Właściwa perspektywa

List do Hebrajczyków 12,13; Psalm 91,1

Czym jest perspektywa?

Cóż, jest oczywiście związana ze sposobem, w jaki coś widzimy. Określenie to dosłownie oznacza “patrzenie poprzez/pomiędzy” albo “wyraźne widzenie”.

Człowiek, który posiada właściwą perspektywę na życie, potrafi dostrzec powiązania pomiędzy różnymi sprawami i oszacować ich względną wagę. Widzi szeroki obraz. Jest w stanie odróżnić to, co przypadkowe, od tego, co istotne . . . to, co tymczasowe, od tego, co wieczne . . . to, co częściowe, od całości . . . drzewo od lasu.

Artysta bez właściwej perspektywy jest, według słów Szekspira, “znużony, przestarzały, pusty i bezwartościowy”. Przywódca bez perspektywy to człowiek pozbawiony wizji, zastraszony, bezbronny i nadmiernie skupiony na opinii publicznej.

Właściwa perspektywa jest jak powiew świeżego powietrza pośród dusznych wymagań życia. Otwiera nowe wymiary, które pozwalają nam poradzić sobie z przewidywalnością. Łagodzi tyranię pilności. Perspektywa zapewnia nam przestrzeń, jakiej potrzebujemy.

Zachęca młodą matkę mówiąc jej, że życie to coś więcej niż zmienianie pieluch, podgrzewanie butelek i kołysanie dzieci do snu. Pomaga przekonać młodego lekarza stażystę, że długie miesiące szkolenia i nieprzespane noce są tego warte. Mówi mu, że musi być czujny, bo od tego zależy jego przyszłość.

Biznesmenowi, który walczy o przetrwanie i ma za sobą wiele ciężkich tygodni, przynosi nadzieję i obietnicę jaśniejszego jutra.

A kto potrzebuje właściwej perspektywy bardziej niż nauczyciel? Codzienna niekończąca się harówka na lekcjach może wydrenować z niego całą rzekę determinacji i kreatywności, aż stanie się zwykłym strumieniem frustracji i zniechęcenia. Lecz gdy nauczyciel ponownie dostrzeże wpływ, jaki jego życie wywiera na uczniów, i uświadomi sobie, jakie to ma znaczenie dla ich przyszłości . . . przypływ nowych pomysłów prawdopodobnie powróci w postaci rwących potoków.

Wiele rzeczy pomaga uzyskać właściwą perspektywę. Wyciszenie. Spacer po lesie. Czas spędzony nad szumiącym morzem. Widok ze szczytu góry. Poezja. Podróże. Spacer po starym cmentarzu. Wieczór przy kominku. Noc pod gwiazdami. Zwiedzanie zabytków. Dłuższy czas modlitwy. Głębokie przeżycia muzyczne. Pełne znaczenia uwielbienie. Rozmyślania nad Słowem Bożym. Niespieszna jazda o zachodzie słońca.

Przy takich okazjach czas się zatrzymuje. To, co nieistotne, znika, gdy szeroki obraz prawdy pojawia się w naszych umysłach. Zaczynamy widzieć wyraźniej, jakby uniosła się mgła . . . i już dłużej nie uciekamy. Nie jesteśmy już zagubieni, rozgniewani albo przytłoczeni. Już się nie boimy.

Miejsca, gdzie nabieramy właściwej perspektywy, zawsze znaczy ślad Bożej obecności. Kiedy tam jesteśmy, możemy powiedzieć, że “mieszkamy w cieniu Wszechmocnego”, o czym Dawid wspomina w Psalmie 91.

Czy nie nadszedł w twoim życiu czas, aby znaleźć schronienie w Jego cieniu i zyskać Jego perspektywę?

Właściwa perspektywa jest jak powiew świeżego powietrza pośród dusznych wymagań życia.

Charles R. Swindoll Tweetuj

Wyjęte z: Come Before Winter and Share My Hope, Copyright © 1985, 1988, 1994 Charles R. Swindoll, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone. Użyto za zgodą.

Opublikowany w temacie: Przeciwności i oznaczony kategorią: , .

Rzetelność, praktyczność, poczucie humoru - to znak firmowy rozważań biblijnych Charlesa R. Swindolla. Od 1979 roku Chuck przewodzi organizacji Insight for Living, która zajmuje się rozpowszechnianem audycji radiowych z jego nauczaniem biblijnym. Chuck jest także honorowym kanclerzem Seminarium Teologicznego w Dallas oraz starszym pastorem wspólnoty Stonebriar Community Church we Frisco w Teksasie.