Rodzina – nic jej nie zastąpi, część II

Psalm 127

To prawda – nic nie zastąpi rodziny! Ostatnim razem opowiadałem dość zabawną historię z naszego domu. Jestem pewien, że pamiętasz momenty z życia swojej rodziny, które sprawiają, że się uśmiechasz.

Wspomnienia rodzinne mogą również być bardzo głębokie, wymowne, budujące poczucie tożsamości i bezpieczeństwa. Kto zapomni silne ramiona ojca otaczające dzieci po utracie kogoś, kogo wszyscy kochali? Albo pocieszenie jakie niósł uścisk matki? Albo nadzieję rodzącą się podczas rodzinnej narady, choć problemy zdawały się nie do pokonania? Albo momenty, kiedy potrzebowałeś z kimś porozmawiać . . . wyrzucić z siebie wszystko . . . a brat czy siostra byli gotowi po prostu cię wysłuchać bez oceniania czy wygłaszania “dobrych rad”? Rodzina i zachęta stanowią dobrą mieszankę.

Czasami Bóg daje rodzinie doświadczenia, które są tak głębokie i ważne, że nic nie jest w stanie ich wymazać. Zatrzymaj się chwilę i pomyśl nad psalmem Salomona:

Jeżeli Pan domu nie zbuduje,

na próżno się trudzą ci, którzy go wznoszą . . .

Oto synowie są darem Pana,

a owoc łona nagrodą . . .

Szczęśliwy mąż, który napełnił nimi swój kołczan.

(Psalm 127,1.3.5)

Z tych prostych słów wynikają przynajmniej trzy pytania:

Czy Bóg naprawdę buduje twój dom? (Zatrzymaj się i pomyśl o tym.)

Czy patrzysz na dzieci jako Jego dar, Jego nagrodę? (A prezenty i nagrody zazwyczaj traktujemy ze szczególną uwagą!)

Czy naprawdę cieszysz się ze swojego “pełnego kołczanu”? Czy twoja rodzina cieszy się z przebywania z tobą?

Zmierz się z tym. Kiedy pozwalamy, by zawładnęły nami sprawy pilne – ciągle rosnąca lista spraw do załatwienia – które wysysają naszą energię i zainteresowanie, tak że naszej rodzinie pozostają jedynie puste obietnice i niespełnione marzenia, nasz wysiłek tak naprawdę jest na próżno. Prawdziwe życie zastępujemy czymś sztucznym. Dotyczy to również chrześcijan, którzy są tak zajęci “działalnością chrześcijańską”, że nie mają czasu dla swojej rodziny. Cóż za smutna sprzeczność!

Pytanie nie brzmi, czy budujemy wspomnienia, ale, jakiego rodzaju wspomnienia.

Zrób coś z tym w tym tygodniu. Od zaraz. Co powiesz o dzisiejszym wieczorze? Zaprzyjaźnij się ponownie z tymi, którzy mieszkają pod twoim dachem, jedzą przy twoim stole i noszą twoje nazwisko . . . i wolą ciebie od jakiegokolwiek substytutu.

Pamiętaj, Bóg zaplanował to w ten sposób.

Czy cieszy cię czas z twoimi bliskimi? Czy twoja rodzina cieszy się z przebywania z tobą?

Charles R. Swindoll Tweetuj

Wyjęte z: Come Before Winter and Share My Hope, Copyright © 1985, 1988, 1994 Charles R. Swindoll, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone. Użyto za zgodą.

Opublikowany w temacie: Rodzicielstwo i oznaczony kategorią: .

Rzetelność, praktyczność, poczucie humoru - to znak firmowy rozważań biblijnych Charlesa R. Swindolla. Od 1979 roku Chuck przewodzi organizacji Insight for Living, która zajmuje się rozpowszechnianem audycji radiowych z jego nauczaniem biblijnym. Chuck jest także honorowym kanclerzem Seminarium Teologicznego w Dallas oraz starszym pastorem wspólnoty Stonebriar Community Church we Frisco w Teksasie.