Prosta recepta na niezatapialne życie

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Wierzyć po prostu

Prosta recepta na niezatapialne życie

Mateusz 7,24-29

 Istota sprawy

Życie i problemy idą ręka w rękę. Nie ma takiego miejsca na ziemi, gdzie nie mogłyby nas dosięgnąć żadne kłopoty. Pełna wolność od bólu i cierpienia jest utopią. Musimy zatem, zamiast próbować ominąć życiowe burze, nauczyć się, jak przez nie przechodzić.

To prowadzi na ku słowom Jezusa z Kazania na Górze. Kończąc wygłaszanie swojego radykalnego manifestu, Chrystus rysuje przed słuchaczami alegorię dwóch domów zbudowanych na dwóch różnych fundamentach. Przyjrzyjmy się dziś tej ilustracji, by odkryć prosty sekret na życie, którego nie zatopią największe sztormy.

Na deser swojego kazania Jezus przygotował dla swoich słuchaczy to, co później wielokrotnie wykorzystywał w swoim nauczaniu - opowiadanie. Jest to krótka, pełna symboli przypowieść, która zawiera wszystkie składniki dobrego opowiadania: kontrastowe osobowości bohaterów, realia, z którymi słuchacze mogą się łatwo zidentyfikować, ponadczasowe moralne przesłanie.

Wszystko to nieuchronnie prowadzi do pytania, na które musi odpowiedzieć sobie każdy z nas: Jak zareaguję na przesłanie Jezusa?

 

 Odkrywanie drogi

1. Dlaczego kochamy dobre historie?

Dlaczego tak bardzo lubimy opowiadania? Jak to się dzieje, że tak dobrze je pamiętamy?

Jest tak dzięki...

...intrygującemu bohaterowi

...okolicznościom, z którymi potrafimy się utożsamić

...ponadczasowemu przesłaniu, które zawiera każda dobra historia.

 

2. Dlaczego nie wolno nam zignorować słów Jezusa? (Mateusz 7,24-29)

Bohaterowie przypowieści Jezusa oddają się identycznemu zajęciu. Obaj budują dom i oba domy nawiedza burza.

Różni ich tylko jedno: postawa życiowa, stosunek do słów Jezusa. I to decyduje o ich losie.

 


 Rozpoczynając podróż

  • Na jakich wartościach budujesz swoje życie? Jakie miejsce wśród nich zajmuje osoba Jezusa i Jego nauczanie?
  • Który fragment Kazania na Górze najbardziej do ciebie przemówił? Dlaczego właśnie ten? Co w związku z tym chcesz zmienić w swoim życiu?

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Original outline copyright 1988 & Message Mates copyright 2014 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright IFL-Polska 2015.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide