Depresja w czasie świąt

Jak wielu z nas, mówiąc o depresji, czuje skrępowanie? Czy potrafimy zrozumieć zmagania tych, którzy są na nią szczególnie podatni?

Zacznę od stwierdzenia, że w życiu rodziców wychowujących niepełnosprawne lub chore dzieci jest to bardzo częsty i realny problem. Codzienne zmagania są niezwykle obciążające. Bardzo łatwo ulec negatywnym emocjom. Depresja czai się tuż za rogiem. I naprawdę nie jest łatwo o niej mówić!

Wiem o tym, gdyż zmagałam się z depresją przez całe lata. Wątpiłam w to, czy warto w ogóle żyć. Podważałam sens swojego istnienia.

Jeżeli cierpisz teraz, jest mi naprawdę z tego powodu przykro. Modlę się, aby Bóg otoczył cię swoją miłością.

W okresie świąt wiele rodzin wychowujących niepełnosprawne dzieci zaczyna działać w zupełnie innym trybie. W ferworze przygotowań łatwo jest poddać się poczuciu dodatkowego obciążenia. Nawet tak teoretycznie przyjemne zajęcia, jak kupowanie prezentów czy spotkania świąteczne, mogą wydawać się ponad siły.

Gdy mój cierpiący na autyzm syn Jon miał 6 lat, jego lista prezentów zawierała: pralkę, kilka wiatraków o różnych wielkościach, odkurzacz i sztuczny wodospad w jego pokoju. Cóż za wyszukane zestawienie! Teraz jest to dla mnie zabawne, ale wtedy marzyłam o tym, by móc sprawić mu prezenty takie, jakie inni rodzice kupują swoim zdrowym dzieciom. Tak więc wiem, jak wygląda walka z depresją, zwłaszcza w okresie świątecznym.

***

Bardzo bym chciała, aby ten czas był dla ciebie radosny i udany. Spisałam kilka punktów-wskazówek, które pozytywnie wpłynęły na moje podejście do świąt. Pomogły mi one zyskać nową perspektywę. Zachęcam cię do ich przeczytania i mam nadzieję, że niektóre z nich okażą się pomocne.

1. Dziel się swoimi emocjami i zmaganiami z innymi. Wyrażanie emocji i myśli jest nam niezbędne do życia. Pamiętaj jednak, że emocje nie mogą rządzić naszym życiem i wyznaczać kierunku, w którym podążamy.

2. Pozwól kilku zaufanym przyjaciołom, by mogli cię wspierać w tym, przez co przechodzisz. Nie jesteś sam/sama, mimo iż łatwo jest się tak czasem czuć. Nie obawiaj się zwrócić do tych, którzy cię kochają i przyjąć od nich wsparcie.

3. Spróbuj komuś pomóc. Przejrzyj rzeczy w swoim domu. Może znajdzie się coś, czego już nie potrzebujesz, a byłoby to pomocne innej rodzinie?

4. Dostrzegaj ludzi, którzy są zaangażowani w to, by cię wspierać i okazuj im wdzięczność. Może podarujesz takiej bliskiej osobie kartkę, przez którą wyrazisz, jak bardzo cenisz sobie tę relację?

5. Pomyśl o tym, jak bardzo jesteś cenny/cenna w Bożych oczach. O tym, jak wiele nauczył cię poprzez zmagania, które przechodzisz. Załóż dziennik, który będzie koncentrował się na twojej tożsamości w Chrystusie:

  • Umieść swoje imię, nazwisko i datę urodzin na pierwszej stronie.
  • Wypisz kilka wersetów z Pisma Świętego, które mówią o twojej wartości oraz Bożej miłości do ciebie.
  • Dołącz stronę zatytułowaną “Obietnice”. Stwórz listę obietnic ze Słowa Bożego, które odnoszą się do twojego życia. Możesz także wynotować kilka obietnic, które zostały już wypełnione.
  • Wypisz wersety, które przeprowadziły cię przez najtrudniejsze momenty twojego życia.
  • Dodaj stronę zatytułowaną “Siła”. Wypisz sytuację, w których Bóg wsparł cię swoją mocą i podniósł cię pomimo słabości, której doświadczałaś/doświadczałeś. Możesz dodać tam wersety, mówiące o przemianie naszego charakteru przez Ducha Świętego.
  • Pod koniec stwórz stronę zatytułowaną “Wdzięczność”. Możesz tam zapisać tekst swojej ulubionej pieśni pochwalnej, psalmu lub napisać swoimi słowami, za co jesteś Bogu wdzięczny/a.

***

Modlę się, aby tegoroczne święta wypełnione były pokojem i Bożym błogosławieństwem. Niech nasz Pan, Emmanuel (Bóg z nami), pomoże ci zbliżyć się do Niego w tym czasie jeszcze bardziej.

Opublikowany w temacie: Przeciwności.

Colleen Swindoll jest dyrektorem Special Needs Ministries (Pomoc Osobom Chorym i Niepełnosprawnym) w Insight for Living. Korzystając z własnych rodzicielskich doświadczeń (wychowuje niepełnosprawnego syna, Jonatana), Colleen pragnie swoimi artykułami nieść wsparcie i pociechę tym, którzy sami mierzą się z chorobą, niepełnosprawnością i cierpieniem.