Batszeba: krótka historia o pokusie

Gdy ciepłe, popołudniowe słońce chyliło się ku zachodowi i nadeszła wieczorowa pora, na dachu stanęła piękna kobieta, przygotowując się do kąpieli. Strumienie wody rozlewały się po jej ciele, podczas gdy król Dawid przechadzał się po umiejscowionym nieopodal królewskim tarasie…

Zauważył ją, lecz zamiast odwrócić wzrok, chroniąc serce przed pokusą, spoglądał na nią lubieżnie. Jego pragnienia skierowanie ku pięknej nieznajomej narastały. Przywołany sługa przekazał Dawidowi informację o tożsamości kobiety. Była mężatką. Nie powstrzymało go to jednak przed tym, by sprowadzić ją do swego pałacu.

Nie znajdziemy w Biblii zapisu sugerującego jakiś protest ze strony Batszeby.

Po jej niemoralnym i bezprawnym spotkaniu z królem, Batszeba ponownie się wykąpała i powróciła do siebie. Upłynęło kilka tygodni, kiedy uświadomiła sobie, że jest w ciąży. Posłała więc Dawidowi krótką wiadomość o treści: “Jestem brzemienna.” (2 Sm 11,5) Król opracował plan, jak sobie poradzić z zaistniałą sytuacją. Jego częścią był intryga prowadząca do zgładzenia męża Batszeby na polu bitwy. Kobieta opłakiwała męża zgodnie z ustalonym zwyczajem, by po niedługim czasie poślubić Dawida – jeszcze zanim wydała dziecko na świat.

Postawa Batszeby w tej mrocznej historii jest niezwykle trudna do zinterpretowania. Można by się zastanawiać, czy kobieta umyślnie uwiodła Dawida, kąpiąc się na dachu w pobliżu królewskiego tarasu. Nie wiemy, czy była ona naiwną, młodo poślubioną dziewczyną czy przebiegłą i wyrachowaną osobą. Wiemy jednak, że gdy znalazła się w sytuacji, w której trzeba było sprzeciwić się grzechowi, nie zrobiła tego.

Patrząc na historię Batszeby, uczymy się czegoś ważnego odnośnie naszej odpowiedzialności w obliczu pokusy. Niezależnie od tego, czy aktywnie poszukujemy relacji pozamałżeńskich czy ulegliśmy grzechowi jednorazowo – stało się to w wyniku podjęcia przez nas konkretnej decyzji.

Jesteśmy odpowiedzialni za to, gdzie kierujemy nasz wzrok, czego słuchamy oraz na co dajemy przyzwolenie. Każda nasza decyzja pociąga za sobą nieuchronne konsekwencje. Bardzo często jest tak, jak w przypadku Dawida i Batszeby, że nasze niemoralne zachowanie krzywdzi bliskie nam osoby, wyrządzając nieodwracalne szkody.

Musimy chronić naszą seksualność. Zamiast balansować na granicy grzechu, potrzebujemy świadomie dbać o czystość serca, myśli i ciała.

Na podstawie: John Adair, “Bathsheba: Walking into Adultery”, w: The Wise and the Wild: 30 Devotions on Women of the Bible, Plano, Tex.: IFL Publishing House, 2010. Copyright © 2010 Insight for Living. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Opublikowany w temacie: Bohaterowie Biblii i oznaczony kategorią: .

John Adair jest absolwentem Dallas Theological Seminary ze stopniem doktora teologii. Pracując w zespole redakcyjnym Insight for Living, miał udział w powstaniu niezliczonej ilości studiów biblijnych, kursów online, broszur i artykułów.