Strach uleczony łaską

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Józef: Człowiek wiary i przebaczenia

Strach uleczony łaską

Rodzaju 43,15-34

 Istota sprawy

Są słowa, które nigdy nie tracą na znaczeniu. Należą do nich: STRACH i ŁASKA. "Strach" przypomina nam, że życie pełne jest niepewności i poczucia winy. "Łaska" przypomina nam, że jest dostępne przebaczenie i nowa nadzieja.

Braciom Józefa niepewność i poczucie winy były dobrze znane. Odkąd nastał czas głodu, który zmusił ich do poszukiwania pomocy w Egipcie, cała ich arogancja prysła niczym bańka mydlana. Nad Nilem potraktowano ich surowo. Jednego z nich, Symeona, zatrzymano w areszcie, a pozostałych - zwolniono warunkowo i wypuszczono do domu. Teraz jadą do Egiptu po raz drugi - z nadzieją, że zdobędą żywność i odzyskają brata. Ale miny mają nietęgie.

Józef (którego nadal nie rozpoznają) zaskakuje ich swoją łaskawością. Choć miałby prawo, by poniżyć i sprawiedliwie ukarać swoich niegdysiejszych krzywdzicieli, pozwala, by nad czarną przeszłością zatriumfowała radość z rodzinnego pojednania. Dla swoich braci, którzy spodziewali się nowych oskarżeń, wyprawia wystawną ucztę.

Historia ta jest obrazem Bożej łaski i jednocześnie zaproszeniem, by przynieść Bogu strach i winę, a w zamian przyjąć dar przebaczenia.

 

 Odkrywanie drogi

1. W drodze do Egiptu (Rodzaju 43,15)

Bracia po raz drugi jadą do Egiptu. Tym razem jest z nimi także Beniamin.

Bagaże załadowane mają po brzegi pieniędzmi i lokalnymi specjałami, które mają zjednać przychylność egipskich urzędników. Serca braci również są "obładowane" - poczuciem winy z powodu wydarzeń z przeszłości, strachem o to, co przyniesie przyszłość.

 

2. Bracia i przełożony sług Józefa (Rodzaju 43,26-34)

Zamiast na dwór zarządcy, bracia zostają skierowani do jego prywatnego pałacu. Znów nieoczekiwany rozwój wypadków.

Wyrzuty sumienia podpowiadają braciom, że czeka ich kara. Prawdopodobnie staną przed sądem i zostaną zamienieni w niewolników. W rzeczywistości, za kulisami Józef szykuje dla nich ucztę.

Przerażonych braci, oczekujących na spotkanie z Józefem, próbuje uspokoić przełożony jego sług.

 

3. Bracia i Józef (Rodzaju 43,16-25)

W końcu zjawia się Józef. Widząc braci, w tym najmłodszego Beniamina, traci panowanie nad swoimi emocjami i w pospiechu wychodzi z pokoju. Po chwili wraca i rozpoczyna się uczta.

Bracia nigdy jeszcze czegoś takiego nie widzieli. Najprzedniejsze potrawy w oszałamiającej obfitości. Co to ma wszystko znaczyć?

Powoli zaczynają pojmować, że - dzięki Bożej łasce - czeka ich coś znacznie lepszego niż szafot czy kajdany.

 

 Rozpoczynając podróż

  • Jak rozumiesz słowo łaska? Czy uważasz, że to sprawiedliwe, by okazywać łaskę (przebaczenie, życzliwość, protekcję) osobom, które na to w ogóle nie zasługują?
  • Jak rozumiesz stwierdzenie, że zbawienie jest darem Bożej łaski (zob. List do Efezjan 2,8-9)? W jaki sposób można przyjąć Bożą łaskę i dar zbawienia?

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide