Powrót marnotrawnego rodzica

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Rodzicielstwo według Biblii

Powrót marnotrawnego rodzica

Izajasz 58,6-12; Joel 2,23-26

 Istota sprawy

Kończymy nasze studium tematu rodzicielstwa. Cóż to była za podróż!

Za kompas służyło nam przesłanie Pisma Świętego. Dokonaliśmy przeglądu najważniejszych tekstów Starego i Nowego Testamentu na temat rodziny i wychowania dzieci. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, co Bóg uznaje za filary skutecznego rodzicielstwa. Poruszyliśmy szerokie spektrum tematów (kształtowanie charakteru, pielęgnowanie radosnych wspomnień, rozwiązywanie konfliktów), odnieśliśmy się do wszystkich etapów rozwoju dziecka, od kołyski po dorosłe życie.

Być może zdałeś sobie sprawę, że niektóre sprawy robisz niewłaściwie i potrzebujesz dokonać pewnych korekt w swoim stylu wychowawczym. Co jednak, jeśli nasze dzieci dawno już wyfrunęły z gniazda, a my mamy poczucie, że jako rodzice kompletnie "zawaliliśmy sprawę"? Słuchając tych rozważań, wracała do nas myśl: Gdybym tylko wtedy wiedział to, co wiem teraz!

Nie możemy cofnąć czasu, ale możemy zrobić coś z poczuciem żalu z powodu popełnionych błędów. Możesz przynieść te błędy Bogu i prosić o przebaczenie. I, niezależnie od historii twojej rodziny, możesz dzisiaj rozpocząć nowy etap - etap pojednania i pogłębienia więzi z twoimi bliskimi.

 

 Odkrywanie drogi

1. Bolesna rzeczywistość człowieczeństwa (Joel 2,23-26)

Zmagając się poczuciem winy, powinniśmy pamiętać o tym, że:

 • Nikt nie jest doskonały.
 • Nie możemy zmienić swojej przeszłości.
 • Jesteśmy odpowiedzialni za rzeczy, które zrobiliśmy.

 

2. Od winy i wstydu do przebaczenia i odnowy (Izajasz 58,6-12)

Proces uzdrowienia i odnowy jest długotrwały. Pamiętajmy o następujących zasadach:

 • Nie ukrywaj niczego. Jeśli postanowiłeś porozmawiać z dziećmi o błędach, które popełniłeś jako rodzic, mów o tym otwarcie i poproś o przeczenie wszystkich spraw, które obciążają twoje sumienie.
 • Nie przyśpieszaj procesu uzdrowienia. Nie łudź się, że wszystko zmieni się w jeden dzień. Co więcej, jeśli będziesz próbował przyśpieszyć ten proces, twoje dzieci mogą odnieść wrażenie, że chodzi ci tylko o ciebie (chcesz się lepiej poczuć), a nie o ich dobro.
 • Nie skupiaj się na przeszłości. Łatwo wciąż na nowo rozpamiętywać sytuacje z przeszłości i użalać się nad sobą. Jeśli jednak wyznałeś swoje błędy Bogu i swoim bliskim, ciesz się bogactwem Bożej łaski i skup na odbudowie relacji.

 


 Rozpoczynając podróż

 • Jak oceniasz swoje rodzicielstwo? Co jest największym powodem do radości i dumy? Czego najbardziej żałujesz?
 • Czy są sprawy, za które chciałbyś przeprosić swoje dzieci? W jaki sposób chciałbyś to zrobić?
 • Spisz swoje przemyślenia i odczucia po wysłuchaniu serii o rodzicielstwie w formie modlitwy do Boga. Pomódl się tą modlitwą; na nowo zawierz siebie i swoją rodzinę Bogu.
  • Za jakie trzy rzeczy dotyczące twojej rodziny jesteś Bogu szczególnie wdzięczny?
  • Za jakie trzy rzeczy potrzebujesz Go przeprosić?
  • W jakich trzech sprawach potrzebujesz poprosić Go o mądrość i wsparcie?

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Original outline copyright 2012 & Message Mates copyright 2014 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright IFL-Polska 2016.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide