Trudne dni, część II

List do Galatów 6,9-18

Trudne dni. Wszyscy je mamy. I większość z nas, jeśli jesteśmy uczciwi, musi przyznać, że nie radzimy sobie z nimi zbyt dobrze. Ci, którzy nas kochają, starają się pomóc, ale często komplikują sprawy jeszcze bardziej.

Weźmy na przykład czterech przyjaciół, którzy w pewien weekend postanowili pojechać na wspinaczkę. W pewnym momencie jeden z nich osunął się po stromej ścianie zbocza i wylądował na półce skalnej około osiemnastu metrów poniżej. Pozostała trójka, chcąc go uratować, zaczęła krzyczeć: „Joe, wszystko w porządku?”

„Żyję … ale myślę, że złamałem obie ręce!”

„Rzucimy ci linę i podciągniemy cię. Po prostu leż spokojnie!”

„W porządku”, odpowiedział Joe.

Po zrzuceniu jednego końca liny zaczęli ją razem ciągnąć, mocno się wysilając, aby wciągnąć zranionego towarzysza w bezpieczne miejsce. Kiedy poszkodowany przebył już około trzech czwartych drogi, nagle przypomnieli sobie, że powiedział, że złamał obie ręce.

„Joe! Jeśli złamałeś obie ręce, w jaki sposób trzymasz się liny?”

Joe odpowiedział: „ZĘBAAAMIIIIIII”

To prawda. W trudne dni, inni niekoniecznie są w stanie pomóc. Mogą być dobrymi przyjaciółmi, ale z pewnością nie potrafią powstrzymać bólu. Trzymanie za rękę i śpiewanie podczas trzęsienia ziemi to niewielkie pocieszenie.

Niektórzy radzą: „Po prostu weź się w garść i mocno się staraj”. Ale to też niewiele pomaga. Kiedy stodoła się pali, malowanie jej z zewnątrz nie ma większego sensu. Jeśli opony są zdarte, szybsza jazda jest raczej nierozsądna.

Więc – jaka jest recepta? Jak radzić sobie z trudnymi dniami, gdy wróg robi wszystko, aby przekonać nas, że Bóg o nas nie dba?

Znalazłem ogromną zachętę w postaci czterech wątków wplecionych w 6 rozdział Listu do Galatów. Zobacz, czy przekonują również ciebie.

  1. Nie ustawajmy (werset 9). W ciężkie dni musisz wykazać się wytrwałością. Nie ustawaj, cokolwiek robisz. Wytrwaj. Nie ustępuj. Bądź silny, odporny, zdeterminowany, aby patrzeć dalej. Proś Boga, aby zbudował tarczę ochronną wokół twojego serca, dając ci równowagę i opanowanie.
  2. Czyńmy dobrze (w. 10). Będziemy mieć tendencję, by robić wszystko inne, tylko nie to. Zamiast chęci czynienia dobra, będziemy czuli się, jakbyśmy chcieli czynić zło. Przeklinać. Krzyczeć. Walczyć. Obrażać się. Irytować się i złościć. Pozbądź się tego rodzaju emocji. Zamiast ulegać tym narzucającym się nawykom, zachowaj spokój i świadomie poddaj je wszystkie Bogu.
  3. Niech już nikt nie sprawia ci przykrości (w. 17). Wspaniała rada! Nie pozwól nikomu (ani niczemu) panować nad tobą. Tron w twoim życiu należy tylko do Jezusa Chrystusa. Przestań go wydzierżawiać komuś lub czemuś innemu!
  4. Łaska Pana naszego Jezusa Chrystusa niech będzie z duchem waszym (w. 18). Pozwól, by łaska w pełni zawładnęła twoimi myślami, postawami, reakcjami i słowami. Otwórz bramy i pozwól, aby te dobre rzeczy swobodnie przepływały przez ciebie w ciężkim dniu. Ty usiądź i odpoczywaj

Otwórz bramy i pozwól, aby - nawet w najtrudniejsze dni - Boża łaska swobodnie przez ciebie przepływała.

Charles R. Swindoll Tweetuj

Wyjęte z: Come Before Winter and Share My Hope, Copyright © 1985, 1988, 1994 Charles R. Swindoll, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone. Użyto za zgodą.

Opublikowany w temacie: Charakter i oznaczony kategorią: .

Rzetelność, praktyczność, poczucie humoru - to znak firmowy rozważań biblijnych Charlesa R. Swindolla. Od 1979 roku Chuck przewodzi organizacji Insight for Living, która zajmuje się rozpowszechnianem audycji radiowych z jego nauczaniem biblijnym. Chuck jest także honorowym kanclerzem Seminarium Teologicznego w Dallas oraz starszym pastorem wspólnoty Stonebriar Community Church we Frisco w Teksasie.