Przebudzenie sumienia

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Józef: Człowiek wiary i przebaczenia

Przebudzenie sumienia

Rodzaju 42,1-28

 Istota sprawy

Czy zdarza się, że pamiętasz to, o czym miałeś zapomnieć i zapominasz o tym, o czym miałeś pamiętać?

Jest to pytanie w kontekście relacji z osobami z naszego otoczenia. Tak łatwo zapominamy o naszych obietnicach i zobowiązaniach, a tak skrupulatnie zapamiętujemy każdą urazę i każdy zawód, jaki sprawili nam ludzie.

Józef miał wiele czasu, by przemyśleć odpowiedź na to pytanie. Po wielu latach upokorzeń, w końcu otrzymał okazję, by wyrównać rodzinne porachunki. Nastał czas głodu i bracia Józefa zapukali do bram Egiptu, by zdobyć pożywienie. Nie mogli wiedzieć, że ministrem zaopatrzenia jest ich młodszy brat, którego lata wcześniej za parę srebrnych monet sprzedali w egipską niewolę.

Co zrobi Józef?

Nie może nie pamiętać o krzywdach, które go spotkały. Chyba nie puści płazem braciom ich przewinień? Nie zmarnuje przecież takiej okazji?

A jednak Józef - dostrzegając budzące się sumienie braci - postanawia zapomnieć. Postanawia przebaczyć.

 

 Odkrywanie drogi

1. Głód w Kanaanie (Rodzaju 42,1-5)

W Egipt i okoliczne krainy uderzył kryzys na niespotykaną skalę. Wkrótce wszędzie zaczęło brakować zboża. Tylko w imperium nad Nilem przygotowano się zawczasu na takie warunki.

Jakub i jego synowie nie mają innego wyjścia, jak udać się do Egiptu po pożywienie. Zdążając w stronę piramid, bracia Józefa nie mają pojęcia, że czeka ich spotkanie, które na zawsze odmieni losy ich rodziny.

 

2. Spotkanie w Egipcie (Rodzaju 42,6-28)

To był dzień jak wiele innych w terminarzu Józefa, egipskiego premiera. Nagle, obserwując ludzi stojących w kolejce po żywność, Józef dostrzega... swoich braci!

Nie mogli go rozpoznać. Minęło 20 lat, odkąd widzieli go po raz ostatni. Ubrany był w egipską tunikę, głowę miał ogoloną na łyso i mówił perfekcyjnie po egipsku. Józef jednak natychmiast ich rozpoznaje.

Postanawia przeprowadzić test, by sprawdzić, czy dalej są tak samo bezwzględni i samolubni, jak kiedyś. Oskarża ich o szpiegostwo, wtrąca na krótko do więzienia, a potem każe wrócić do Kanaanu po najmłodszego brata, Beniamina.

W braciach zaczyna coś pękać. Czują się bezradni. Przypominają sobie swoje przeszłe przewinienia. Do głosu wreszcie dochodzi skrucha i braterska solidarność.

Józef nie ma zamiaru ich pognębić. Dowodem jego życzliwej postawy względem braci są pieniądze, które każe ukryć w ich bagażach. Ale to dopiero przedsmak łask, którymi pragnie ich obsypać.

 

 Rozpoczynając podróż

Bóg porusza nasze twarde sumienie, kiedy stajemy się ofiarą podobnej krzywdy, jaką wyrządziliśmy innym.

Bóg porusza nasze twarde sumienie, kiedy ktoś okazuje nam niezasłużoną życzliwość.

  • Czy zgadzasz się z powyższymi stwierdzeniami? Jakie zdarzenia i okoliczności budziły twoje sumienie z uśpienia?
  • Czy zdarzyło się, że ktoś okazał ci życzliwość, choć na to nie zasłużyłeś? Czy jest ktoś w twoim otoczeniu, komu trudno ci okazywać życzliwość (uważasz, że na to nie zasługuje)?
    • Co możesz zrobić, by przełamać swoją niechęć wobec tej osoby?

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide