Proste rady dla upartych i samolubnych

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Wierzyć po prostu

Proste rady dla upartych i samolubnych

Mateusz 5,38-48

 Istota sprawy

Wszyscy z natury jesteśmy egoistami. Wszystko musi być tak, jak my chcemy - nie tak, jak chcą inni, a już na pewno nie tak, jak chce Bóg. Naszą uwagę przykuwają sprawy bieżące, to, co w krótkiej perspektywie sprawi nam przyjemność i zapewni wygodę. Tak jesteśmy zaprogramowani.

Kiedy ktoś nadepnie nam na odcisk, naszą naturalną reakcją jest oddać pięknym za nadobne. Za nic w świecie nie pozwolimy, by nas wykorzystywano, nie tolerujemy krytyki i nie znosimy poczucia, że inni mają więcej niż my. Wyrównać rachunki - to nasza sekretna, ale jakże silna wewnętrzna agenda.

W swoim Kazaniu na górze Jezus wzywa do zupełnie innego, rewolucyjnego, na pozór dziwnego stylu życia. Nie owijając w bawełnę, Chrystus bezlitośnie rozprawia się z ludzką skłonnością do egoizmu. Oferuje kontrkulturowe zasady i wzywa do wcielania ich w życie. Zamiast się rewanżować, odpuść. Zamiast szukać zemsty, kochaj. Zamiast wyrównywać rachunki, czyń dobro.

 

 Odkrywanie drogi

1. Dominująca mentalność

Większość osób w naszym społeczeństwie żyje z otwarcie egoistycznym nastawieniem: Mam swoje prawa! Należy mi się! Nie mogę być gorszy! Wszyscy są winni, tylko nie ja!

 

 2. Kontrkulturowa postawa (Mateusz 5,38-48)

Jak powinniśmy reagować w obliczu niesprawiedliwości, pomówień, wyzysku, prześladowania? Jezus uczy:

Wyrzeknij się prawa do zemsty.

Nie pozwalając sobą pomiatać, nie oddawaj pięknym za nadobne.

Zrezygnuj z nienaruszalnej prywatności i wygody.

Kochaj nawet swoich wrogów.

Dąż do doskonałości.

 


 Rozpoczynając podróż

  • Jak reagujesz na niesprawiedliwe traktowanie? W jakich sytuacjach najbardziej kusi cię, by się na innych zemścić?
  • W jaki sposób możesz wcielić w życie zasady Jezusa - w twojej aktualnej sytuacji w rodzinie, w pracy, wśród znajomych?

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Original outline copyright 1988 & Message Mates copyright 2014 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright IFL-Polska 2015.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide