Twój dom może być miejscem świętym

Słowo święty znaczy “wydzielony do szczególnych celów”. To tak jak na przykład ze specjalną zastawą stołową, którą stawiasz tylko na świątecznym stole albo z haftowanym obrusem przeznaczonym na szczególne okazje. Twój dom też może być święty. Może stać się miejscem, w którym coraz lepiej poznaje się prawdę o Bogu i Jego Słowie.

Powiesz: Mój dom? Święty? Tak!

W jaki sposób? To stopniowy proces, a wszystko…

Zaczyna się od góry

Przemiana domu w miejsce święte zaczyna się od rodziców, a praktycznie – od twojej codziennej więzi z Bogiem. Zaproś Go do każdej rozmowy, do każdej decyzji i każdej relacji, która dotyczy twojego domu. W czasie waszych wspólnych modlitw pamiętajcie nawet o drobiazgach. Pamiętaj, niedziela nie jest jedynym dniem zarezerwowanym na duchowe rozmowy. One przecież mogą stale toczyć się…

Przy stole

Pomiędzy takimi komunikatami jak “podaj proszę sałatkę”, a “nie mów z pełnymi ustami” jest okazja do rozmów o miłości Boga, która odmienia życie twoje i twoich dzieci. Jest tam miejsce na to, aby dzielić się z dziećmi własnymi odkryciami dokonanymi w czasie czytania Biblii czy sprawami, które przynosisz Bogu w modlitwie. Zachęcaj je, by się do tego przyłączyły. Będziesz zaskoczony, jak Bóg wspaniale działa w ich życiu. Pamiętaj jednak, to…

Wymaga spostrzegawczości

Trzeba wnikliwego oka, by dostrzec, co najlepiej pomaga twojemu dziecku w dorastaniu duchowym. Musisz wiedzieć, czym żyje, z czym się boryka. Jego pytania i obserwacje dotyczące codzienności to kapitalne podpowiedzi tematów do rozmów o życiu duchowym. Do takich konwersacji o Bożych sprawach trzeba szukać okazji. W rzeczywistości nadarzają się one niemal na każdym kroku – w korku, w poczekalni, przy myciu naczyń czy po prostu przy śniadaniu. Te ważne momenty przydarzają się zawsze wtedy, gdy twoja więź z Bogiem jest naturalna i nieoderwana od życia. W takich szczególnych momentach…

Ważne jest, co mówisz

Ważne jest także, jak to mówisz. Jeśli dotykając spraw duchowych, zmieniasz głos i jest on nienaturalny, twoje dzieci szybko dojdą do wniosku, że twoja więź z Bogiem też jest nienaturalna. Bądź sobą. Niech rozmowy o Bogu będą tak normalne i swobodne, jak rozmowy o przyjaciołach czy członkach rodziny. Zachęcaj dzieci do zadawania pytań, nawet jeśli nie znasz na nie odpowiedzi. Nie będą miały nic przeciwko temu – pod warunkiem, że poszukacie odpowiedzi w Słowie Bożym. A gdy już rozmawiamy o mówieniu, to wiedz, że…

Ma znaczenie, jak się modlisz

Modlitwa to przecież rozmowa z Bogiem. Decydując się na rodzicielstwo, godzisz się na to, aby twoje serce przeżywało rozterki. Czasem jedynym sposobem wpływu na dziecko jest rozmowa o nim z Bogiem. Modląc się, przebiegnij w pamięci cały dzień twojego dziecka. Zastanów się, z jakimi problemami musiało się zmierzyć. Wspieraj dziecko w modlitwie przy każdej okazji – gdy prasujesz czy gotujesz. Proś Boga o jego zdrowie, przygotowując mu lekarstwo do zażycia. Powierzaj go Panu, gdy przyglądasz się jego zabawie z kolegami. Módl się za dzieckiem, kiedy już leży w łóżku. W rezultacie…

Twoja rodzina jest coraz bliżej Boga

Duchową atmosferę w domu kształtujesz Ty. Wydziel swój dom, aby był szczególnym miejscem, w którym każda osoba może pogłębiać swoją więź z Bogiem. Rób to w sposób naturalny i swobodny. Wspólnie służcie Bogu tak, jak służycie sobie nawzajem – szczerze i chętnie. Zaangażuj się w duchowy wzrost każdego członka twojej rodziny. Wspólnie odkrywajcie wyjątkowy Boży plan dla waszego życia.

Za: Barb Peil, “An Ordinary Home Can Be a Holy Place”, w: Insights (Marzec 2000). Copyright © 2000 Insight for Living. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Opublikowany w temacie: Małżeństwo, Rodzicielstwo.

Barb Peil ukończyła Wydział Edukacji Chrześcijańskiej w Dallas Theological Seminary. W Insight for Living zajmuje się tworzeniem i redakcją tekstów oraz koordynowaniem projektów wydawniczych.