Gdy dzieje się niewyobrażalna krzywda

Wykorzystanie seksualne jest niezwykle trudnym i destrukcyjnym doświadczeniem. W zdecydowanej większości przypadków, dziecko nie tylko zna osobiście oprawcę, ale także mu ufa. To z tego powodu dzieci zwykle nikomu o tym nie mówią. W innych sytuacjach, milczą, gdyż są po prostu zbyt małe, aby zrozumieć czy wyrazić słowami to, co ich spotkało. Zdarza się także, iż są przekupywane bądź zastraszane przez gwałciciela. Obawiają się, że nikt im nie uwierzy, gdy opowiedzą całą historię.

Wiele dzieci obwinia siebie lub wierzy, że nadużycia, których doświadczają, są karą za złe zachowanie. Boją się także, że rozmowa na ten trudny temat wprowadzi ich lub rozmówcę w jeszcze większe kłopoty. Pojawia się także poczucie wstydu. Dzieci czują się zbyt zawstydzone, by powiedzieć o tym komukolwiek. Nawet rodzicom lub gdy są już dorosłe – małżonkowi.

Milczenie umożliwia sprawcy dalej działać bezkarnie. Niestety, czasem także w chrześcijańskich kręgach.

Nadszedł czas, by przerwać ciszę na temat tej niewyobrażalnej krzywdy i mówić szczerze o tym, od czego uciekano przez lata. Dopiero wtedy będziemy w stanie pomóc tym, którzy potrzebują naszego wsparcia.

***

Chuck Swindoll podjął się rozmowy na ten niezwykle trudny temat ze swoim przyjacielem, dyplomowanym doradcą, Dave’m z Carderem. Wierzymy, iż poniższy wywiad może okazać się pomocny dla tych, którzy chcą wspierać innych w procesie emocjonalnego uzdrowienia.

Chuck: Dave, jakie są oznaki tego, że dziecko może być molestowane?

Dave: Przedwcześnie rozwinięta komunikacja w zakresie seksualności. Dziecko używa terminów określających części ciała, ich funkcji lub aktywności seksualnej, które ujawniają wiedzę wykraczającą poza jego wiek. Należy także zwrócić uwagę na nietypową zmianę nastrojów, nagły wzrost liczby koszmarów nocnych, płacz, nadpobudliwość. Mogą pojawiać się zachowania agresywne czy też samookaleczanie.

Chuck: Co robić, jeśli podejrzewamy, że nasze dziecko było molestowane?

Dave: Modlić się oraz szukać profesjonalnej pomocy w tym zakresie. Gdy rozmawiamy na ten temat z dzieckiem, należy unikać intensywnych reakcji emocjonalnych. Zachowujmy spokój, poprośmy dziecko, by zawsze komunikowało, jeśli ktoś dotknie je niewłaściwie. Upewniajmy się, iż dziecko jest świadome naszej akceptacji i bezwarunkowej miłości. Gdy przyjdzie właściwy czas, przytulajmy je.

Chuck: Co robić, jeśli zostaliśmy wykorzystani lata temu i nikomu do tej pory tego nie powiedzieliśmy?

Dave: Proces emocjonalnego uzdrowienia zaczyna się w momencie, gdy zaczynamy o tym mówić. To, co się wydarzyło, jest częścią twojej historii. Nie wypieraj tego, nie zaprzeczaj, nie ukrywaj tego przed sobą i całym światem. Wynieś to na światło i przyjrzyj się temu, co tak naprawdę cię spotkało. Jak do tego doszło? Jakie uczucia ci w związku z tym towarzyszą? Proces uzdrowienia wymaga czasu. Trzymanie tych zranień w ukryciu czy wypieranie ich utrzymuje cię w ciągłym poczuciu wewnętrznego bólu. Jeśli jesteś osobą dorosłą, która z nikim o tym nie rozmawiała, zrób to. Porozmawiaj o tym ze swoim współmałżonkiem.

Chuck: Czy myślisz, że dobrym pomysłem jest konfrontacja z oprawcą, nawet jeśli minęły lata?

Dave: Myślę, że to może okazać się pomocne. Większość ofiar chce dwóch rzeczy. Po pierwsze, chcą autentycznych przeprosin pozbawionych wymówek. Po drugie, chcą zapewnienia, że to nigdy więcej nie zdarzy się innej osobie.

***

Korzyści płynące z podzielenia się swoją historią z zaufaną osobą są niezliczone. Chcemy cię zapewnić, że jako Fundacja IFL Polska jesteśmy zawsze otwarci, by służyć pomocą. Jeśli jesteś ofiarą wykorzystania seksualnego, możesz skontaktować się z nami bez poczucia jakiegokolwiek wstydu.

Skontaktować się z nami można drogą elektroniczną – na adres mailowy kontakt@iflposlka.pl lub dzwoniąc na bezpłatną infolinię 800-444-101.

***

Pamiętaj o obietnicy z Pisma Świętego:

Złożyłem w Panu całą nadzieję;

On schylił się nade mną i wysłuchał mego wołania.

Wydobył mnie z dołu zagłady i z kałuży błota,

a stopy moje postawił na skale i umocnił moje kroki.

(Psalm 40,1-2)

Uzdrowienie jest dostępne dla wszystkich, nawet dla ofiar molestowania i gwałtu. Bóg może uleczyć twoje serce, ukoić ból i postawić twoje stopy na skale.

Copyright © 2010 Charles R. Swindoll, Inc.

Opublikowany w temacie: Przeciwności, Rodzicielstwo i oznaczony kategorią: .

Rzetelność, praktyczność, poczucie humoru - to znak firmowy rozważań biblijnych Charlesa R. Swindolla. Od 1979 roku Chuck przewodzi organizacji Insight for Living, która zajmuje się rozpowszechnianem audycji radiowych z jego nauczaniem biblijnym. Chuck jest także honorowym kanclerzem Seminarium Teologicznego w Dallas oraz starszym pastorem wspólnoty Stonebriar Community Church we Frisco w Teksasie.