Krytyka

2 List do Tymoteusza 1,7

Szukasz podpowiedzi, w jaki sposób radzić sobie z krytyką? Poświęć chwilę, aby zajrzeć do Księgi Nehemiasza.

Ten znakomity mąż stanu wielokrotnie był krytykowany, fałszywie oskarżany oraz źle rozumiany. Za każdym razem zachowywał spokój… wytrzymywał uderzenia… spokojnie badał ich źródło… nie poddawał się zniechęceniu… powierzał wszystko Bogu w modlitwie… i kontynuował swoją misję, wznosząc mury Jerozolimy (zob. Neh 2,19-20, 4,1-5).

Jednym z wyzwań, jakie czyhają na każdego lidera, jest krytyka. W obliczu ataku pojawia się w nas silna pokusa, aby poddać się zwątpieniu, „odpuścić sobie”, uciec. Wielu rezygnowało z przywództwa z powodu bezzasadnej nagonki na swoją osobę. Mocno wierzę, że przywódca, który robi rzeczy, które są nowe, wartościowe, wizjonerskie, może być niemal pewnym krytyki.

W tym temacie cenię sobie uwagi prezydenta Theodore’a Roosevelta:

To nie krytyk się liczy. Nie ten, który wskazuje, jak człowiek u władzy się potknął lub co mógł zrobić lepiej. Uznanie należy się człowiekowi, który toczy walkę, którego twarz pokrywa kurz, pot i krew, który odważnie walczy z przeciwnościami, który stara się i popełnia błędy (bo nie ma wysiłku bez błędów i niedociągnięć), który próbuje czegoś dokonać, całkowicie oddany sprawie, która jest tego warta, który, nawet jeśli zawiedzie, przynajmniej ma odwagę próbować.

O wiele lepiej jest porywać się na rzeczy wielkie, chociaż czasami naznaczone przez błędy, niż zaliczać się do słabych duchem, którzy ani się nie cieszą, ani nie cierpią, ponieważ żyją w szarym zmierzchu, który nie zna ani zwycięstwa, ani porażki.

Na te słowa mówię głośne: Amen!

W tym kontekście ogromne znaczenie dla każdego przywódcy ma… poczucie humoru. Wielu ludzi, którzy służą Bogu i ludziom, jest po prostu zbyt poważnych!

Istnieją przynajmniej dwie umiejętności pozwalające określić, jak duże jest nasze poczucie humoru:

  • umiejętność śmiania się z samego siebie
  • umiejętność przyjmowania krytyki

Uwierz mi, żaden przywódca nie może skutecznie działać, jeśli nie przejdzie tych testów!

Oczywiście, równie ważna jest umiejętność wychwycenia z wszelkich krytycznych uwag tego, co jest prawdziwe, co jest faktem. Jesteśmy głupcami, jeśli reagujemy z gniewem na każdą krytyczną opinię. Kto wie, może Bóg chce użyć tych słów, aby uczyć nas swoich lekcji?

Czy nie o tym mówi Księga Przysłów 27,5-6?

Lepsza jest jawna nagana niż miłość tajona.

Razy przyjaciela – [znakiem] wierności, pocałunki wroga – zwodnicze.

Pozwól, że zwrócę twoją uwagę na słowo „przyjaciel”. Uczciwa krytyka nie jest zagrożeniem dla przyjaźni, ale ją wzmacnia. Lecz kiedy krytykuje cię ktoś, kto cię nie zna, odfiltruj to, co jest faktem… a resztę – zignoruj i śmiej się z samego siebie!

Nehemiasz to właśnie robił… i zbudował mur.

Kiedy krytykuje cię ktoś, kto cię nie zna, odfiltruj to, co jest faktem… a resztę – zignoruj!

Charles R. Swindoll Tweetuj

Wyjęte z: Come Before Winter and Share My Hope, Copyright © 1985, 1988, 1994 Charles R. Swindoll, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone. Użyto za zgodą.

Opublikowany w temacie: Charakter, Przeciwności i oznaczony kategorią: , , .

Rzetelność, praktyczność, poczucie humoru - to znak firmowy rozważań biblijnych Charlesa R. Swindolla. Od 1979 roku Chuck przewodzi organizacji Insight for Living, która zajmuje się rozpowszechnianem audycji radiowych z jego nauczaniem biblijnym. Chuck jest także honorowym kanclerzem Seminarium Teologicznego w Dallas oraz starszym pastorem wspólnoty Stonebriar Community Church we Frisco w Teksasie.