Zastawiony stół

Dzieje życia Józefa (jednego z 12 synów patriarchy Jakuba), wspaniale ilustrują łaskę, jaką Bóg okazuje nam w osobie Jezusa.

Tak często jesteśmy podobni do braci Józefa, którzy po śmierci ojca przyszli do swojego brata, żebrząc o przebaczenie (zob. Księga Rodzaju 50,15-21). W podobny sposób my próbujemy zyskać Bożą przychylność. Nosimy w sobie obraz Boga jako niedostępnego, surowego, karzącego starca. Nie jesteśmy pewni, czy jest akurat w dobrym nastroju, spodziewamy się, że będzie nam wytykał nasze upadki, wątpimy, żeby Mu akurat na nas jakoś specjalnie zależało.

Ale On nas – podobnie jak Józef swoich braci – całkowicie zaskakuje. Na nasze niepewne gesty odpowiada oszałamiająco hojnym miłosierdziem. Zamiast oskarżeń – przebaczenie. Zamiast wstydu – wolność. Zamiast kary, na którą z całą pewnością zasłużyliśmy, jesteśmy posadzeni u Jego królewskiego stołu.

Dla niektórych jest to nie do pojęcia. Nie dociera do nas znaczenie słów Miłosierny Ojciec. Nie rozumiemy, co to Łaska. Ten świat za bardzo przyzwyczaił nas do tego, że na czyjąś przychylność trzeba sobie zapracować. Po swojemu targujemy się z tym odległym Bogiem, oferując Mu garść dobrych czynów w zamian za nasze przewinienia i błędy. Poczucie winy i wstydu wyznacza horyzont naszego myślenia. Z całych sił próbujemy ten wstyd uciszyć, “zasypać” religijnymi wysiłkami, myśląc, że w ten sposób zyskamy Bożą aprobatę. Ku naszemu zdumieniu odkrywamy, że On nie zwraca uwagi na nasze próby zrobienia na Nim wrażenia. Nasze starania są w Jego oczach jak postrzępiona szata z niechlujnie naszytymi łatami.

Szczytem naszych marzeń było doraźne uciszenie wstydu, strachu i wyrzutów sumienia. Jego marzeniem było obdarzyć nas nowym życiem i nieskończonym duchowym bogactwem.

Czy istnieje piękniejsza ilustracja łaski niż ciągany po egipskich lochach młodzieniec, przebaczający tym, którzy go tam zesłali? Niż Bóg-człowiek cierpiący na krzyżu, przebaczający swoim oprawcom? Ten, który był odrzucony, płaci cenę, by na powrót zbudować relację z tymi, którzy go odrzucili.

I dlatego Pan czeka, aby wam okazać łaskę,

I dlatego podnosi się, aby się nad wami zlitować,

Gdyż Pan jest Bogiem prawa.

Szczęśliwi wszyscy, którzy na niego czekają.

(Księga Izajasza 30,18, Biblia Warszawska)

Czy czekasz na Niego? Mam dla ciebie dobrą wiadomość – o wiele bardziej, niż możemy to pojąć, On czeka na nas. Oferuje nam to, czego w głębi duszy tak bardzo pragniemy. Zastawia przed nami stół i z uśmiechem patrzy, jak zasiadamy do uczty.

Przyjdź i zajmij miejsce przy Jego stole.

Za: Charles R. Swindoll, “A Reflection of Christ”, w: Great Days with the Great Lives (Nashville: W Publishing Group, 2005), s. 29. Copyright © 2005 Charles R. Swindoll, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opublikowany w temacie: Bohaterowie Biblii, Jak poznać Boga, Przebaczenie, Relacja z Bogiem i oznaczony kategorią: , .

Rzetelność, praktyczność, poczucie humoru - to znak firmowy rozważań biblijnych Charlesa R. Swindolla. Od 1979 roku Chuck przewodzi organizacji Insight for Living, która zajmuje się rozpowszechnianem audycji radiowych z jego nauczaniem biblijnym. Chuck jest także honorowym kanclerzem Seminarium Teologicznego w Dallas oraz starszym pastorem wspólnoty Stonebriar Community Church we Frisco w Teksasie.