Jak być Bożym buntownikiem Rz 13,1-7

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

List do Rzymian: Konstytucja naszej wiary

Jak być Bożym buntownikiem

List do Rzymian 13,1-7

Istota sprawy

Boży człowiek stoi często przed dylematem. Jest obywatelem nieba, a jednocześnie chce być dobrym obywatelem swojego kraju. Biblia nakazuje mu zarówno słuchać Boga, jak i podporządkowywać się władzy państwowej. Co robić, gdy oba porządki władzy stoją w opozycji do siebie? Czy wbrew wszystkiemu mamy podporządkować się Bożym nakazom? A może okazywać posłuszeństwo władzy świeckiej, jak uczy Biblia? Jezus nakazał, aby "to, co jest cesarskie, oddawać cesarzowi, a to, co Boże - Bogu." (Łukasz 20,25). A jednak, od czasu do czasu pobożni ludzie buntowali się przeciw władzy świeckiej, nie rezygnując z przeświadczenia o potrzebie podporządkowania się jej. Kiedy zatem warto zostać "Bożym buntownikiem"?

 


 Odkrywanie drogi

1. Trudne dylematy

Co byś zrobił, żyjąc w czasie II wojny światowej albo w czasie stanu wojennego w PRL-u?


2. Dwie popularne skrajności

Niektórzy krytykują i sabotują każdy rodzaj świeckiej władzy. Inni popadają w obojętność lub służalczość - nie przejmując się moralnym stanem struktur rządowych.


3. Uniwersalna zasada (Rzymian 12,21)

Nieposłuszeństwo względem władzy świeckiej jest dozwolone wtedy, kiedy owa władza zmusza nas do nieposłuszeństwa względem Boga.


4. Pomocne biblijne wskazówki (Rzymian 13,1-7)

Paweł podkreśla ogólne znaczenie podporządkowania się władzy (13,1) oraz wykazuje, w jakich okolicznościach bunt jest bezsensowny (13,2-5) i w jakich warunkach posłuszeństwo władzy świeckiej jest właściwe (13,6-7).

 

 


 Rozpoczynając podróż

Posłuszeństwo Bogu jest zawsze właściwe. Posłuszeństwo władzy państwowej jest najczęściej rozsądne i właściwe.

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Copyright © 2006, 2007, 2008 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright © IFL-Polska 2013, 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide