Skończ z tym, jeśli chcesz wierzyć po prostu

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Wierzyć po prostu

Skończ z tym, jeśli chcesz wierzyć po prostu

Mateusz 7,1-5

 Istota sprawy

Różnorodność w Ciele Chrystusa czyni je silniejszym. Różniąc się od siebie, mamy możliwość uczyć się od siebie nawzajem, a tym samym - rozwijać duchowo.

Niestety, niektórzy członkowie Kościoła uważają różnice za zagrożenie dla jedności. Nieuniknioną tego konsekwencją jest osądzająca, krytyczna postawa, co z kolei prowadzi do tarć i podziałów. Jest to żałosne i tragiczne.

W Kazaniu na Górze Jezus ostro demaskuje motywy, jakie kierują nami, gdy osądzamy innych. Pierwsze pięć wersetów 7 rozdziału Ewangelii Mateusza, choć zwięzłe i proste, stanowią surową naganę wobec nas za każdym razem, gdy ulegamy pokusie patrzenia na innych z góry.

Oby słowa Jezusa położyły kres tej wciąż odradzającej się tendencji do osądzania i arbitralnego potępiania naszych bliźnich.

 

 Odkrywanie drogi

1. Anatomia krytykanctwa

Wielu chrześcijanom osądzanie innych przychodzi niemal równie łatwo jak oddychanie. W swoim umyśle tworzymy sobie zestaw niepisanych "chrześcijańskich" reguł i zasad - i każdego, kto według nich nie postępuje, klasyfikujemy jako "gorszego" od nas. Ta destrukcyjna gra była (i niestety nadal jest) cichym powodem całej masy nieporozumień, zranień i podziałów.

 

 2. Lekarstwo na osądzanie (Mateusz 7,1-5)

Jezus z pełnym impetem rozprawia się z taką postawą. Uczeń Chrystusa nie może tak postępować. Co to jednak dokładnie znaczy NIE OSĄDZAĆ?

Jezus nie wzywa do likwidacji wymiaru sprawiedliwości. Nie chodzi Mu też o rezygnację z krytycznej oceny faktów, odróżniania prawdy od fałszu.

Chodzi o egoistyczną, zaprawioną pychą i subiektywizmem, pozbawioną wrażliwości tendencję do osądzania motywów czyichś działań. Z tym musimy skończyć.

 


 Rozpoczynając podróż

  • Jakie "źdźbła w oku brata" najbardziej cię irytują? Jakie zachowania wywołują w tobie "święte oburzenie"? W czym czujesz się "lepszy" od innych chrześcijan?
  • W jakiej jednej konkretnej sprawie potrzebujesz ukrócić swoją ochotę do krytykowania innych? Co może ci w tym pomóc?

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Original outline copyright 1988 & Message Mates copyright 2014 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright IFL-Polska 2015.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide