Wprowadzenie do 2 Listu do Tymoteusza

2 List do Tymoteusza

Mówi się, że łabędzie śpiewają najpiękniejszą i najsmutniejszą pieśń tuż przed śmiercią. Paweł, apostoł łaski, jak wdzięczny łabędź, wiedząc, że jego życie zbliża się ku końcowi, „zaśpiewał” swoją ostatnią pieśń w tym płynącym z serca drugim liście do Tymoteusza.

Łabędzia pieśń Pawła nie wzniosła się jednak ze słonecznej polany, ale z ciemnego lochu, gdy Paweł czekał na egzekucję. Przez Rzym przetoczyły się potężne fale prześladowań, które zagrażały życiu każdego chrześcijanina. 2 List do Tymoteusza pokazuje ucisk ciemnych czasów i stanowczość serca tego męczennika. „To ostatnie słowa i testament Pawła dla Tymoteusza, jego wspaniała spuścizna na resztę życia Tymoteusza” tak zaznacza autor komentarza R.C. H. Lenski, który dalej pisze:

To bardzo osobisty list. Czuły, ale wyrażający czułość silnego, bohaterskiego serca. Daleko mu do sentymentalizmu. Tymoteusz pewnie czytał go wiele razy ze łzami z oczach, ale każde zdanie dodawało mu siły, aby odważnie walczył w tej szlachetnej walce.

Bohaterskie serce listu Pawła wciąż bije. Wspaniałe, pełne pasji przesłanie apostoła dla młodego Tymoteusza i dla nas można ująć w czterech pełnych znaczenia słowach: strzeż, znoś, trwaj, głoś.

Zapraszamy do odkrycia mocy ostatnich słów Pawła studiując 2 List do Tymoteusza. Pomoże Ci w tym seria zatytułowana “Łabędzi Śpiew Pawła”. Na naszej stronie internetowej, poza ponad czterdziestoma wykładami, znajdziesz również KONSPEKT, czyli Studium Biblijne pomagające w dogłębnym studiowaniu omawianych treści.

A już w kolejnym tygodniu udostępnimy tło historyczne uwięzienia Pawła, a następnie tło historyczne rzymskiego wymiaru sprawiedliwości.

Chcemy wspierać w samodzielnym, biblijnym myśleniu.

2 List do Tymoteusza to ostatnia wola, testament umierającego wybitnego teologa i żarliwego męczennika.

Charles R. Swindoll

Na podstawie Studium Biblijnego “Palące przesłanie wprost z lochu” z Serii #16  Łabędzi śpiew Pawła - KONSPEKTY. Charles R. Swindoll i Insight for Living Ministries. Prawa autorskie © 2009, 2017 by Charles R. Swindoll, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone na całym świecie.

Opublikowany w temacie: Bohaterowie Biblii i oznaczony kategorią: .

Rzetelność, praktyczność, poczucie humoru - to znak firmowy rozważań biblijnych Charlesa R. Swindolla. Od 1979 roku Chuck przewodzi organizacji Insight for Living, która zajmuje się rozpowszechnianem audycji radiowych z jego nauczaniem biblijnym. Chuck jest także honorowym kanclerzem Seminarium Teologicznego w Dallas oraz starszym pastorem wspólnoty Stonebriar Community Church we Frisco w Teksasie.