Referencje

Psalm 15,1-2

12 września, roku Pańskiego 61

Drogi Pawle,

Zastanawiamy się nad kandydaturą pewnego człowieka na stanowisko menedżera w fabryce miedzi naszej rozwijającej się firmy, „Korynckie Powozy” sp. z o.o. Jesteśmy agresywną, innowacyjną firmą z planami ekspansji do głównych metropolii, takich jak Rzym, Ateny, Antiochia i Jerozolima. Szukamy przyszłych pracowników, którzy pasowaliby do jej wizjonerskiego charakteru. Ponieważ współpracowałeś z nim przez kilka lat, zdecydowaliśmy się napisać do ciebie i zapytać, czy byłbyś tak uprzyjmy, aby wysłać nam list polecający dotyczący jego osoby. Jest gorąco polecany przez innych, ale nikt nie pracował z nim tak blisko, ani nie poznał go tak dobrze jak ty. Twoja opinia byłaby bardzo cenna. Nazywa się Aleksander, kotlarz.

Z poważaniem,

Sostenes Agryppa

Dyrektor personalny

Interesujące byłoby odkrycie, w jaki sposób apostoł odpowiedziałby na takie pytanie. Pamiętając, co wiedział o Aleksandrze (zob. 1 Tm 1,18-20; 2 Tm 4,14-15), zastanawiam się, czy powiedziałby coś trudnego.

Prawdopodobnie tak. Chociaż był “apostołem łaski”, Paweł nigdy nie zafałszowałby faktów. Łaska w żadnej mierze nie oznacza, że jesteśmy głusi na rzeczywistość.

Drogi Abrahamie,

Twój bratanek Lot złożył w naszej agencji wniosek o dużą pożyczkę. Planuje stworzyć dużą farmę bydła w dolinie Jordanu, w pobliżu Sodomy, na ziemiach, które odziedziczył po tobie. Przed podjęciem ostatecznej decyzji zawsze przeprowadzamy rozeznanie co do sytuacji potencjalnego kredytobiorcy, aby określić, czy udzielenie pożyczki jest uzasadnione. Chcielibyśmy więc prosić cię o referencje odnośnie Lota. Podał nam twoje imię. Bylibyśmy wdzięczni za szybką odpowiedź.

Z poważaniem,

Szanib Zuzim

Agencja Kredytowa w Gomorze

Kolejna intrygująca sytuacja. Abraham czułby być może dodatkową presję, jako że Lot był członkiem jego rodziny. Co zrobiłby Patriarcha? Czy wybrałby bezpieczną drogę.. powiedział tylko miłe rzeczy… cały czas będąc świadomym nieodpowiedzialnego stylu życia Lota (zob. Rdz 13,11-13)? Nie, wątpię w to. Jako szanowany przyjaciel Boga, Abraham musiałby powiedzieć prawdę, niezależnie od swoich osobistych powiązań z Lotem.

A co powiesz o tym?

3 lutego, roku Pańskiego 97

Drogi Janie,

Nasz Kościół poważnie zastanawia się nad kandydaturą pewnego człowieka do rady starszych wspólnoty. Niedawno przeniósł się tutaj z Efezu. Wiemy, że współpracowałeś z Diotrefesem przez kilka lat, a zatem możesz przedstawić swoją opinię na jego temat. Jako młoda wspólnota potrzebujemy silnych, dojrzałych przywódców i wydaje się, że idealnie pasuje do tej roli. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem jego znajomości Pisma Świętego i doświadczenia, jakie zdobył w poprzednich latach w społeczności w Efezie. Czy mógłbyś odpowiedzieć i, mamy nadzieję, potwierdzić słuszność naszej decyzji co do kandydatury Diotrefesa? Twoją odpowiedź zachowamy tylko do naszej wiadomości. Dziękujemy.

Pokój w Chrystusie,

Stefanos Fortunatus

Przewodniczący Rady Starszych

Po raz kolejny chodzi o uczciwość. Na podstawie swoich doświadczeń Jan wiedział aż nazbyt dobrze, jaką osobą jest Diotrefes (zob. 3 List Jana 1,9-10). Ale od tamtej pory minął jakiś czas. Czy “umiłowany apostoł” pozwoliłby, by przeszłość pozostała przeszłością, czy też uczciwie wspomniałby o problemach, które zostawił za sobą ten człowiek? Myślę, że Jan ujawniłby niezaprzeczalne fakty.

Następnym razem, gdy zostaniesz poproszony o napisanie listu polecającego, referencji albo o odpowiedź na kilka trudnych pytań na temat jakiejś osoby, pamiętaj o tych wymyślonych przykładach, które tutaj przytoczyłem. Nie ma potrzeby, aby odkopywać i wystawiać na widok publiczny błędy z przeszłości, ale nie pomagamy firmie czy kościołowi, ignorując słabości danego człowieka czy negatywne konsekwencje jego postępowania. Pamiętaj jednak, że nie chodzi o plotki, ale o fakty, które możesz zweryfikować i udokumentować, jeśli to okaże się konieczne.

Chrześcijańska życzliwość nie usprawiedliwia nas, jeśli nie mówimy o tego rodzaju trudnych rzeczach. Rzeka miłości musi płynąć ograniczona swymi brzegami. Po jednej stronie prawda, po drugiej mądrość.

Chrześcijańska życzliwość nie usprawiedliwia nas, by nie mówić o trudnych rzeczach w relacjach.

Charles R. Swindoll Tweetuj

Wyjęte z: Come Before Winter and Share My Hope, Copyright © 1985, 1988, 1994 Charles R. Swindoll, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone. Użyto za zgodą.

Opublikowany w temacie: Charakter, Kościół i oznaczony kategorią: , , , , .

Rzetelność, praktyczność, poczucie humoru - to znak firmowy rozważań biblijnych Charlesa R. Swindolla. Od 1979 roku Chuck przewodzi organizacji Insight for Living, która zajmuje się rozpowszechnianem audycji radiowych z jego nauczaniem biblijnym. Chuck jest także honorowym kanclerzem Seminarium Teologicznego w Dallas oraz starszym pastorem wspólnoty Stonebriar Community Church we Frisco w Teksasie.