Don Bennett był na szczycie. Olbrzymie ranczo, wspaniała willa na wyspie Mercer, luksusowy domek w górach… I nagle wszystko się zmieniło. Wypadek na łodzi spowodował, że stracił prawą nogę, a gdy był szpitalu, jego firma rozpadła się.
Gdy powrócił do zdrowia, podjął decyzję, by zrobić coś, czego nigdy wcześniej się nie podjął: zdobyć Mount Rainier (4 392 metrów n.p.m.), jeden z wygasłych wulkanów w stanie Waszyngton.
Don rozpoczął niezwykle trudny, roczny program treningowy. 15 lipca 1982 roku wraz z zespołem rozpoczął wspinaczkę. Wspinał się przez cztery dni po 13 godzin dziennie. Czasem musiał podnosić się na rękach, innym razem przesuwać się ostrożnie w oparciu o zdrową nogę. Ostatecznie 18 lipca 1982 Don zdobył szczyt góry, zapisując się w historii jako pierwsza osoba, która weszła na Mount Rainer… jedną nogą.
Don Bennett osiągnął swój cel, gdyż był świadomy tego, że w swojej wspinaczce potrzebuje wsparcia zespołu. Jego niezawodni towarzysze dbali o jego potrzeby, pomagając mu zachować zdrowie, motywując oraz wspierając w coraz to nowych wyzwaniach.
Bóg nie stworzył nas do niezależności i izolacji od innych. Prawda ta jest szczególnie widoczna, gdy stoimy przed obowiązkiem dbania o tych, którzy nie są w stanie sami się o siebie zatroszczyć. W takich momentach musimy działać współzależnie… najpierw w relacji z Jezusem Chrystusem jako Panem naszego życia, a następnie poprzez pokorne zaakceptowanie faktu, że jako ludzie potrzebujemy siebie nawzajem. Każdy z nas potrzebuje wsparcia w drodze na szczyt góry, jaką jest nasze życie.
Istnieją proste wytyczne odnoszące się do opieki nad osobami chorymi bądź niepełnosprawnymi. Praca zespołowa, mająca na celu wspieranie takich osób, zawiera cztery podstawowe elementy:
1. Rodzina i przyjaciele – twoi najbliżsi mogą posłużyć za przedłużenie twoich nóg i rąk, by pomóc ci zrobić to, co potrzeba, by było zrobione.
2. Dobry, wykwalifikowany lekarz – znajdź lekarza, który posiada fachową wiedzę na tematy, które cię dotyczą. Upewnij się, że rozumie on potrzeby twojego dziecka lub innej bliskiej osoby, którą się zajmujesz, jest współczujący i łatwo jest się z nim komunikować. Pamiętaj, że jesteś swego rodzaju adwokatem osoby, o którą się troszczysz. Chcesz współpracować ze zdolnym i troskliwym lekarzem. Masz do tego prawo.
3. Szkolenie i wsparcie – istnieje wiele znakomitych fundacji, zajmujących się rozpowszechnianiem materiałów szkoleniowych dla osób opiekujących się chorymi i niepełnosprawnymi osobami. Dowiedz się na temat grup wsparcia w twojej okolicy, wydarzeń, konferencji dedykowanych rodzicom i opiekunom chorych. Poszukaj linków w Internecie, które nakierują cię na wszelkie możliwe formy pomocy.
4. Internet – jeżeli w twojej miejscowości nie znajdujesz żadnych wydarzeń bądź szkoleń dedykowanych opiekunom, z pewnością uda ci się wyszukać internetowe grupy wsparcia bądź kursy online. Takie internetowe społeczności są również bardzo pomocne i spełniają swoje zadanie. Kontakt z osobami mierzącymi się z wyzwaniami podobnymi do twoich jest niezwykle cenny. Możesz liczyć na konkretne wsparcie, ponieważ takie osoby doskonale zdają sprawę z trudności, jakie napotykasz na swojej drodze.
Opracowane przez Colleen Swindoll Thompson na podstawie artykułu: Michael Woods, The Top 5 Ingredients of a Good Support Team, Relational Crisis Prevention, http://relationalcrisisprevention.com/2011/07/11/you-cant-do-it-alone/. Dostęp: 26 września 2011.