Odkryj swoje dziecko. A przy okazji - siebie

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Rodzicielstwo według Biblii

Odkryj swoje dziecko. A przy okazji - siebie

Przysłów 22,6

 Istota sprawy

Czy jest coś bardziej ekscytującego (albo frustrującego!), bardziej znaczącego (albo zagadkowego!), bardziej satysfakcjonującego (albo wyczerpującego!) niż wychowywanie dziecka? Rodzicielstwo to zaszczytne zadanie, często jednak "zaszczyt" ten odczuwamy jako przygniatający ciężar.

Do stresu związanego z obowiązkami wychowawczymi mocno przyczynia się wewnętrzny niepokój, czy aby nie robimy tego wszystkiego źle. Zalew książek i stron internetowych adresowanych do rodziców nie zawsze jest w stanie nasze obawy uśmierzyć - czasem wręcz potęguje poczucie winy.

A czy daliśmy kiedykolwiek szansę Biblii - by skorzystać z rodzicielskich wskazówek zawartych w tej niezwykłej księdze? Biblia prezentuje zrównoważony model rodzicielstwa, w którym nie ma miejsca na niepotrzebne poczucie porażki czy głowę obolałą od natłoku sprzecznych teorii. Podstawowe składniki są bardzo proste: miłość, troska, rozsądna dyscyplina.

Naszą podróż rozpoczynamy od fundamentalnej zasady: Odkryj swoje dziecko - i samego siebie!

 

 Odkrywanie drogi

1. Przysłów 22,6: powierzchowna interpretacja

Wychowuj chłopca odpowiednio do drogi, którą ma iść, a nie zejdzie z niej nawet w starości. (tłum. Biblii Warszawskiej)

W niektórych kręgach chrześcijańskich werset ten interpretuje się jako zachętę do rygorystycznego stylu wychowawczego (sztywne zasady, obowiązkowe chodzenie do kościoła, itp.) i traktuje jako gwarancję, że takie podejście przyniesie po latach dobre efekty.

Taka interpretacja pomija jednak bogaty kontekst hebrajskiego oryginału...

 

2. Przysłów 22,6: dogłębna analiza

Wychowuj chłopca - przygotowuj, ukierunkowuj, wyposażaj, wspieraj swoje dziecko

Odpowiednio do drogi, którą ma iść - według Bożej "drogi" (związanej z talentami i zdolnościami, które w nim umieścił), a nie według twojego pomysłu na jego życie

Nie zejdzie z niej nawet w starości - jako dorosły człowiek dziecko zbierze owoce tego, że odkryłeś jego mocne strony ("jego drogę"), pomogłeś mu je rozwinąć, nauczyłeś determinacji i samozaparcia

 


 Rozpoczynając podróż

  • Czy zgadzasz się z tym, że dogłębne poznanie temperamentu, skłonności i unikalnych cech dziecka jest głównym zadaniem rodzica? Dlaczego tak / nie?
  • Jakie unikalne cechy dostrzegasz w swoich dzieciach? W jaki sposób możesz lepiej pomóc dziecku rozwijać potencjał ukryty w tych cechach?

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Original outline copyright 2012 & Message Mates copyright 2014 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright IFL-Polska 2016.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide