Nadzieja większa od credo

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Nadzieja mimo wszystko

Nadzieja większa od credo

1 List św. Piotra 3,18-22

 Istota sprawy

Zapewne Święty Piotr nie zdawał sobie sprawy, że pewnego dnia ta część jego listu zostanie uznana za najmniej zrozumiały urywek - a nawet za najtrudniejszy tekst całego Nowego Testamentu.

Komentatorzy przez wieki borykali się z tymi zdaniami, próbując odkryć ich prawdziwe znaczenie. Na pierwszy rzut oka, mogą nie wydawać się aż tak skomplikowane, choć w rzeczywistości jest to chyba najbardziej zawiły teologicznie akapit całej Biblii.

Aby dotrzeć do jego znaczenia, musimy zrozumieć kontekst fragmentu. Spoglądając na szersze tło, łatwiej uchwycimy główną myśl Apostoła Piotra.

 

 Odkrywanie drogi

1. Spostrzeżenia ogólne

We fragmencie tym Apostoł Piotr ilustruje zasadę, że po doświadczeniu niesprawiedliwego cierpienia przychodzi błogosławieństwo. Przypomina nam również o niezasłużonym cierpieniu Jezusa Chrystusa a następnie jego ukrzyżowaniu, zmartwychwstaniu oraz wywyższeniu.

 

2. Główny temat

Tematem fragmentu jest Jezus Chrystus - Jego ofiara na krzyżu i wstawiennictwo za nami.

 

3. Dwa kluczowe zagadnienia

Kluczem do zrozumienia tego urywka sa dwie kwestie: tożsamość "duchów zamkniętych w więzieniu" (1 P 3,19) i prawdziwa natura chrztu (1 P 3,21).

 

 Rozpoczynając podróż

  • Co może pomóc nam lepiej zrozumieć trudne fragmenty Pisma Świętego?
  • W jaki sposób rozmyślanie o śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa może pomóc nam przejść przez trudne życiowe doświadczenia?

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Original outline copyright 1988, 1989; Message Mates copyright 2011 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright IFL-Polska 2017.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide