwe. Jeśli był ktoś, kto mógł znaleźć tysiąc wymówek, by skorzystać z niemoralnej propozycji, z pewnością był to Józef. A jednak, wystawiony na natarczywe propozycje żony swojego pracodawcy, dzień po dniu, tydzień po tygodniu, nie ustąpił nawet o krok.

Jego sekret? Głęboko zakorzenione przekonanie o nadrzędnej wartości, jaką jest wierność Bogu i osobom, które nam ufają.

 

 Odkrywanie drogi

1. Tło (Rodzaju 39,1-6)

Żyjemy w kulturze, która oszalała na punkcie seksu. Nawet jeśli staramy się być wierni biblijnym standardom moralności, na każdy kroku jesteśmy bombardowani przesłaniem "Rób, na co masz ochotę".

Józef żył w czasach, które pod względem zasad moralnych nie różniły się zbytnio od naszych. Starożytne społeczeństwa gloryfikowały seks i praktykowały go w najróżniejszych formach.

 

2. Pokusa (Rodzaju 39,7-12)

Żona Potyfara bez ogródek składa Józefowi, młodemu, przystojnemu niewolnikowi, niemoralną propozycję. Robi to natarczywie i wytrwale, dzień po dniu.

Józef równie zdecydowanie odmawia. Nie wdaje się w dyskusję. Nie flirtuje. Gdy sprawy przybierają gwałtowny obrót, ucieka.

 

3. Następstwa (Rodzaju 39,13-20)

W nagrodę za swoją postawę Józef... ląduje w więzieniu. Zostaje fałszywie oskarżony i bez prawa do obrony skazany na odsiadkę w celi.

Choć mogło się wydawać, że nie warto było płacić aż takiej ceny, w rzeczywistości Bóg cały czas był z Józefem, błogosławił mu nawet w więzieniu i - w dłuższej perspektywie - pozwolił cieszyć się owocami wierności.

 

 

 Rozpoczynając podróż

  • W jakich dziedzinach jesteś narażony na najbardziej natarczywe pokusy?
  • W jaki sposób walczysz z pokusami w sferze seksualnej?
  • W jaki sposób przykład Józefa może pomóc ci skuteczniej bronić się przed pokusami w tej i innych sferach życia?

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide