Lekcja z życia Estery

Obecność Boga nie jest tak intrygująca, jak Jego nieobecność. Jego głos nie jest tak wymowny, jak Jego milczenie. Kto z nas nie pragnął Słowa Bożego, nie szukał Jego mocy czy pocieszenia płynącego z Jego obecności… tylko dlatego, że na chwilę wydawał się On nieobecny? Odległy… zaabsorbowany… może nawet obojętny.

Dopiero po czasie zdaliśmy sobie sprawę, że był On z nami przez cały czas.

Nawet gdy Bóg czasem sprawia wrażenie nieobecnego, choć jest dla nas niewidzialny, zawsze jest zwycięski i wszechmocny. To jest właśnie główna lekcja z Księgi Estery. Choć słowo “Bóg” nie występuje ani razu na stronach tej księgi, jest On obecny w każdej poszczególnej scenie, w każdym wydarzeniu. Ostatecznie doprowadza wszystko do wspaniałego punktu kulminacyjnego, okazując swoją wierność.

Mordechaj był potomkiem jednego z uprowadzonych do niewoli babilońskiej Żydów. Był człowiekiem pobożnym, a jego najważniejszą rolą była opieka nad Esterą.

Estera to perskie imię, oznaczające gwiazdę. Jest ona niewątpliwą “gwiazdą” całej tej niezwykłej historii. Wieczna, potężna i niewidzialna Boża ręka działała za kulisami, ukryta przed ludzkim wzrokiem. Tylko łaskawa i pełna miłości Osoba miałaby tak wielkie staranie o biedną, osieroconą dziewczynkę, oddaną pod opiekę kuzyna.

Zawarte jest w tym piękne przesłanie dla każdego, kto doświadczył trudności, cierpienia, zadanego przez życiowe okoliczności… dla każdego, kogo kusi, by myśleć, że już nic dobrego go w życiu nie spotka. Tego wszystkiego możemy uczyć się z historii Estery.

Jako małe dziecko opłakiwała śmierć swoich rodziców. Ta skrzywdzona i osierocona dziewczynka kilka lat później przyczyniła się do ocalenia całego narodu. Tylko Bóg potrafi czynić takie rzeczy. Często kreuje je za kulisami, działając cicho i niewidocznie.

W twoim życiu także działa wszechmocny Bóg. Choć nie zawsze go słyszysz i może wydaje ci się, że jest gdzieś daleko, możesz być pewien, że pracuje on nieustannie za kulisami twojego życia.

Na podstawie: Charles R. Swindoll, “Not Forgotten”, w: Great Days with the Great Lives (Nashville: W Publishing, 2005), s. 193. Copyright © 2005 Charles R. Swindoll, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opublikowany w temacie: Bohaterowie Biblii i oznaczony kategorią: .

Rzetelność, praktyczność, poczucie humoru - to znak firmowy rozważań biblijnych Charlesa R. Swindolla. Od 1979 roku Chuck przewodzi organizacji Insight for Living, która zajmuje się rozpowszechnianem audycji radiowych z jego nauczaniem biblijnym. Chuck jest także honorowym kanclerzem Seminarium Teologicznego w Dallas oraz starszym pastorem wspólnoty Stonebriar Community Church we Frisco w Teksasie.