Kiedy rodzicom przestaje być do śmiechu

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Rodzicielstwo według Biblii

Kiedy rodzicom przestaje być do śmiechu

1 Samuela 15,22-23; Łukasz 15,11-24

 Istota sprawy

W każdej rodzinie zdarzają się sytuacje, które przyprawiają o ból głowy (i serca). Ponieważ nasza natura skażona jest egoizmem, proces wychowawczy nie obędzie się bez konfrontacji woli rodzica i dziecka. Jak w każdej relacji, niezbędne będą szczere, trudne rozmowy na temat domowych reguł i wzajemnych oczekiwań.

Zdarza się jednak, z różnych powodów, że nastolatek lub dorosłe dziecko, które wciąż żyje z rodzicami pod jednym dachem, po prostu odmawia współpracy z rodzicami. Wszelkie próby porozumienia są daremne. Zbuntowany syn czy córka posuwają się do cynicznych, bezczelnych zachowań. Rodzice bronią swojego autorytetu, a dziecko trwa w uporze.

Modlimy się, ale nie widać zmiany. Rozmawiamy, ale zwykle kończy się to kłótnią. Stosujemy różne środki wychowawcze - wszystko na nic. Co gorsza, w walkę ze zbuntowanym nastolatkiem wkładamy tyle siły, że nie starcza nam już energii dla młodszych pociech. Nie mówiąc o negatywnym wpływie tej patowej sytuacji na jakość domowej atmosfery.

W takich momentach rodzicom naprawdę przestaje być do śmiechu...

 

 Odkrywanie drogi

1. Zbuntowany król (1 Samuela 15,22-23)

Bunt to postawa nieprzejednanego sprzeciwu wobec czyjegoś autorytetu.

Król Saul zbuntował się przeciw Bogu i z uporem realizował swoje plany. Jego głównym problemem było impulsywne usposobienie i arogancki charakter.

Pycha Saula doprowadziła do jego upadku.

 

2. Zbuntowany syn (Łukasz 15,11-24)

Przypowieść o synu marnotrawnym to tak naprawdę historia wielkiej ojcowskiej miłości.

Syn zbuntował się przeciw ojcu, a ten w miłości pozwolił mu zabrać przysługującą część majątku, odejść i ponieść konsekwencje swojego wyboru.

Kiedy jednak syn postanowił wrócić i przeprosić za swoje postępowanie, ojciec bez wahania udzielił mu przebaczenia i przywrócił do pełni praw synowskich.

 


 Rozpoczynając podróż

  • Czy miałeś w swoim życiu okres buntu (wobec rodziców, nauczycieli, katechetów, przełożonych)? Co było jego powodem? Jakie skutki przyniosła taka postawa?
  • Jak według ciebie powinni zareagować rodzice na bunt dziecka? Co mają zrobić, kiedy dziecko trwa w uporze i nie reaguje na żadne upomnienia? Co mogą zrobić, by doprowadzić do zmiany postawy i pojednania?

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Original outline copyright 2012 & Message Mates copyright 2014 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright IFL-Polska 2016.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide