Przywrócony i wyniesiony

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Józef: Człowiek wiary i przebaczenia

Przywrócony i wyniesiony

Rodzaju 41,1-46

 Istota sprawy

Napiętnowanie, szykany, prześladowania. Z taką reakcją otoczenia spotykają się naśladowcy Chrystusa w wielu rejonach świata. Choć w naszym kręgu kulturowym teoretycznie panuje tolerancja, opowiadanie się po stronie chrześcijańskich wartości jest coraz częściej przedstawiane jako "staroświeckie" czy wręcz szkodliwe.

Nie powinno to zaskakiwać, skoro już Apostoł Piotr pisał: Nie dziwcie się, gdy znajdziecie się w ogniu próby, bo to nic nadzwyczajnego! (1 List Piotra 4,12) Próby wiary i charakteru stanowiły chleb powszedni także w przypadku Józefa. Czasem była to otwarta wrogość otoczenia, czasem - obojętność i pozostawienie własnemu losowi.

Bóg jednak nigdy nie zapomniał o Józefowi. Za kulisami wydarzeń przygotowywał niezwykły plan, którego kulminacją było zwolnienie z więzienia i błyskawiczny awans na szczyty władzy. Gdyby nie lata Bożej szkoły charakteru, Józef nie byłby gotowy, by sprostać tej nowej, niespodziewanej próbie - próbie pod tytułem "sukces".

Przykład Józefa jest zaproszeniem do trwania przy Bogu w każdych warunkach - w obliczu prześladowań, w chwilach triumfu i powodzenia, w szarej codzienności.  

 

 Odkrywanie drogi

1. Próba (Rodzaju 40,23-41,1)

Przez dwa długie lata Józef czekał, aż podczaszy faraona upomni się o niego na dworze władcy. Niestety, podczaszy o nim kompletnie zapomniał.

Czy były to stracone lata? Jaki był sens tego bezruchu? Bóg użył tej próby wiary, by przygotować charakter Józefa na to, co miało nadejść.

 

2. Przełom (Rodzaju 41,1-36)

To miał być kolejny monotonny poranek, kolejny dzień więziennej wegetacji...

Niespodziewanie, drzwi celi otwierają się na oścież. Przychodzi wezwanie przed oblicze samego faraona. Król szuka kogoś, kto zinterpretuje jego sny.

Józef nie tylko bezbłędnie wyłożył ich znaczenie (nadchodzi długotrwały okres nieurodzaju), ale od razu zaproponował środki zaradcze (trzeba zgromadzić zapasy żywności).

 

3. Nagroda (Rodzaju 41,27-46)

Józef nie prosił o wolność, nie wnioskował o stanowisko zarządcy. Ani słowem nie wspomniał o niesprawiedliwym traktowaniu, które go spotkało. Po prostu zrobił dobrze to, o co go poproszono, wskazując przy tym na Boga.

Faraon od razu dostrzegł zalety Józefa i bez wahania powierzył mu obowiązki ministra zaopatrzenia. W przeciągu kilku godzin nasz bohater przebył drogę "od pucybuta do milionera".

 

 Rozpoczynając podróż

W chwilach rozczarowania i oczekiwania na zmianę: z ufnością trwaj przy Bogu.

W chwilach ekscytacji i sukcesu: z pokorą dziękuj Bogu.

  • Na jakim etapie życiowym teraz się znajdujesz: czas pytań, zmagania z problemami, oczekiwania na zmianę, poszukiwania nowych możliwości czy czas wzmożonej aktywności, sukcesu, rozwoju, nowych wyzwań, wytrwałej pracy?
  • W jaki sposób przykład Józefa może być dla ciebie inspiracją na twoim etapie życiowej podróży?

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide