Nadzieja większa od cierpienia

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Nadzieja mimo wszystko

Nadzieja większa od cierpienia

1 List św. Piotra 1,1-12

 Istota sprawy

Życie pełne jest pytań. Nie ma chyba nikogo, kto byłby w stanie wyjaśnić wszystkie tajemnice naszej egzystencji. Jedną z nich jest cierpienie. Dlaczego jest tak wiele cierpienia? Jaki jest jego sens? Dlaczego pobożni muszą cierpieć, a bezbożni często cieszą się beztroskim życiem?

Słowo Boże, ze swoją ponadczasową mądrością, nie unika tego zagadnienia. Temat cierpienia pojawia się w Piśmie Świętym wiele razy. Również 1 List św. Piotra podejmuje ten wątek.

Cierpienia nie można uniknąć. Nie są go w stanie uniknąć nawet ludzie, którzy mają z Bogiem bliską więź. Tak było w życiu Hioba, tak jest w życiu wielu wierzących, którzy przechodzą przez "ciemną dolinę" cierpienia, nawet nie wiedząc dlaczego.

Biblia stawia jednak zaskakującą tezę: człowiek wierzący może odczuwać radość nawet w środku bolesnych doświadczeń.

 

 Odkrywanie drogi

1. Krótkie wprowadzenie (1 Piotr 1,1-2)

Odbiorcą listu Piotra byli chrześcijanie rozproszeni po północnej Azji Mniejszej, nękani widmem prześladowań.

 

2. Cierpienie: Dlaczego możemy pomimo wszystko odczuwać radość? (1 Piotr 1,3-9)

Dlaczego chrześcijanie mogą zachować pokój ducha nawet pośród cierpienia? Ponieważ mamy: żywą nadzieję, trwałe dziedzictwo, potężną ochronę, wzrastającą wiarę, niewidzialnego Zbawiciela, obiecane wybawienie.

 

3. Zbawienie: Dlaczego prorocy byli tak zaintrygowani? (1 Piotr 1,10-12)

Prorocy nie potrafili zrozumieć sensu proroctw, który otrzymywali od Boga, ponieważ widzieli tylko skrawki przyszłego Bożego planu; Duch Święty nie mieszkał na stałe w ich wnętrzu, tak jak to ma miejsce w przypadku wierzących od Dnia Pięćdziesiątnicy.

 

 Rozpoczynając podróż

  • Do cierpiących: Jaka jest twoja perspektywa na sytuację, w której się znajdujesz? Jak reagujesz na wezwanie Apostoła Piotra, by skupić się na dziedzictwie w Niebie?
  • Do poszukujących: Jaki jest twój stosunek do Jezusa Chrystusa? Jak reagujesz na zaproszenie, by przyjąć dar nowego, wiecznego życia?

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Original outline copyright 1988, 1989; Message Mates copyright 2011 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright IFL-Polska 2017.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide