Pozbądź się niszczącego dziedzictwa

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Rodzicielstwo według Biblii

Pozbądź się niszczącego dziedzictwa

Wyjścia 20,4-5; 34,5-9

 Istota sprawy

Jesteś jak twój ojciec / twoja matka! Wszyscy to słyszeliśmy. Czasem słowa te wyrażają uznanie, częściej - rozczarowanie.

Czy rzeczywiście "jabłko (zawsze) pada niedaleko od jabłoni"?

Wszyscy rodzimy się ze skłonnością do grzechu. Z natury jesteśmy egoistami. Tak jak nasi rodzice nie byli doskonali, tak i my nie jesteśmy. Ale jest jeszcze coś więcej. Oprócz ogólnej skłonności, w każdej rodzinie można odnaleźć unikalne, przekazywane z pokolenia w pokolenie, niszczące zachowania, nawyki, nałogi, destruktywny styl odnoszenia się do innych i sposób bycia. O istnieniu tego "grzesznego" dziedzictwa uczy Pismo Święte.

Nie musimy jednak być jego biernymi ofiarami. Jako rodzice powinniśmy zidentyfikować przejawy tego dziedzictwa, zrozumieć jego mechanizmy i upewnić się, że nasze dzieci otrzymają inne (lepsze!) wzorce i wartości.

 

 Odkrywanie drogi

1. Rodzinne dziedzictwo: jasne i ciemne strony

Każde pokolenie dziedziczy po przodkach dobre i złe skłonności.

W wymiarze pozytywnym są to często określone zdolności i talenty (sportowy, artystyczny, intelektualny).

Jest też i ciemna strona rodzinnego dziedzictwa: destruktywne nawyki i zachowania, powielane z pokolenia na pokolenie.

 

2. Rodzinne dziedzictwo: diagnoza

Grzechy rodziców nie determinują losu dzieci, często jednak mają znaczny wpływ na ich życie. Świadomie lub nie, synowie powtarzają błędy ojców, a córki błędy matek.

W Biblii znajdujemy przynajmniej jeden czytelny przykład tego zjawiska. W historii Abrahama pojawia się moment, kiedy - powodowany strachem - ukrywa fakt, że Sara jest jego żoną (Rodzaju 12). Wiele lat później jego syn Izaak, również pod wpływem strachu, dopuszcza się identycznego czynu, kłamiąc na temat swojej żony, Rebeki (Rodzaju 26).

W życiu patriarchów widzimy zatem powracającą skłonność do kłamstwa. Czy Abraham był odpowiedzialny za grzech Izaaka? Nie. Czy Izaak był "zaprogramowany" duchowo, by ulec w obliczu próby? Nie. A jednak grzech głowy rodu powracał jak echo w życiu jego potomków.

 


 Rozpoczynając podróż

  • Jak rozumiesz problem niszczącego rodzinnego dziedzictwa? Jakie widzisz jego przejawy w swojej rodzinie?
  • W jaki sposób możesz odciąć się od negatywnych wzorców obecnych w twojej rodzinie? Co zrobisz, by swoim dzieciom przekazać lepsze wzorce zachowania?

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Original outline copyright 2012 & Message Mates copyright 2014 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright IFL-Polska 2016.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide