Poznaj swoje dziecko

Wychowuj chłopca odpowiednio do drogi, którą ma iść, a nie zejdzie z niej nawet w starości.

(Księga Przysłów 22,6; Biblia Warszawska)

Mówiąc o wychowywaniu dzieci i budowaniu silnej rodziny, której znakiem rozpoznawczym będzie harmonia i radość, zawsze podkreślam, że zasadniczym zadaniem rodzica jest jak najlepiej poznać swoje dziecko. To chyba najważniejsza rada, jakiej mogę udzielić wam, drodzy rodzice, w kwestii wychowywania waszych pociech.

Nie myślcie, proszę, że będąc rodzicami, automatycznie znacie swoje dziecko. Z całą pewnością tak nie jest. Można żyć ze sobą pod jednym dachem przez wiele lat i nigdy nie osiągnąć tego głębokiego poziomu komunikacji i zrozumienia, o którym tu mówię. By dobrze poznać swoje dziecko, musicie poświęcić tej sprawie wiele czasu, koncentracji i modlitwy. Musicie z mądrością obserwować zachowanie dziecka, jego radości, smutki, potrzeby, obawy, zdolności, marzenia. Musicie prosić Boga o intuicję, wrażliwość i siłę do pielęgnowania unikalnej osobowości waszego syna czy córki. Zwróćcie uwagę, że nie wspominam o wysokim IQ czy specjalistycznym kursie – te rzeczy nie są niezbędne.

Nieodzowne w procesie poznawania waszego dziecka są tylko dwie rzeczy: chęć i czas. Jeśli chcecie poznać i zrozumieć, jeśli jesteście gotowi zainwestować w to swój czas, Bóg wynagrodzi wasze wysiłki. On pomoże wam poznać wasze dziecko i być dla niego naprawdę dobrymi rodzicami.

Na podstawie: Charles R. Swindoll, Wisdom for the Way: Wise Words for Busy People (Nashville: J. Countryman, a division of Thomas Nelson, Inc.) s. 243. Copyright © Charles R. Swindoll, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Opublikowany w temacie: Rodzicielstwo i oznaczony kategorią: .

Rzetelność, praktyczność, poczucie humoru - to znak firmowy rozważań biblijnych Charlesa R. Swindolla. Od 1979 roku Chuck przewodzi organizacji Insight for Living, która zajmuje się rozpowszechnianem audycji radiowych z jego nauczaniem biblijnym. Chuck jest także honorowym kanclerzem Seminarium Teologicznego w Dallas oraz starszym pastorem wspólnoty Stonebriar Community Church we Frisco w Teksasie.