Podstawowe narzędzia do studiowania Biblii

Jeśli chcesz zagłębić się w słowo Boże, koniecznie zastanów się nad stanem swego serca. (…) Zatem podstawowy stan serca obejmuje: (1) czystość motywacji, (2) gotowość podążania za Panem, (3) pasję w dążeniu do prawdy i (4) inwestowanie czasu w studiowanie Jego Słowa. (…) Jeśli spełniamy warunki związane ze stanem serca, musimy sobie zorganizować pomocne narzędzia.[1] Im […]

Czytaj dalej

Preegzystencja Chrystusa

Pomimo, że niektórzy identyfikując „anioła PANA” dostrzegają jedynie posłannika, zastępcę lub po prostu anielskie stworzenie posłane przez Boga, Pismo Święte utożsamia tę postać z Boskim imieniem Jahwe (PAN) lub Bóg

Czytaj dalej

To miałem być ja

Dźwięk szofaru zabrzmiał donośnie wśród wypełniającego świątynię odgłosu ściszonych rozmów, niekończącego się szmeru kroków i beczenia spłoszonych jagniąt. Właśnie ogłoszono rozpoczęcie składania rytualnych ofiar w ramach corocznego święta Paschy. Kapłani intonują okolicznościowe psalmy. Wierni odpowiadają uroczystym „Alleluja”, Chwała niech będzie Bogu Jahwe. Każdy ze zgromadzonych w domu Bożym mężczyzn w imieniu swoim i swej rodziny składa w ofierze młodego baranka…

Czytaj dalej

Narodzenie Chrystusa: szeroka perspektywa

Jeśli masz choćby najogólniejszą wiedzę na temat narodzin Jezusa Chrystusa, to najlepiej… o wszystkim zapomnij i rozpocznij wszystko od nowa! Przez wieki historia narodzenia Jezusa została tak bardzo upiększona i ubarwiona, że przypomina raczej romans made in Hollywood. Powtarza się tę wyidealizowaną bożonarodzeniową opowieść co roku, utrwalając w naszych umysłach sentymentalne sceny rodem z sielanki. A jak było naprawdę?

Czytaj dalej

Powiedz to dobrze

Paweł zupełnie tam nie pasował. W miejscu takim jak Ateny zderzył się z całkowicie odmienną rzeczywistością. To w ogóle nie miało sensu. Klasyczna kombinacja oliwy i wody. Monoteistyczny Żyd pośród politeistycznych pogan. Wąsko myślący były faryzeusz otoczony przez filozofów o szerokich horyzontach. Nienawidzący bałwochwalstwa chrześcijanin wśród pogan wyznających wielu bogów. Przytłoczony ogromną przewagą liczebną. Przegłosowany. Zakrzyczany. Ale nie pokonany…

Czytaj dalej

Ciernie, część II

Mówiliśmy poprzednio o przypowieści Jezusa z Ewangelii Marka 4,1-20. Opowiada ona o rolniku, który sieje ziarno, rzucając je na cztery różne rodzaje gleby. Jak wspomniałem w części pierwszej tego rozważania, niepokoi mnie trzeci rodzaj podłoża, ponieważ pojawiają się tam ciernie i niszczą zdrowy rozwój życia…

Czytaj dalej

Ciernie, część I

Daj teologowi wystarczająco dużo czasu, a zdoła zagmatwać większość fragmentów Biblii. To smutne, że my, bibliści i kaznodzieje, znani jesteśmy z koncentrowania się na niuansach biblijnej greki i problematyce wariantów tekstowych, a uciekamy od fragmentów, które wydają się zbyt “proste”. Należą do nich chociażby przypowieści…

Czytaj dalej

Odkrycia

Był rok 1922. Od wieków archeolodzy, turyści i szabrownicy poszukiwali miejsc pochówku egipskich faraonów. Uważano, że w Dolinie Królów, w której chowani byli starożytni monarchowie, nie pozostało nic do odkrycia. Dlatego nikt już tam nie prowadził wykopalisk. Tylko Howard Carter kontynuował swoje poszukiwania, finansując je z prywatnych źródeł. Posiadał zaledwie kilka mglistych przesłanek, ale to mu wystarczało. W jakiś sposób był przekonany, że istnieje jeszcze jeden grobowiec, który nie został naruszony…

Czytaj dalej

Dlaczego możemy polegać na Biblii?

Co jest w twoim życiu największym autorytetem? Gdy sprawy mocno się komplikują i musisz stawić czoło trudnej rzeczywistości… co jest tym, na czym się opierasz? Nie odpowiadaj na to pytanie w pośpiechu. Pomyśl o tym przez chwilę. Jeśli chodzi o wyznaczanie moralnych standardów, co jest twoim przewodnikiem? Kiedy potrzebujesz “etycznego kompasu”, by znaleźć drogę wyjścia […]

Czytaj dalej