Proste słowa pełne mocy

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Wierzyć po prostu

Proste słowa pełne mocy

Mateusz 7,6-12

 Istota sprawy

Kazanie na Górze pełne jest stwierdzeń, które na stałe zadomowiły się w naszym języku. Mimo iż liczą sobie 2000 lat, są lepsze niż niejeden współczesny aforyzm, a z pewnością wnikliwiej opisują rzeczywistość.

Pomyśl przez chwilę i przypomnij sobie kilka z nich:

Nadstaw drugi policzek

Gdzie skarb twój, tam i serce twoje

Nie możecie służyć Bogu i mamonie

Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni

Jaką miarą mierzycie, taką wam odmierzą

W wykładzie tym zastanowimy się nad trzema innymi znanymi stwierdzeniami: Nie rzucaj pereł przed świnie; Proście, szukajcie, kołaczcie oraz trzecie, znane jako "Złota Reguła".

Odkryjemy znaczenie wykorzystania wpływu, którą posiadamy - poprzez nasze słowa, modlitwę i czyny - aby przekazywać przesłanie Chrystusa tym, którzy zechcą słuchać.

 

 Odkrywanie drogi

1. Moc słowa wypowiedzianego "w porę"

Nasze słowa mają ogromną siłę oddziaływania.

Życzliwe słowo, skierowane do osoby podłamanej okolicznościami, może być jak balsam na serce. Krzywdząca wypowiedź, mająca za cel "dobić" kogoś w trudnej sytuacji, rani niczym uderzenie mieczem.

 

2. Moc słów Jezusa (Mateusz 7,6-12)

Jezus jest mistrzem słowa. Ewangelie pełne są dialogów, w których jedno penetrujące zdanie Mistrza zamykało usta przeciwnikom albo budziło wiarę w poszukujących.

W omawianym fragmencie Kazania na Górze Jezus naucza na temat dobrej komunikacji w takich aspektach jak: rozmowa z cynikami i wrogami wiary ("psy i świnie"), rozmowa z Bogiem ("proście, a otrzymacie"), "rozmowa" z innymi bez użycia słów ("czyńcie innym to, co chcielibyście, by wam czynili").

 


 Rozpoczynając podróż

  • Patrząc na miniony tydzień, jak byś ocenił "jakość" wypowiadanych przez siebie słów w: rodzinie, miejscu pracy, wśród przyjaciół i znajomych? Co jest w tym względzie do poprawy?
  • Jakiej osobie chciałbyś w najbliższym tygodniu okazać - słowem i czynem - więcej życzliwości i wsparcia? Co konkretnie chciałbyś zrobić?

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Original outline copyright 1988 & Message Mates copyright 2014 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright IFL-Polska 2015.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide