Pytanie: Jestem osobą wierzącą od niedawna i chciałbym dowiedzieć się więcej na temat Biblii. Posiadam stary egzemplarz, należący kiedyś do mojej babci, ale trudno jest mi zrozumieć język, jakim jest napisana. Od czego powinienem zacząć? Jak ją czytać?
Odpowiedź: To wspaniale, że chce Pan czytać Pismo Święte. Wielu chrześcijan pragnie lepiej poznać treść Biblii, ale podobnie jak Pan, czują się zniechęceni jej archaicznym językiem. Jak więc zrozumieć to, co czytamy?
Pierwszym krokiem jest zakup własnej Biblii. Jest wiele tłumaczeń, z których warto skorzystać. Niektóre z nich zawierają niemal literalne tłumaczenie tekstu oryginalnego. Inne są nieco luźniejsze, oferując bardziej współczesny język. Każda wersja ma zarówno swoje zalety, jak i ograniczenia. Niektóre wydania zawierają przypisy i komentarze, które pomagają zrozumieć tekst, zarysowując np. kontekst historyczny.
Choć nie ma tu reguły, dobrze jest na stałe korzystać z jednej wersji (we współczesnym tłumaczeniu), w razie potrzeby sięgając do innych tłumaczeń czy komentarzy biblijnych.
Najważniejsze współczesne przekłady Biblii w języku polskim:
- Biblia Tysiąclecia
- Biblia Warszawska
- Biblia Paulistów
- Pełna lista: Polskie przekłady Biblii (Wikipedia)
Biblia on-line (różne tłumaczenia):
***
Biblia nie jest typową książką. Jest w zasadzie małą “biblioteką”, zbiorem kilkudziesięciu ksiąg, napisanych przez różnych autorów, na przestrzeni wielu lat. Czytając zwykłą książkę, zaczynamy od początkowej strony i stopniowo dochodzimy do ostatniej. Jednak ponieważ Biblia jest zbiorem ksiąg, można podejść do jej czytania na kilka sposobów.
Czytanie systematyczne
Wielu ludzi korzysta z przemyślanego harmonogramu czytania Biblii. Można go bez problemu znaleźć w Internecie, wpisując hasło: “roczny plan czytania Biblii”. (przykładowy plan można znaleźć tutaj).
Wyobraźmy sobie, że czytanie Biblii jest jak zwiedzanie dużego miasta. Podczas wycieczki autobusowej pokonujemy rozległą trasę, nie spędzając zbyt wiele czasu w jednym konkretnym miejscu. Dlatego właśnie przydatne jest ustalenie planu. Warto jest zapoznać się z najważniejszymi tematami, opowieściami i chronologią Słowa Bożego. Jeżeli chcemy przestudiować dokładniej dany fragment, należy “wysiąść z autobusu” i poświęcić czas konkretnemu miejscu.
Rozważanie
Pomyślmy o Biblii jak o stole pełnym przepysznych smakołyków. Możemy do niego podejść i wybrać dowolny posiłek. Niech Pan wybierze krótki fragment Pisma Świętego i “smakuje” jego treść. Warto rozważać poszczególne zdania i słowa, poświęcić czas na modlitwę i refleksję, zastanówić się, w jaki sposób zastosować przesłanie rozważanego fragmentu w codziennym życiu.
Pamiętajmy jednak, by nie traktować Słowa Bożego jak kryształowej kuli. Niektórzy chrześcijanie próbują otrzymać “wiadomość od Boga” za pomocą losowego otwarcia Biblii na przypadkowym fragmencie. Często prowadzi to do frustracji, gdyż odczytany fragment może nie stanowić odpowiedzi na nurtujący nas problem. Co gorsza, werset wyrwany z kontekstu może zostać zinterpretowany zupełnie inaczej, niż autor miał to na myśli.
Jeżeli chcemy dowiedzieć się, co Biblia mówi na określony temat (np. nadzieja, życie wieczne, małżeństwo), można skorzystać z konkordancji biblijnej (choć to spory wydatek, zob. np. Konkordancja Starego i Nowego Testamentu do Biblii Tysiąclecia) lub użyć wyszukiwarki internetowej (na przykład na stronie www.biblia.deon.pl).
Studiowanie
Można także wybrać dowolną księgę z Biblii, by ją dokładnie przestudiować. Warto rozpocząć od jednej z czterech ewangelii. Czytając ją, dobrze jest zatrzymać się co jakiś czas i zadawać sobie pytanie: “co autor pragnie przekazać o Jezusie w tym konkretnym fragmencie?” W ten sposób odkrywamy ponadczasowe zasady, które są zawarte w Biblii i możemy zastosować je w swoim codziennym życiu.
Na przykład w Ewangelii Marka 1,21-28, Jezus wygania złego ducha, demonstrując swój autorytet nad demonami. Autor ewangelii pokazuje tym samym, że Jezus jest najwyższym autorytetem, zarówno w kwestiach duchowych, jak i fizycznych. Jakie przełożenie ma to na nasze codzienne życie?
Czytając Biblię, warto robić notatki i zapisywać to, czego się w danym dniu nauczyliśmy. Gdy czytamy poszczególne fragmenty, zadawajmy sobie konkretne pytania:
- Czy w przeczytanym fragmencie zawarte są jakieś obietnice dla mojego życia?
- Czy jest w nim jakieś polecenie, którego powinienem przestrzegać?
- Czy wymienione są jakieś grzechy, których powinienem się wystrzegać?
- Czy jest tu jakiś przykład do naśladowania?
- W jaki sposób fragment ten przynosi zachętę w trudnościach?
- W jaki sposób zmienia moją perspektywę patrzenia na bieżące okoliczności?
***
Bóg dał nam Swoje Słowo, abyśmy się nim karmili na każdym etapie naszego chrześcijańskiego życia. Jest tam “czyste mleko” dla nowych wierzących (1 P 2,2) i “stały pokarm” dla bardziej dojrzałych (Hbr 5,14). Możesz je codziennie spożywać i nigdy nie wyczerpać jego bogatych zasobów.
Niech Bóg prowadzi Pana w podróży z Księgą Ksiąg.