Najlepszy brygadzista

List do Filipian 4,8

Człowiek jest wytworem swoich własnych myśli. Myśli tworzą termostat, który reguluje to, co osiągamy w naszym życiu. Moje ciało odpowiada i reaguje na dane wysyłane z mojego umysłu. Jeśli karmię go wątpliwościami, zmartwieniami i zniechęceniem, taki właśnie dzień przeżyję. Jeśli nastawię termostat na myśli wypełnione wizją, nadzieją i zwycięstwem – na taki dzień mogę liczyć. Wszyscy stajemy się tym, o czym myślimy.

Użyj przez chwilę swojej wyobraźni. Swój umysł potraktuj jak fabrykę – tętniący życiem warsztat, w którym odbywa się działanie i produkcja. Nie jest to dalekie od prawdy. Twój umysł jest fabryką myśli. Każdego dnia na tej wewnętrznej linii produkcyjnej produkuje tysiące, może setki tysięcy myśli. Produkcja w twojej fabryce myśli odbywa się pod nadzorem dwóch brygadzistów. Nazywają się „Pan Pozytywny” i „Pan Negatywny”.

Pierwszy z nich, jak można sobie wyobrazić, nadzoruje produkcję pozytywnych myśli. Gdy pociągnie za odpowiednią dźwignię, na taśmie produkcyjnej pojawiają się zdrowe, inspirujące, uspokajające plany i pozytywne pomysły.

Drugi brygadzista, również ma swoje zadania. W mrocznym, wilgotnym skrzydle fabryki tworzy negatywne, przygnębiające, niepokojące myśli. Obaj są dobrze wykwalifikowani do wykonywania swoich obowiązków. „Pan Pozytywny” specjalizuje się w produkcji powodów, dla których możesz zwycięsko stawić czoła życiu, poradzić sobie z tym, co stanie ci na drodze, być zdobywcą. „Pan Negatywny” posiada stopień magistra niewystarczalności. Wytwarza powody, dla których nie możesz osiągnąć sukcesu, jesteś we wszystkim do niczego, powinieneś się schować, spuścić głowę i poddać się splątanemu gąszczu niższości, porażki i zniechęcenia.

Obaj brygadziści są jednak posłuszni poleceniom. Czekają na twój sygnał, by przystąpić do pracy. Jeśli dasz pozytywny sygnał, „Pan Pozytywny” rzuca się do działania. Wciska wszystkie właściwe przełączniki, produkując zachęcające, budujące myśli, które jedna po drugiej pobudzają twój umysł i wypełniają życie. Dopóki produkcja jest pod jego ścisłą kontrolą, nie ma najmniejszych obaw o rezultaty.

Drugi brygadzista czeka na negatywny sygnał (który nazwałby raczej „rzeczywistością” lub „zdrowym rozsądkiem”) i rozpoczyna wtedy swoją pracę. W szczytowej fazie produkcji jego linia montażowa wyrzuca zniechęcające, złe myśli szybciej, niż umysł może je przetworzyć. W krótkim czasie przekona cię, że nie możesz, nie potrafisz, nie powinieneś albo nie chcesz. Mając wystarczającą ilość czasu, pozbawi cię energii, zmniejszy pewność siebie i przeobrazi cię w skrzywionego fatalistę.

Posłuchaj biblijnych porad:

Paweł mówi:

W końcu, bracia, wszystko, co jest prawdziwe, co godne, co sprawiedliwe, co czyste, co miłe, co zasługuje na uznanie – to miejcie na myśli! (List do Filipian 4,8)

Piotr, odnosząc się do umysłu, stwierdza:

Dlatego przepasawszy biodra waszego umysłu, [bądźcie] trzeźwi. (1 List Piotra 1,13)

Myśli, pozytywne lub negatywne, stają się silniejsze, gdy są powtarzane. To może tłumaczyć, dlaczego tak wielu ludzi, którzy są ponurzy, pozostaje w tym nastroju, i dlaczego inni, którzy są radośni i entuzjastyczni, wciąż tacy są, nawet w trudnych okolicznościach.

Szczęście to kwestia właściwego myślenia, a nie inteligencji, wieku czy pozycji. Nasze zachowanie jest bezpośrednio związane z myślami, które deponujemy w naszym banku pamięci. Możemy czerpać tylko z tego, co tam wpłacamy.

Jak zachowywałby się twój samochód, gdybyś każdego ranka przed wyjazdem do pracy wrzucał do baku garść ziemi? Włączony silnik wkrótce zacząłby się krztusić i dymić. I ostatecznie odmówiłby pracy. To samo dotyczy twojego życia. Negatywne myśli odnośnie samego siebie i szorstka postawa wobec innych, powodują szybkie zużycie silnika umysłu. Ściągają cię z drogi, podczas gdy inni przejeżdżają obok.

Potrzebujesz tylko jednego brygadzisty w swojej fabryce. Nazywa się „Pan Pozytywny”. Jest do dyspozycji wszystkich członków Bożej rodziny. Jego prawdziwe imię to Duch Święty – Pomocnik. Jeśli „Pan Negatywny” był dotąd głównym brygadzistą na linii montażowej twojego umysłu, odpraw go! Będziesz zdumiony, jak pod nowym kierownictwem wszystko zacznie działać dużo lepiej.

Szczęście to kwestia właściwego myślenia, a nie inteligencji, wieku czy pozycji.

Charles R. Swindoll Tweetuj

Wyjęte z: Come Before Winter and Share My Hope, Copyright © 1985, 1988, 1994 Charles R. Swindoll, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone. Użyto za zgodą.

Opublikowany w temacie: Charakter i oznaczony kategorią: , .

Rzetelność, praktyczność, poczucie humoru - to znak firmowy rozważań biblijnych Charlesa R. Swindolla. Od 1979 roku Chuck przewodzi organizacji Insight for Living, która zajmuje się rozpowszechnianem audycji radiowych z jego nauczaniem biblijnym. Chuck jest także honorowym kanclerzem Seminarium Teologicznego w Dallas oraz starszym pastorem wspólnoty Stonebriar Community Church we Frisco w Teksasie.