Być prawdziwym, część II

Psalm 46,10

Ostatnim razem opowiedziałem o Davie Cowensie, gwiazdorze NBA, który pewnego dnia zniknął w poszukiwaniu sensu życia. Zauważyłem, że „odnalezienie samego siebie” wymaga decyzji, by wnikliwie przyjrzeć się swojej życiowej sytuacji. To ważne, jeśli chcesz być w pełni człowiekiem.

Wymaga to czasu i zwykle boli.

Aksamitny królik to książka dla dzieci z przesłaniem dla dorosłych. Zawiera bardzo pouczający dialog pomiędzy nową zabawką, królikiem, a starym chudym koniem. Kiedy pewnego dnia leżą obok siebie, Królik pyta Konia:

„Co to znaczy być PRAWDZIWYM? Czy to oznacza, że coś w tobie brzęczy i masz wystający uchwyt?”

„Prawdziwe nie jest to, jak jesteś zrobiony”, powiedział Koń. „To coś, co ci się przydarza. Kiedy dziecko kocha cię przez długi, długi czas, nie tylko po to, aby się tobą bawić, ale PRAWDZIWIE cię kocha, wtedy stajesz się Prawdziwy”.

„Czy to boli?” zapytał Królik.

„Czasami”, odpowiedział Koń, ponieważ zawsze był prawdomówny. „Kiedy jesteś prawdziwy, nie dbasz o cierpienie”.

„Czy to się dzieje w jednej chwili, tak jak w przypadku zniszczenia – zapytał – czy krok po kroku?”

„To nie dzieje się od razu”, powiedział Koń. „Stajesz się prawdziwy powoli. Zajmuje to dużo czasu, dlatego nieczęsto zdarza się zabawkom, które łatwo się łamią, mają ostre krawędzie albo muszą być ostrożnie trzymane. Ogólnie rzecz biorąc, do czasu kiedy staniesz się prawdziwy, większość twoich włosów zostanie wygłaskana, twoje oczy wypadną, rozluźnisz się w stawach i będziesz bardzo zaniedbany. Ale te rzeczy w ogóle nie mają znaczenia, ponieważ kiedy jesteś Prawdziwy, nie możesz być brzydki, z wyjątkiem tych, którzy tego nie rozumieją.”

Spójrz na siebie uważnie, sugeruje Koń. Angażujesz się w wiele różnych działań? Jesteś zajęty? W pośpiechu przez większość czasu? Biegasz w kółko jak mysz w klatce? Rzadko zatrzymujesz się, aby zapytać, po co? Niechętnie przyjmujesz okazywaną ci miłość? Czujesz opór, by być prawdziwym? Utrzymujesz dystans pomiędzy sobą a pozostałymi członkami rodziny? Wciąż zastępujesz bycie robieniem?

To cię nigdy nie zaspokoi. Nie możesz pozostać w ukryciu na zawsze.

Co radzi Bóg?

Miej serce pełne współczucia, bądź otwarty, łagodny, cierpliwy, przebaczający, kochający i kochany. Wszystko to zamyka się w słowie: PRAWDZIWY.

Jestem pewien, że właśnie tego szukał Cowens. Być może nie znalazł tego w ciągu kilku tygodni, ale z pewnością warto było włożyć w to wysiłek. Utrata włosów to długi proces, a wypadanie oczu i twardnienie stawów jest bolesne. Ale na dłuższą metę to jedyny sposób, by być PRAWDZIWYM.

Bądź otwarty, łagodny, cierpliwy, przebaczający, kochający i kochany. Bądź PRAWDZIWY.

Charles R. Swindoll Tweetuj

Wyjęte z: Come Before Winter and Share My Hope, Copyright © 1985, 1988, 1994 Charles R. Swindoll, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone. Użyto za zgodą.

Opublikowany w temacie: Charakter i oznaczony kategorią: .

Rzetelność, praktyczność, poczucie humoru - to znak firmowy rozważań biblijnych Charlesa R. Swindolla. Od 1979 roku Chuck przewodzi organizacji Insight for Living, która zajmuje się rozpowszechnianem audycji radiowych z jego nauczaniem biblijnym. Chuck jest także honorowym kanclerzem Seminarium Teologicznego w Dallas oraz starszym pastorem wspólnoty Stonebriar Community Church we Frisco w Teksasie.