Błogosławieństwo u zmierzchu życia

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Józef: Człowiek wiary i przebaczenia

Błogosławieństwo u zmierzchu życia

Rodzaju 47,27-50,26

 Istota sprawy

Gdybyś dzisiaj umarł, co byś po sobie pozostawił? Jak zapamiętaliby cię twoi bliscy? Jaką moralną i duchową spuściznę przekazałbyś w spadku swoim krewnym i przyjaciołom?

Niewielu z nas może się poszczycić tak barwną i, jednocześnie, pogmatwaną historią życia jak Józef. Pupilek swojego ojca... Ofiara bratniej zawiści... Bezimienny niewolnik w Egipcie... Fałszywie oskarżony i uwięziony... Zapomniany przez przyjaciół... Wyniesiony w jednej chwili do roli rządcy Egiptu... Inicjator rodzinnego pojednania... Ale to, co najbardziej zdumiewa w jego biografii, to nie wielkie osiągnięcia, ale wielka wiara i wielkie serce. Józef odcisnął piętno na dziejach swego rodu przede wszystkim poprzez wielkoduszną postawę wobec swoich bliskich.

Jeśli chcesz zgromadzić dziedzictwo o trwałej wartości, wiedz, że musi to być dziedzictwo szlachetnego charakteru i integralnego życia, dziedzictwo łaski i przebaczenia okazanego innym ludziom.

Jeśli szukasz inspiracji, jak zbudować takie dziedzictwo, pamiętaj o... Józefie.

 

 Odkrywanie drogi

1. Zmierzch życia Jakuba (Rodzaju 47,27-50,3)

Jakub spędził w Egipcie ostatnie 17 lat swojego życia.

Kiedy wiedział już, że zbliża się czas jego odejścia, zgromadził swoich synów, by się z nimi pożegnać i wydać polecenie odnośnie pochówku. Szczególne słowa błogosławieństwa zachował dla Józefa i jego dwóch synów.

W pamięci Józefa i pozostałych braci pozostał jako człowiek głębokiej wiary. Wiary, która okazała się silniejsza niż życiowe tragedie i deficyty charakteru.

 

2. Zmierzch życia Józefa (Rodzaju 50,4-26)

Po śmierci ojca, bracia znów zaczęli obawiać się zemsty Józefa. Józef jednak rozproszył ich obawy. Z głębi serca zapewnił ich o swoim przebaczeniu i przychylności. Po raz kolejny wskazał na Bożą opatrzność, dzięki której zło zostało obrócone w dobro.

Słowa Józefa z 50 rozdziału Księgo Rodzaju to jeden z najpiękniejszych przykładów łaski i przebaczenia w całej Biblii.

Józef pozostawił po sobie bezcenne dziedzictwo miłości do Boga i innych ludzi.

 

 Rozpoczynając podróż

  • Gdybyś dzisiaj umarł, czy inni zapamiętali by cię jako osobę radosną i życzliwą czy raczej zamkniętą w sobie i zgorzkniałą?
  • Gdybyś dzisiaj umarł, czy odszedłbyś do wieczności pojednany z Bogiem i ludźmi?
  • Jakie trzy rzeczy zrobiłbyś, wiedząc, że pozostał ci tylko miesiąc życia?

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide